www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter

AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
, , aktualita
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
K oblíbeným
reklama
US Department of Energy (DOE), čili americké ministerstvo energetiky, si chce nadělit nový superpočítač a využije k tomu známou platformu Shasta od společnosti Cray. Superpočítač se bude jmenovat Perlmutter, přičemž my máme toto jméno spojeno s Davidem Perlmutterem, který byl dříve horkým kandidátem na výkonného ředitele Intelu, ale přeskočil jej Brian Krzanich. Nicméně s Intelem tento superpočítač skutečně nemá nic společného. 
 
 
Perlmutter založený na platformě Shasta využije budoucí procesory AMD EPYC "Milan" a k tomu grafické čipy NVIDIA vyzbrojené architekturou označovanou dosud jako "Volta-Next". Americké DOE plánuje, že to bude jeden z nejvýkonnějších strojů na světě.
 
 
Jak nám vysvětluje samotné AMD, procesory Milan budou opět 64jádrové stejně jako Rome, ovšem půjde už o architekturu Zen 3 postavenou na 7nm+ procesu, což bude proces TSMC obohacený o technologii EUV, extrémní ultrafialové litografie. 
 
Na fotografii nahoře také můžete vidět jeden blade platformy Shasta, a to konkrétně pro CPU (vedle toho to budou i verze pro GPU). Jsou tam celkem čtyři vodou chlazené měděné bloky pro procesory AMD EPYC a další čtyři mají být skryté, takže jeden takový blade bude mít 512 fyzických jader. Vodou budou mimochodem chlazeny také veškeré moduly DIMM. K těm bude mít každý procesor osmikanálový přístup.
 
Vlastní bladové uzly budou mít i GPU. V jednom budou celkem čtyři GPU od NVIDIE, a to dosud neupřesněné "příští generace" a o nich bylo prozrazeno pouze to, že nabídnou lepší specifikace než dnešní Volta V100, což je tak nějak samozřejmé. 
 
 
Veškeré části budou spojeny ne optickými, ale metalickými linkami, přičemž Cray se o rychlostech síťového spojení nezmiňuje. Lze ale předpokládat, že to bude 100 Gb/s či více. Využije se zde speciální síťový ASIC, který bude ve skříni vyfocené dole skrytý pod velkým blokem uprostřed, k němuž vedou měděné trubice. 
 
 
Superpočítač Perlmutter má být zprovozněn někdy v roce 2020, takže na stejný rok by si AMD opravdu mělo připravit opět další generaci Zenu ve svém hektickém tempu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru
Miliony počítačů známých značek, jako je např. Dell, mohou být hackery napadeny kvůli chybě v diagnostickém softwaru dodávaném třetí stranou. Jde o aplikace postavené na programu PC-Doctor Toolbox.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android
V rozhovoru pro Village Global se Bill Gates rozhovořil i o svých největších chybách, které ve světě IT provedl. Jednou z těch největších je fakt, že Microsoft nikdy nevytvořil něco jako operační systém Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele
S rozmachem robotiky přicházejí různí pomocníci třeba i do oblasti zemědělství. Inženýr z Japonska se například nechal inspirovat kachnami a vytvořil malého robota, který slouží k opečovávání rýžových políček.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope
Event Horizon Telescope dokázal přinést vůbec první snímek supermasivní černé díry, respektive jejího bezprostředního ještě pozorovatelného okolí. Nyní se hledá další cíl pro tento virtuální teleskop skládající se ze zařízení umístěných po celém světě.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA
Nedávno jsme zjistili, že firma AMD dává ruce pryč od čínského podniku se společnou majetkovou účastí, který mohl v posledních letech vyrábět procesory x86 architektury Zen. Nyní je už jasné, že takový krok byl nevyhnutelný.
Včera, aktualita, Jan Vítek