www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Greenland: až 32 GB paměti a 18 miliard tranzistorů

AMD Greenland: až 32 GB paměti a 18 miliard tranzistorů
, , aktualita
Na svět se dostaly další informace o chystaných GPU firmy AMD, jimž můžeme a nemusíme věřit. V podstatě jisté je, že tyto čipy budou moci využít až 32 GB paměti HBM2 a otázka je pak počet tranzistorů, z nichž se budou skládat.
K oblíbeným
reklama
Mluví se o 15 až 18 miliardách tranzistorů, což by byl i dvojnásobek v porovnání s dnešními kartami s čipy AMD Fiji (8,9 miliardy). Jde o odhady, které jsou založeny na tom, co má zvládnout nový 14nm proces oproti 28nm a také na tom, co samotné firmy AMD a NVIDIA slibují. Zrovna NVIDIA má přijít s čipy Pascal skládajícími se až ze 17 miliard tranzistorů. V každém případě půjde o velice komplexní čipy a bude zajímavé sledovat, jak se s jejich výrobou firmy TSMC a GlobalFoundries poperou.

O GPU Greenland (vedoucí čip v rodině Arctic Islands) se ví, že by se mohly objevit nejen v grafických kartách, ale také jako součást budoucích vysoce výkonných APU, která se již nebudou muset nechat omezovat slabou propustností pamětí DDR3 a namísto toho budou moci snadno využít paměti HBM, což pro ně bude znamenat obrovský skok. Takové APU by ale možná přišlo jen jako řešení pro HPC, čili by sloužilo především pro GPGPU výpočty. Kromě GPU Greenland se počítá s procesorovými jádry Zen, novém rozhraní s propustností 100 GB/s a podporou paměti DDR4. Přijít na trh by ale mělo až v roce 2017, a to s výkonem přes 4 TFLOPS. Pro srovnání, dnešní AMD FirePro S9170 poskytne maximálně 2,62 TFLOPS.

AMD už samo prozradilo, že grafické čipy chystané na příští rok budou mít dvojnásobnou energetickou efektivitu, čili pokud by se měl počet tranzistorů zdvojnásobit, pak by spotřeba karet měla zůstat víceméně stejná. A o procesech FinFET, které se mají pro výrobu nových GPU využít, se ví, že oproti 28nm planárním procesům nabídnou o 90% vyšší hustotu tranzistorů, čili jich na stejný prostor vměstnají o 90 % více, takže oněch 15 až 18 miliard tranzistorů nezní nedosažitelně. Návrh Greenland, na němž AMD pracovalo v posledních dvou letech, je přitom již hotový a nyní jde tedy už "jen" o to dostat nová GPU do výroby.

Společnosti AMD a NVIDIA by tedy měly v příštím roce nabídnout srovnatelná grafická řešení, alespoň dle toho, co zatím víme. Počítá se s až 32 GB paměti HBM2, ovšem to pouze v hi-end profesionálních produktech. Nejlepší herní karty využijí spíše 8 až 16 GB, však více by snad ani nevyužily. Bude tedy záležet především na architektuře, ovladačích, ceně a energetické efektivitě.

Objevily se také dvě novinky, které se mají zařadit do rodiny Arctic Islands, čili pravděpodobně Radeonů 400. Jde o čipy s kódovými označeními Baffin a Ellesmere (ostrovy poblíž Grónska). AMD samo nepotvrdilo, že jde opravdu o názvy nových čipů, které budou patřit mezi Arctic Islands. Má jít o zbrusu nová GPU, která se zařadí do mainstreamu a low-endu a využijí nejnovější architekturu GCN, na další informace si musíme počkat. Přeznačených čipů se tedy snad už nedočkáme.

RodinaAMD Arctic IslandsNVIDIA Pascal
Označení GPUAMD GreenlandNVIDIA GP100
Výrobní proces16/14 FinFET (TSMC/GloFo)16/14nm FinFET (GloFo/Samsung)
Počet tranzistorů15-18 miliard~17 miliard
HBM (spotřebitelské karty)4-16 GB (SK Hynix) HBM22-16 GB (SK Hynix/Samsung)
HBM2
HBM Memory (profesionální)32 GB (SK Hynix) HBM232 GB (SK Hynix/Samsung) HBM2
Paměťová propustnost1 TB/s (Peak)1 TB/s (Peak)
ArchitekturaGCN 2.0? Next-CUDA
PředchůdceFiji (Radeon 300/Fury)GM200 (Maxwell)


Zdroj: TweakTown
reklama
Nejnovější články
EIZO nabízí 37,5" monitor pro práci s rozlišením 3840 x 1600 EIZO nabízí 37,5" monitor pro práci s rozlišením 3840 x 1600
Rozlišení 3840 x 1600 se označuje jako UWQHD+, neboť jde o mírně rozšířené 3440 x 1440, jimž disponuje řada nových a převážně herních ultraširokoúhlých modelů. Nový FlexScan EV3895 je však určen především pro práci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord
Na nové grafické karty GeForce Ampere si brousí zuby také profesionální overclockeři, neboť bylo jasné, že s jejich pomocí se budou lámat rekordy. A na první takový případ se už můžeme podívat díky Brazilcům z TecLab.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple 5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple
Společnost TSMC se nedávno pochlubila tím, že její 5nm proces se vyvíjí velice dobře z hlediska výtěžnosti a je na cestě k tomu, aby se z něj stala ještě mnohem důležitější technologie, než je 7 nm. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích
Technologie SLI a CrossFire se dnes už dají označit spíše za mrtvé, čemuž ostatně firmy NVIDIA a AMD šly naproti. Sama NVIDIA jde nyní ještě dále, neboť podporu SLI už nechce řešit a nechává ji čistě na herních vývojářích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3080 se ihned vyprodaly, co na to NVIDIA? GeForce RTX 3080 se ihned vyprodaly, co na to NVIDIA?
Včera po 15:00 našeho času vstoupily do prodeje grafické karty GeForce RTX 3080, ovšem mohli jsme sledovat, jak těch několik málo kusů bylo ihned pryč a kdy přijdou další, toť otázka. Nyní tu ale máme alespoň vyjádření NVIDIE. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů