www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD má nabídnout Ryzen se 16 i 12 jádry

AMD má nabídnout Ryzen se 16 i 12 jádry
, , aktualita
Server DonanimHaber na svém účtu na YouTube uvedl nové informace o chystaných procesorech Ryzen, jež mají být opravdovou konkurencí pro Intel HEDT. Očekávat máme modely se 12 a 16 fyzickými jádry.
K oblíbeným
reklama
Intel HEDT (HighEnd DeskTop) obsahuje aktuálně procesory Broadwell-E, čili maximálně 10jádrové procesory s vysokou cenou. AMD přitom zatím své Ryzen srovnávalo maximálně s modelem Core i7-6900K, který nemůže procesoru Ryzen 7 1800X konkurovat především kvůli své vysoké ceně 1089 USD. Vypadá to tak, že brzy nezůstane ušetřen ani model Core i7-6950X, který jako jediný ze své skupiny nabídne 10 jader, ale to právě za 1723 dolarů. Očekávat můžeme, že i 16jádrové Ryzen budou výrazně levnější, a to kolem 1000 dolarů, přičemž jejich 16 jader oproti intelovským 10 bude mít mnohem vyšší celkový výkon.

Co nového nám ale říkají DonanimHaber? I dle tohoto zdroje se mají objevit 16jádrové i 12jádrové procesory Ryzen, které budou v obou případech v podobě MCM (Multi Chip Module), čili půjde o dva osmijádrové čipy Summit Ridge v jednom pouzdře. Modely s 12 jádry mají mít v každém CCX deaktivováno jedno jádro, takže půjde o konfiguraci 3+3+3+3. AMD tak prostě "jen" využije dva osmijádrové procesory Ryzen v jednom pouzdře, což ale bude vyžadovat nový socket. Ten byl již označen jako AM44, což ale ještě musí být potvrzeno a má jít o typ LGA s více než 4000 kontakty.

A že má jít o běžné Summit Ridge v MCM konfiguraci, bude využita dvojnásobná šířka sběrnice pro paměti DDR4 a čtyři kanály a pak také každý čip poskytne své linky PCI Express 3.0, a to celkově 58. Pouze jedno jádro má být spojeno s čipovou sadou pomocí čtyř linek, což odpovídá starším informacím o platformě X399.

DonanimHaber navíc uvádějí, že zdvojnásobení počtu jader nebude vykoupeno snížením taktovacích frekvencí, což by bylo skutečně skvělé. Však Core i7-6950X pracuje na 3 až 3,5 GHz, zatímco 16jádrový Ryzen by mohl běžet až na 4 GHz. Co se týče TDP, aktuálně se mluví o 140 W v případě 12jádrové verze a 180W 16jádrové verzi. AMD má tyto procesory odhalit letos na Computexu v Tchaj-pej, čili na začátku června a na trh se mají dostat nedlouho poté.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů