www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD EPYC "Genoa": až 96 jader Zen 4 na LGA 6096

AMD EPYC "Genoa": až 96 jader Zen 4 na LGA 6096
, , aktualita
Mimo jiné i superpočítač El Capitan s plánovaným výkonem 2 ExaFLOPS by měl být založen na procesorech AMD Genoa, které se nyní už rýsují s výbavou až 96 jader Zen 4. Chystá se tak AMD opět plošně zvyšovat počet jader svých CPU?
K oblíbeným
reklama
O celkové zvyšování počtu jader nejspíše nepůjde, neboť i Genoa by měly být založeny na 8jádrových čipletech, respektive zatím nikde nevidíme známky toho, že by počet jader v čipletu měl narůst na 12, aby bylo možné se stávajícími osmi čiplety dosáhnout počtu 96 jader. 
 
 
Uvažuje se tak spíše o tom, že naroste počet procesorových čipletů na 12, což znamená, že zvýšení počtu jader se může týkat třeba jen procesorů EPYC a už vůbec ne řadových Ryzenů. Máme tu ovšem zatím jen jeden leak od ExecutableFix, který mluví o procesorech AMD Genoa s 96 jádry (a 192 vlákny), jež budou dále vybaveny 12kanálovým kontrolerem pro DDR5-5200, dále pak 128 linkami PCIe 5.0 či 160 v případě 2procesorové konfigurace, TDP bude 320 W (cTDP až 400 W) a zapotřebí bude pochopitelně nová patice, a to SP5 (LGA 6096). 
 
Je třeba poznamenat, že taková konfigurace nevypadá nijak neuvěřitelně, ostatně lze počítat s tím, že Genoa budou procesory s 5nm čiplety, čili ty mohou být menší než dnešní 7nm (záleží ovšem i na jejich výbavě a především kapacitě L3 cache) a také výroba I/O jádra by se už mohla přesunout na 7nm proces z továren firmy GlobalFoundries, i když to není jisté, neboť 7nm proces s jeho omezenými kapacitami může být i nadále zapotřebí pro jiné produkty. Čili i na dnešní pouzdra pro EPYC Milan by se dvanáct čipletů možná vešlo, ovšem AMD něco takového ani nebude muset zkoušet, když bude měnit i patici. 
 
Změnu patice si vyžádá už jen rozšíření počtu kanálů pamětí, jež navíc budou v podobě nových DDR5, přičemž nový LGA 6096 slibuje o 2002 kontaktů navíc oproti dnešnímu LGA 4094. Lze tak počítat s tím, že bude celkově větší, i když nejspíše s hustším uložením pinů, a tak tu bude i na dvanáct čipletů místa více než dost. 
 
Paměťový subsystém s 12 kanály pro DDR5 by měl podporovat dva moduly na kanál, což nám při využití zcela reálných 128GB modulů dává až 3 TB systémové paměti na jednu patici. A co se týče zmíněného cTDP, to by mělo jednoduše znamenat možnost konfigurace TDP až na 400 W, pokud na to bude systém se svým chlazením připraven. 
 
Genoa tak zatím vypadají jako slušný pokrok na poli serverových procesorů, který bude stále stavět na dnešním designu, ale my teprve uvidíme, zda se nám tyto informace potvrdí, což zahrnuje i to, co se objevilo na fórech Chiphell. Jde o Zen 4 a jeho podporu instrukcí BFLOAT 16 a především pak AVX3-512 a tam se také rovněž píše o více než 64 jádrech na patici. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD
Původní kryptoměny vznikly s myšlenkou využití výpočetního výkonu včetně toho, který jen tak leží ladem, přičemž následky dnes můžeme všichni pocítit i na vlastní peněženky. Pokud se ovšem ujme měna Chia, nemusí jít jen o grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek38 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti jsme očekávali už mnohem dříve, ale plány se několikrát změnily. Nyní je ale zřejmé, že tyto nové karty už budou brzy vypuštěny na trh. A pak je tu ještě něco. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují
Došlo vám doma mléko nebo vejce? Pokud byste bydleli v Singapuru, mohli byste si objednat jejich doručení pomocí autonomního robota Camello. V současné době jsou testováni dva roboti, kteří navíc zvládnou dezinfekci pomocí UV záření.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model
Společnost Anker, která se dosud zabývala hlavně mobilním příslušenstvím nebo produkty chytré domácnosti, oznámila svou první webkameru PowerConf C300. Prodávána bude pod novou značkou AnkerWork.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů