www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD EPYC Milan se Zen 3 se ukázal: 3 GHz na raných vzorcích

AMD EPYC Milan se Zen 3 se ukázal: 3 GHz na raných vzorcích
, , aktualita
AMD chce ještě letos vyslat na trh nové procesory s architekturou Zen 3, a to i (nebo především) serverové procesory EPYC s kódovým označením Milan. Ty nabídnou stále stejný počet 64 jader, ale co takty?
K oblíbeným
reklama
Procesory AMD EPYC generace Milan tak nabídnou to samé, co chystané desktopové Vermeer, čili čiplety tvořené jistým vylepšeným 7nm procesem s architekturou Zen 3. Od ní očekáváme především to, že už se zbaví jednotek CCX (Core Complex) se čtyřmi jádry a celý čiplet bude v podobě jedné osmijádrové jednotky se skutečně společnou L3 cache.  
 
 
Před několika dny se objevily první inženýrské vzorky procesorů EPYC Milan, a to dva 64jádrové a jeden 32jádrový. Právě z hlediska počtu jader od generace Zen 3 nemá přijít žádná změna, ovšem jiné by to mohlo být v případě taktů (a samozřejmě i výkonu na takt). Nové procesory EPYC by pak měly dostat číselné označení 7XX3.  
 
Na Igor's Lab zmíněné dva 64jádrové kousky se objevily pod OPN kódy 100-000000114-07 a 100-000000114-09 v rané revizi A0. Mají pochopitelně konfiguraci 8+1, která značí 8 čipletů a 1 I/O čip a celkově pak 64 jader (128 vláken), 2 MB L1 cache, 32 MB L2 cache a 256 MB L3 cache. 
 
AMD EPYC Milan se sloučenou L3 cache v rámci čipletu 
 
Zmíněné dva procesory se liší pouze svými takty, přičemž model s označením 09 dosahuje až 3000 MHz, což je na revizi A0 slušné. Nicméně dle wccftech mají finální verze dosáhnout taktů 3,4 GHz, což je i maximum pro současné 64jádrové EPYC. V takovém případě by tedy AMD spoléhalo čistě na nárůst výkonu na takt (IPC) daný novou verzí architektury Zen. 
 
 
Zbylá verze má označení 100-000000117-03 a jde také o revizi A0 s 32 jádry plus odpovídající kapacitou L1, L2 i L3 cache. To tak vypovídá o konfiguraci 4 čipletů a I/O čipu, přičemž maximální takt je tu také 3 GHz. Všechny tři vzorky pak podporují paměti DDR4-3200 MHz a pokud to procesorům Milan už zůstane, pak na tom v tomto ohledu budou rovněž stejně jako Rome. 
 
Čistě dle toho, v jaké revizi se už objevily chystané procesory, mají blíže k vypuštění na trh desktopové Vermeer. Ty se totiž nedávno oobjevily už jako B0, čili jako takové by už měly být v podstatě připraveny. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
"Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál "Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál
Bylo zřejmé, že je pouze otázka času, než se někomu povede vytvořit deepfake video, v němž bude počítačem vykreslený člověk k nerozeznání od originálu. Nové s "Tomem Cruisem" už je přesně takové a přináší naléhavé otázky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom? Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom?
Server Anandtech dokázal získat jeden z procesorů Core i7-11700K v jeho finální prodejní verzi, což není nic podivného vzhledem k tomu, že tyto procesory už byly v Německu v prodeji. Provést tak mohl už podrobný test.
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů