www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

AMD, Gigabyte a Northern Data AG chystají HPC megaprojekt s 3,1 ExaFLOPS

AMD, Gigabyte a Northern Data AG chystají HPC megaprojekt s 3,1 ExaFLOPS
, , aktualita
Společnosti AMD a Gigabyte se pochlubily, že ve spolupráci s Northern Lights AG připravují velký projekt, který má zajistit výkon v řádu ExaFLOPS v FP32. Půjde o distribuovaný výpočetní systém lokalizovaný ve třech zemích.
K oblíbeným
reklama
AMD, Gigabyte a Northern Data AG tak připravují systém s výkonem 3,1 ExaFLOPS v FP32, což sice zní úctyhodně a mohlo by se zdát, že se před ním může třást i kterýkoliv z chystaných systémů Aurora (Intel), El Capitan a Frontier (oba AMD), jež mají odstartovat éru Exascale superpočítačů. Jenomže jde právě o to, že jde o FP32 a ne o FP64, čili nový systém ve skutečnosti nepřekoná ani dnešní jedničku v podobě japonského Fugaku
 
 
A potom ani nejde o superpočítač v pravém slova smyslu, ale o distribuovaný systém, který se bude skládat z jednotlivých částí v Norsku, Švédsku a Kanadě. Vedle zmíněných 3,1 ExaFLOPS v FP32 pak nabídne 274,5 PetaFLOPS v FP64, takže ačkoliv je Fugaku v FP32 se svými 1,07 ExaFLOPS slabší, v FP64 je naopak se 415,3 PetaFLOPS mnohem výkonnější. 
 
Superpočítač Summit od IBM se dnes už nachází na druhém místě v TOP500 a ten nabízí 0,414 ExaFLOPS v FP32 a 148 PetaFLOPS v FP64. 
 
Bohužel se ale nedozvídáme žádné technické podrobnosti krom toho, že Gigabyte poskytne své serverové systémy založené na procesorech AMD EPYC a akcelerátorech AMD Radeon Instinct. Northern Data AG pak vyvíjí samotnou platformu pro distribuované výpočty s využitím systémů na různých místech. 
 
Hardware bude dodán během příštích týdnů a měsíců, takže asi ještě nelze očekávat, že by jej mohly tvořit EPYC nové generace Milan a akcelerátory s první generací architektury CDNA. Ale kdo ví?
 
Zdroj: Gigabyte, AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře