www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD konečně zpřístupňuje FreeSync

AMD konečně zpřístupňuje FreeSync
, , aktualita
AMD představilo novou technologii již před několika měsíci, ale do reálného nasazení se dostává až teď. Vzhledem k tomu, že na lednovém CESu již bylo vidět funkční software, to je celkem pozdě, ale hlavní je, že jsme se dočkali.
K oblíbeným
reklama
AMD FreeSync je technologie, která využívá spojení hardware a software, tudíž je k provozu zapotřebí kombinace grafického procesoru, monitoru a ovladačů. Díky tomuto propojení monitor počká, až se v grafické kartě vytvoří celý snímek, který se následně přenese do monitoru, kde se najednou pošle celý snímek, takže neuvidíme trhané snímky.

Jednoduše řečeno se sesynchronizují obnovovací frekvence monitoru a grafického procesoru. Takže již nebude pevně dána obnovovací frekvence monitoru, jak je to dnes běžné. V praxi to nejspíše povede k menšímu trhání obrazu a plynulejšímu vykreslování na úkor nižší obnovovací frekvence monitoru.

Důležité jsou i podporované monitory, kterých je na trhu pouze pár. Na trhu nebo blízko k uvedení je asi 11 monitorů, jež AMD FreeSync podporují. Cenově začínají okolo 450 dolarů (asi 12 000 Kč), což je poměrně hodně, ale dá očekávat, že až se technologie usadí, ceny klesnou.

Dále je ještě důležité, že ani AMD nepodporuje všechny své grafické procesory. Mezi podporované grafické karty můžeme zařadit: AMD Radeon R7 260, R7 260X, R9 285, R9 290, R9 290X a R9 295X2. Zajímavé je, že AMD nezapomnělo ani na APU, tedy grafické procesory integrované do procesoru. Zde jsou podporovány tyto grafické procesory: A6-7400K, A8-7600K, A8-7650K, A10-7800 a A10-7850K.

AMD nám zároveň ukázalo i testy výkonu nové technologie. Jak je napsáno výše, otázkou je, jestli FreeSync nesníží snímkovací frekvenci a jestli nesníží výkon. Podle AMD by technologie měla výkon dokonce navýšit, a to o 0,2 %. To AMD porovnalo s technologií od NVIDIE, G-sync, která by měla výkonnost snižovat o 1,5 %.

Rozdíl mezi oběma technologiemi není moc velký, a vzhledem k tomu, že obě technologie zlepšují kvalitu obrazu celkem razantně, porovnání výkonu zde není až tak důležité.

AMD ale narazilo na jeden problém, a to je horší odezva myši v případě, že má uživatel zapnutý kromě FreeSync i V-Sync. V tomto případě je lepší mít zapnutou jen technologii FreeSync, což zaručí rychlé a hladké vykreslování.

Takže celkově se jedná o technologii, která nejenže zvýší výkon, ale i zlepší vykreslování obrázků, minimálně podle AMD, takže jestli již máte nějakou zkušenost s touto technologií, můžete se podělit se svými zkušenostmi v komentářích.

Zdroj: Tom's Hardware
reklama
Nejnovější články
Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD

S aktualizacemi Windows 10 už to opravdu přestává být legrace. Kumulativní update KB4517389 mnohým rozbil menu Start a nyní se zjistilo, že stojí i za zvýšeným množstvím BSOD, kritických pádů systému. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe
Většina SSD disků má takovou přepisovací životnost, že se ke smrti disků z tohoto důvodu většina uživatelů ani nepřiblíží. Problémy však mají uživatelů vozů Tesla. Tam totiž kvůli přepisování odchází čipy v multimediálním systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil
Český výrobce antivirů Avast se přiznal, že se do jeho počítačové sítě dostali hackeři. Využili k tomu kompromitování přihlašovacích údajů do dočasného VPN účtu a získali zde vysoká administrátorská práva.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway
NASA v rámci svého programu Artemis kromě partnerství s americkými soukromými společnostmi navazuje spolupráci i se zahraničními kosmickými agenturami. S realizací vesmírné stanice u Měsíce pomůže například Japonsko. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek