www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD EPYC 3. generace nastoupí v prvním čtvrtletí 2021

AMD EPYC 3. generace nastoupí v prvním čtvrtletí 2021
, , aktualita
Společnost AMD dříve slíbila, že procesory EPYC 3. generace přijdou na trh ještě letos. To jí nakonec tak úplně nevyjde, ovšem některé se přece jen dostanou ke svým zákazníkům dříve. Jaké jsou novinky? 
K oblíbeným
reklama
AMD EPYC 3. generace známé pod kódovým názvem Milan (italský, ne s pupkem) jsou založeny na 7nm architektuře Zen 3. Dle nejnovějších informací budou vypuštěny na trh během prvního kvartálu příštího roku, přičemž AMD si může dát na čas, neboť Intel jej se svými serverovými Ice Lake-SP těžko předežene. 
 
 
AMD se také pochlubilo nejnovějším průzkumem. Co se týče HPC průmyslu (High-Performance Computing), v roce 2016 na procesory EPYC pozitivně nazíralo jen 36 % dotazovaných, zatímco nyní je to 78 % a Intel se svými Xeony se může pochlubit "jen" 68 %. 
 
 
Ještě v tomto roce se k vybraným zákazníkům právě z oblastí HPC a cloudu dostanou první kusy procesorů Milan (Microsoft a jeho Azure), čili ty budou moci být řádně vyzkoušeny ještě před tím, než se během prvního kvartálu 2021 začnou běžně prodávat a dodávat OEM zákazníkům. EPYC by tak měly být jedno z hlavních témat firmy AMD na virtuálním CES 2021. 
 
 
Je také zřejmé, že AMD bude své nové EPYC prosazovat společně s akcelerátory Instinct MI100, čili AMD má či brzy bude mít k dispozici zbrusu nový serverový hardware, od nějž se očekává především slušný nárůst výkonu. MI100 přichází jako nová architektura CDNA založena na velkých 7nm čipech s výrazně vyšším počtem jader, přičemž nové EPYC se Zen 3 více jader nenabídnou, ale zato přinesou podstatně vylepšenou architekturu se stejnými změnami, jaké AMD nabízí i v rámci CPU Ryzen 5000 a očekávat můžeme i mírně vyšší takty. Znamenat to může o cca 15 - 20 % vyšší IPC a o 40 % vyšší výkon na takt oproti předchozí generaci.  
 
AMD si tak postupně dláždí i cestu ke stvoření prvních superpočítačů s výkonem v řádu ExaFLOPS, jako je Frontier a El Capitan. 
 
 
Zdroj: AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne
Český Internet baví další problém při řešení koronavirové krize. Nečekané chyby vykazují systémy pro registraci k očkování i server pro podávání kompenzačních žádostí. Ten to ve čtvrtek vzdal a shořel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
22.1.2021, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
22.1.2021, aktualita, Jan Vítek