www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter

AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
, , aktualita
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
reklama
US Department of Energy (DOE), čili americké ministerstvo energetiky, si chce nadělit nový superpočítač a využije k tomu známou platformu Shasta od společnosti Cray. Superpočítač se bude jmenovat Perlmutter, přičemž my máme toto jméno spojeno s Davidem Perlmutterem, který byl dříve horkým kandidátem na výkonného ředitele Intelu, ale přeskočil jej Brian Krzanich. Nicméně s Intelem tento superpočítač skutečně nemá nic společného. 
 
 
Perlmutter založený na platformě Shasta využije budoucí procesory AMD EPYC "Milan" a k tomu grafické čipy NVIDIA vyzbrojené architekturou označovanou dosud jako "Volta-Next". Americké DOE plánuje, že to bude jeden z nejvýkonnějších strojů na světě.
 
 
Jak nám vysvětluje samotné AMD, procesory Milan budou opět 64jádrové stejně jako Rome, ovšem půjde už o architekturu Zen 3 postavenou na 7nm+ procesu, což bude proces TSMC obohacený o technologii EUV, extrémní ultrafialové litografie. 
 
Na fotografii nahoře také můžete vidět jeden blade platformy Shasta, a to konkrétně pro CPU (vedle toho to budou i verze pro GPU). Jsou tam celkem čtyři vodou chlazené měděné bloky pro procesory AMD EPYC a další čtyři mají být skryté, takže jeden takový blade bude mít 512 fyzických jader. Vodou budou mimochodem chlazeny také veškeré moduly DIMM. K těm bude mít každý procesor osmikanálový přístup.
 
Vlastní bladové uzly budou mít i GPU. V jednom budou celkem čtyři GPU od NVIDIE, a to dosud neupřesněné "příští generace" a o nich bylo prozrazeno pouze to, že nabídnou lepší specifikace než dnešní Volta V100, což je tak nějak samozřejmé. 
 
 
Veškeré části budou spojeny ne optickými, ale metalickými linkami, přičemž Cray se o rychlostech síťového spojení nezmiňuje. Lze ale předpokládat, že to bude 100 Gb/s či více. Využije se zde speciální síťový ASIC, který bude ve skříni vyfocené dole skrytý pod velkým blokem uprostřed, k němuž vedou měděné trubice. 
 
 
Superpočítač Perlmutter má být zprovozněn někdy v roce 2020, takže na stejný rok by si AMD opravdu mělo připravit opět další generaci Zenu ve svém hektickém tempu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů
Společnosti Deepcool se povedlo patentovat svou technologii, která má zabránit úniku chladicího média z uzavřených okruhů vodních chladičů, a tak už se odhodlala ji i blíže představit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly
Společnost NVIDIA rozhodně nezažila z hlediska financí úžasný půlrok, ale nyní přišla s informacemi o tom, jak se prodávaly karty Turing série RTX v prvních osmi týdnech oproti Pascalům. Bylo to téměř o polovinu lepší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech
Už jen 5 dní zbývá do toho, kdy se možná evropský internet obrátí naruby. EU si totiž chystá vysoce kontroverzní Články 11 a 13, které mohou do značné míry ovlivnit to, co budeme moci na webu dělat i existenci nejednoho webu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17 Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17
Izraelský Beresheet dokázal překonat své potíže s počítačem, které zhatily první velký zážeh a nyní je na cestě k Měsíci, na jehož povrch přistane v dubnu. Shodou okolností to přitom bude poblíž míst přistání misí Apollo 15 a 17. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Epic Store se spojí s Humble a exkluzivně nabídne The Outer Worlds a Remedy's Control Epic Store se spojí s Humble a exkluzivně nabídne The Outer Worlds a Remedy's Control
Společnost Epic Games vyhlásila válku Steamu, neboť jinak se to ani už nedá napsat. Dozvídáme se o dalších dvou exkluzivitách, které budou Steamu alespoň na rok upřeny a pak i o propojení s Humble Store. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře