www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD konečně zpřístupňuje FreeSync

AMD konečně zpřístupňuje FreeSync
, , aktualita
AMD představilo novou technologii již před několika měsíci, ale do reálného nasazení se dostává až teď. Vzhledem k tomu, že na lednovém CESu již bylo vidět funkční software, to je celkem pozdě, ale hlavní je, že jsme se dočkali.
K oblíbeným
reklama
AMD FreeSync je technologie, která využívá spojení hardware a software, tudíž je k provozu zapotřebí kombinace grafického procesoru, monitoru a ovladačů. Díky tomuto propojení monitor počká, až se v grafické kartě vytvoří celý snímek, který se následně přenese do monitoru, kde se najednou pošle celý snímek, takže neuvidíme trhané snímky.

Jednoduše řečeno se sesynchronizují obnovovací frekvence monitoru a grafického procesoru. Takže již nebude pevně dána obnovovací frekvence monitoru, jak je to dnes běžné. V praxi to nejspíše povede k menšímu trhání obrazu a plynulejšímu vykreslování na úkor nižší obnovovací frekvence monitoru.

Důležité jsou i podporované monitory, kterých je na trhu pouze pár. Na trhu nebo blízko k uvedení je asi 11 monitorů, jež AMD FreeSync podporují. Cenově začínají okolo 450 dolarů (asi 12 000 Kč), což je poměrně hodně, ale dá očekávat, že až se technologie usadí, ceny klesnou.

Dále je ještě důležité, že ani AMD nepodporuje všechny své grafické procesory. Mezi podporované grafické karty můžeme zařadit: AMD Radeon R7 260, R7 260X, R9 285, R9 290, R9 290X a R9 295X2. Zajímavé je, že AMD nezapomnělo ani na APU, tedy grafické procesory integrované do procesoru. Zde jsou podporovány tyto grafické procesory: A6-7400K, A8-7600K, A8-7650K, A10-7800 a A10-7850K.

AMD nám zároveň ukázalo i testy výkonu nové technologie. Jak je napsáno výše, otázkou je, jestli FreeSync nesníží snímkovací frekvenci a jestli nesníží výkon. Podle AMD by technologie měla výkon dokonce navýšit, a to o 0,2 %. To AMD porovnalo s technologií od NVIDIE, G-sync, která by měla výkonnost snižovat o 1,5 %.

Rozdíl mezi oběma technologiemi není moc velký, a vzhledem k tomu, že obě technologie zlepšují kvalitu obrazu celkem razantně, porovnání výkonu zde není až tak důležité.

AMD ale narazilo na jeden problém, a to je horší odezva myši v případě, že má uživatel zapnutý kromě FreeSync i V-Sync. V tomto případě je lepší mít zapnutou jen technologii FreeSync, což zaručí rychlé a hladké vykreslování.

Takže celkově se jedná o technologii, která nejenže zvýší výkon, ale i zlepší vykreslování obrázků, minimálně podle AMD, takže jestli již máte nějakou zkušenost s touto technologií, můžete se podělit se svými zkušenostmi v komentářích.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: leden 2020 Doporučené PC sestavy: leden 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek
Matrox začne vyrábět novou řadu grafických karet s čipy NVIDIA Matrox začne vyrábět novou řadu grafických karet s čipy NVIDIA
O společnosti Matrox se poslední dobou moc nemluví. To však neznamená, že by už nyní nevyráběla grafické karty. Zaměřila se na embedded nasazení, přičemž nyní u nové řady karet využije i čipy společnosti Nvidia.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Asus ROG Bezel-Free Kit nechá zmizet rámečky mezi monitory Asus ROG Bezel-Free Kit nechá zmizet rámečky mezi monitory
Asus si připravil velice zajímavou sadu pro zákazníky, kteří využívají nebo by rádi využívali třímonitorovou sestavu, a to především pro hraní. Trnem v oku jim přitom mohou být hluchá místa daná rámečky monitorů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
CM MasterAir G200P: nízkoprofilové chlazení s ovladačem CM MasterAir G200P: nízkoprofilové chlazení s ovladačem
Cooler Master si pod označením MasterAir G200P připravil nový nízkoprofilový chladič procesorů AMD a Intel. Ten tak zabere na výšku jen několik málo centimetrů a nabídne také ovladač pro své podsvícení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TSMC věří ve velký úspěch 5nm technologie, navýší náklady o další miliardu USD TSMC věří ve velký úspěch 5nm technologie, navýší náklady o další miliardu USD
Společnost TSMC se blíží k momentu zařazení 5nm procesu do běžné výroby, jak sama nedávno potvrdila. Věří přitom v to, že bude velice úspěšný a rozhodla se k tomu, že na kapitálové náklady určí miliardu dolarů navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář