www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD i díky Ryzenům 5000 drtí Intel na Mindfactory

AMD i díky Ryzenům 5000 drtí Intel na Mindfactory
, , aktualita
Procesory AMD Ryzen 5000 běžně skladem nejsou, ale rozhodně jsou dostupné, pokud jsme ochotni si na ně pár dní počkat, anebo hledat. Odráží se to i na prodejích obchodu Mindfactory, kde AMD zvyšuje náskok? 
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD v DIY segmentu zahnala Intel na pokraj zájmu, přičemž my jsme se na statistiky německého prodejce Mindfactory, který to velice dobře ukazuje, naposledy podívali na začátku léta. Tehdy jsme se mohli ještě těšit leda na brzké velice mírné oživení řady Ryzen 3000, zatímco dnes už tu máme výsledky, které reflektují nástup generace Ryzen 5000 a dalo se skutečně očekávat, že podíl Intelu bude dále trpět. Je to ale opravdu zásluha především nových CPU?
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Máme tu jako obvykle přehled jednak dle počtu prodaných kusů a pak podle tržeb, které jejich prodej přinesl. Z toho by se mohlo na první pohled zdát, že AMD mělo připraveno skutečně dost procesorů na to, aby pokrylo z hlediska tržeb více než dvojnásobný zájem zákazníků. 
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Takže jak to vypadá s čísly za listopad? Nové Ryzeny jsou na trhu už od 5. listopadu, takže můžeme víceméně hodnotit celý měsíc a ten vypadá velice zajímavě především z hlediska tržeb, ale to se dalo čekat i vzhledem k tradičně silné sezóně. Počet prodaných procesorů AMD vzrostl nad 35 tisíc oproti cca 6 - 7 tisícům CPU Intel, a to především díky tomu, že Ryzeny 3. generace se nepřestaly dobře prodávat a nově k nim přibyly nové modely.
 
Jak je však vidět, nástup Ryzenů 5000 se na celkovém zvýšení prodeje zas tak nepodepsal. Zdaleka nejlépe se prodával Ryzen 5 5600X, kterého se prodalo zhruba tolik kusů, jako modelů 5800X, 5900X a 5950X dohromady. Celkem jde však pouze o cca 6 tisíc kusů, čili řada Ryzen 5000 je v celkovém měřítku stále v menšině. Značně však vzrostly prodeje procesorů Ryzen 3000 a když to celé zkombinujeme, tak získáme velice dobrý výsledek pro AMD. 
 
Ten je však ještě lepší v případě druhého grafu, v němž přímo vyletěly tržby za prodej CPU AMD, a to až k necelým deseti milionům eur. Narostly tak více než počet prodaných kusů, čili průměrná cena vzrostla a na tom se jistě podílí zvláště i nové Ryzeny 5000, které patří mezi ty nejdražší v nabídce AMD.
 
Z hlediska procent podílu přitom oba grafy ukazují stejný poměr 84:16 ve prospěch AMD, což znamená jednu důležitou věc. Procesory AMD se, alespoň dle výsledků obchodu Mindfactory, už prodávají v průměru za stejné ceny jako procesory Intel a to představuje velké zadostiučinění pro tým zelených, který dle svých slov už nechce být vnímán jako "ten druhý, co prodává levnější kopie".  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC
S rostoucími cenami Bitcoinu roste i počet případů, kdy si lidé uvědomí existenci svých Bitcoinů z minulosti, ale nemají k nim přístup. Další muž si takto nemůže vzpomenout na heslo a chybí mu už jen dva pokusy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář