www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD EPYC 3. generace nastoupí v prvním čtvrtletí 2021

AMD EPYC 3. generace nastoupí v prvním čtvrtletí 2021
, , aktualita
Společnost AMD dříve slíbila, že procesory EPYC 3. generace přijdou na trh ještě letos. To jí nakonec tak úplně nevyjde, ovšem některé se přece jen dostanou ke svým zákazníkům dříve. Jaké jsou novinky? 
K oblíbeným
reklama
AMD EPYC 3. generace známé pod kódovým názvem Milan (italský, ne s pupkem) jsou založeny na 7nm architektuře Zen 3. Dle nejnovějších informací budou vypuštěny na trh během prvního kvartálu příštího roku, přičemž AMD si může dát na čas, neboť Intel jej se svými serverovými Ice Lake-SP těžko předežene. 
 
 
AMD se také pochlubilo nejnovějším průzkumem. Co se týče HPC průmyslu (High-Performance Computing), v roce 2016 na procesory EPYC pozitivně nazíralo jen 36 % dotazovaných, zatímco nyní je to 78 % a Intel se svými Xeony se může pochlubit "jen" 68 %. 
 
 
Ještě v tomto roce se k vybraným zákazníkům právě z oblastí HPC a cloudu dostanou první kusy procesorů Milan (Microsoft a jeho Azure), čili ty budou moci být řádně vyzkoušeny ještě před tím, než se během prvního kvartálu 2021 začnou běžně prodávat a dodávat OEM zákazníkům. EPYC by tak měly být jedno z hlavních témat firmy AMD na virtuálním CES 2021. 
 
 
Je také zřejmé, že AMD bude své nové EPYC prosazovat společně s akcelerátory Instinct MI100, čili AMD má či brzy bude mít k dispozici zbrusu nový serverový hardware, od nějž se očekává především slušný nárůst výkonu. MI100 přichází jako nová architektura CDNA založena na velkých 7nm čipech s výrazně vyšším počtem jader, přičemž nové EPYC se Zen 3 více jader nenabídnou, ale zato přinesou podstatně vylepšenou architekturu se stejnými změnami, jaké AMD nabízí i v rámci CPU Ryzen 5000 a očekávat můžeme i mírně vyšší takty. Znamenat to může o cca 15 - 20 % vyšší IPC a o 40 % vyšší výkon na takt oproti předchozí generaci.  
 
AMD si tak postupně dláždí i cestu ke stvoření prvních superpočítačů s výkonem v řádu ExaFLOPS, jako je Frontier a El Capitan. 
 
 
Zdroj: AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek