www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD informuje o novém Precision Boost Overdrive a Game Cache v Ryzen 3000

AMD informuje o novém Precision Boost Overdrive a Game Cache v Ryzen 3000
, , aktualita
Nové procesory AMD Ryzen 3000 stále mají svá tajemství, ačkoliv to hlavní o nich už bylo prozrazeno. My se nyní můžeme podívat na to, co nám AMD může říci o taktovací funkci Precision Boost Overdrive a také o Game Cache.
K oblíbeným
reklama
Dobře víme, že funkce Precision Boost Overdrive je prostě turbo, které se snaží z procesoru AMD Ryzen vymáčknout z hlediska pracovní frekvence, co se vymáčknout dá. Ohledy přitom bere na možnosti napájení, stabilitu, TDP, teploty či chlazení. Precision Boost Overdrive byl přitom představen s druhou generací procesorů Ryzen a v té třetí má být ještě o něco vylepšen. Samotná funkce pracuje se dvěma hlavními nástroji, napětím procesorových jader a výslednou frekvencí. 
 
 
Nyní se tématu PBO věnuje vedoucí pracovník technického marketingu Robert Hallock, který zveřejnil video pojednávající o tom, jak bylo PBO v rámci Ryzen 3000 vylepšeno.  
 
 
Co nového se tedy dozvíme z tohoto videa? Na jeho začátku Hallock probírá základní funkce Precision Boost Overdrive, který se snaží využít rezerv systému pro zvýšení taktu na co nejdelší dobu. Pak tu jsou novinky procesorů Ryzen 3000 instalovaných na desky s čipsetem X570, které se týkají v podstatě automatického přetaktování, čili provozu procesorů na frekvencích už mimo specifikace. 
 
Například procesor se specifikacemi udávajícími maximální takt 4,55 GHz může dosáhnout taktu 4,75 GHz, což bylo uvedeno pouze jako příklad. Nicméně co můžeme opravdu očekávat od různých procesorů, to se z tohoto videa nedozvíme. A je to v podstatě pochopitelné, neboť vysoký pracovník AMD nemůže slibovat něco, co se bude lišit v rámci jednotlivých kusů procesorů a rozdíly se budou dále prohlubovat v závislosti na kvalitě zbylých komponent sestavy.
 
Z uvedených informací to ale bohužel vypadá, že podmínkou bude využití desky s X570. Takovéto desky přitom budou podstatně dražší než modely s X470 a AMD ostatně tento starší čipset má v nabídce jako stále aktuální druhou nejlepší volbu pro nové procesory. Na druhou stranu nám nic nebude bránit v ručním přetaktování Ryzenů 3000 i na starších čipsetech. 
 
​  
Nakonec tu máme ještě další video, které mluví doslova o až 72 MB gamecache. Pochopitelně jde v tomto případě prostě o součet veškeré dostupné L2 a L3 cache na 16jádrovém Ryzenu, ale otázka je spíše ta, co z této paměti dělá "herní" cache? Dá se říci, že to je především marketing. Ve videu není uvedeno nic, co by to ospravedlnilo, takže AMD se prostě a jen snaží upozornit, že jeho nové procesory mají opravdu haldy cache. Pak už ale závisí pouze na aplikacích či hrách, jak toho dokáží využít. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena
Intel nedávno ukázal nový modulární koncept PC, který je založen na systémech v podobě karet pro PCIe. Tehdy o něm mluvil prostě jako o Elementu, ovšem nyní je zřejmé, že ten se dostane i mezi NUC Ghost Canyon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface
Společnost Xiaomi jsme dříve znali jen jako výrobce mobilních telefonů a jejich příslušenství, ale od té doby se její portfolio značně rozrostlo. Nyní tato společnost přináší na trh vlastní "Povrch", ale o počítače nejde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek