Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter

14.11.2018, Jan Vítek, aktualita
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
US Department of Energy (DOE), čili americké ministerstvo energetiky, si chce nadělit nový superpočítač a využije k tomu známou platformu Shasta od společnosti Cray. Superpočítač se bude jmenovat Perlmutter, přičemž my máme toto jméno spojeno s Davidem Perlmutterem, který byl dříve horkým kandidátem na výkonného ředitele Intelu, ale přeskočil jej Brian Krzanich. Nicméně s Intelem tento superpočítač skutečně nemá nic společného. 
 
 
Perlmutter založený na platformě Shasta využije budoucí procesory AMD EPYC "Milan" a k tomu grafické čipy NVIDIA vyzbrojené architekturou označovanou dosud jako "Volta-Next". Americké DOE plánuje, že to bude jeden z nejvýkonnějších strojů na světě.
 
 
Jak nám vysvětluje samotné AMD, procesory Milan budou opět 64jádrové stejně jako Rome, ovšem půjde už o architekturu Zen 3 postavenou na 7nm+ procesu, což bude proces TSMC obohacený o technologii EUV, extrémní ultrafialové litografie. 
 
Na fotografii nahoře také můžete vidět jeden blade platformy Shasta, a to konkrétně pro CPU (vedle toho to budou i verze pro GPU). Jsou tam celkem čtyři vodou chlazené měděné bloky pro procesory AMD EPYC a další čtyři mají být skryté, takže jeden takový blade bude mít 512 fyzických jader. Vodou budou mimochodem chlazeny také veškeré moduly DIMM. K těm bude mít každý procesor osmikanálový přístup.
 
Vlastní bladové uzly budou mít i GPU. V jednom budou celkem čtyři GPU od NVIDIE, a to dosud neupřesněné "příští generace" a o nich bylo prozrazeno pouze to, že nabídnou lepší specifikace než dnešní Volta V100, což je tak nějak samozřejmé. 
 
 
Veškeré části budou spojeny ne optickými, ale metalickými linkami, přičemž Cray se o rychlostech síťového spojení nezmiňuje. Lze ale předpokládat, že to bude 100 Gb/s či více. Využije se zde speciální síťový ASIC, který bude ve skříni vyfocené dole skrytý pod velkým blokem uprostřed, k němuž vedou měděné trubice. 
 
 
Superpočítač Perlmutter má být zprovozněn někdy v roce 2020, takže na stejný rok by si AMD opravdu mělo připravit opět další generaci Zenu ve svém hektickém tempu. 
 


Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.