www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

AMD, Gigabyte a Northern Data AG chystají HPC megaprojekt s 3,1 ExaFLOPS

AMD, Gigabyte a Northern Data AG chystají HPC megaprojekt s 3,1 ExaFLOPS
, , aktualita
Společnosti AMD a Gigabyte se pochlubily, že ve spolupráci s Northern Lights AG připravují velký projekt, který má zajistit výkon v řádu ExaFLOPS v FP32. Půjde o distribuovaný výpočetní systém lokalizovaný ve třech zemích.
K oblíbeným
reklama
AMD, Gigabyte a Northern Data AG tak připravují systém s výkonem 3,1 ExaFLOPS v FP32, což sice zní úctyhodně a mohlo by se zdát, že se před ním může třást i kterýkoliv z chystaných systémů Aurora (Intel), El Capitan a Frontier (oba AMD), jež mají odstartovat éru Exascale superpočítačů. Jenomže jde právě o to, že jde o FP32 a ne o FP64, čili nový systém ve skutečnosti nepřekoná ani dnešní jedničku v podobě japonského Fugaku
 
 
A potom ani nejde o superpočítač v pravém slova smyslu, ale o distribuovaný systém, který se bude skládat z jednotlivých částí v Norsku, Švédsku a Kanadě. Vedle zmíněných 3,1 ExaFLOPS v FP32 pak nabídne 274,5 PetaFLOPS v FP64, takže ačkoliv je Fugaku v FP32 se svými 1,07 ExaFLOPS slabší, v FP64 je naopak se 415,3 PetaFLOPS mnohem výkonnější. 
 
Superpočítač Summit od IBM se dnes už nachází na druhém místě v TOP500 a ten nabízí 0,414 ExaFLOPS v FP32 a 148 PetaFLOPS v FP64. 
 
Bohužel se ale nedozvídáme žádné technické podrobnosti krom toho, že Gigabyte poskytne své serverové systémy založené na procesorech AMD EPYC a akcelerátorech AMD Radeon Instinct. Northern Data AG pak vyvíjí samotnou platformu pro distribuované výpočty s využitím systémů na různých místech. 
 
Hardware bude dodán během příštích týdnů a měsíců, takže asi ještě nelze očekávat, že by jej mohly tvořit EPYC nové generace Milan a akcelerátory s první generací architektury CDNA. Ale kdo ví?
 
Zdroj: Gigabyte, AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zdrojový kód Windows XP údajně unikl na web, čeká se na potvrzení Zdrojový kód Windows XP údajně unikl na web, čeká se na potvrzení
Začaly se množit zprávy, že zdrojový kód operačního systému Microsoft Windows XP unikl prostřednictvím fór 4chan a nyní už je dávno rozšířen po všech koutech Internetu a dá se stáhnout prostřednictvím torrentů i jinde. Je to ale opravdu ono?
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře