reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Jaguar útočí na Intel Atom s AVX, SSE4 a čtyřmi jádry

20.2.2013, Jan Vítek, aktualita
AMD Jaguar útočí na Intel Atom s AVX, SSE4 a čtyřmi jádry
AMD konečně již více začíná mluvit o nových APU Jaguar, která se mají objevit na trhu ještě v prvním kvartálu, čili do konce března. Jedná se o nástupce jednotek s architekturou Bobcat, jež byly a jsou konkurenty pro procesory Intel Atom....
AMD konečně již více začíná mluvit o nových APU Jaguar, která se mají objevit na trhu ještě v prvním kvartálu, čili do konce března. Jedná se o nástupce jednotek s architekturou Bobcat, jež byly a jsou konkurenty pro procesory Intel Atom. Už bylo na čase je nahradit a zaútočit něčím jiným, a právě tím mají být jednotky nové generace Jaguar s rozmezím TDP od 5 W do 25 W. Zaměří se tak na tablety, levné notebooky a nettopy.

AMD je představilo na konferenci ISSC 2013 a samozřejmě se snažilo zdůrazňovat především jejich výhody, které by měly zvrátit ramena vah na stranu červených. A modří již vědí, že budou čelit APU vyráběným 28nm procesem HKMG v továrnách TSMC, až čtyřem nezávislým jádrům x86-64 (tzn. nepůjde o dva moduly jako v Bulldozer/Piledriver), která využijí až 2 MB L2 cache. Krom toho tu bude také GPU kompatibilní s DirectX 11.1, ale tomu se zpráva nevěnuje.

Další vylepšení se týkají samotné architektury (viz srovnávací tabulka), takže dostaneme například již 128bitovou jednotku FPU a vedle toho i out-of-order execution (instrukce nemusí být zpracovány v daném pořadí), instrukční sadu AVX (Advanced Vector Extensions), sadu SIMD (SSSE3, SSE4.1, SSE4.2 a SSE4A) a také AES-NI pro akceleraci šifrování dat pomocí AES klíče. Poslední informace udává vylepšený management spotřeby s možností kompletního odpojení jednotlivých jader.

Zdroj: techPowerUp
reklama
reklama