reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

AMD má nabídnout Ryzen se 16 i 12 jádry

, , aktualita
AMD má nabídnout Ryzen se 16 i 12 jádry
Server DonanimHaber na svém účtu na YouTube uvedl nové informace o chystaných procesorech Ryzen, jež mají být opravdovou konkurencí pro Intel HEDT. Očekávat máme modely se 12 a 16 fyzickými jádry.
Intel HEDT (HighEnd DeskTop) obsahuje aktuálně procesory Broadwell-E, čili maximálně 10jádrové procesory s vysokou cenou. AMD přitom zatím své Ryzen srovnávalo maximálně s modelem Core i7-6900K, který nemůže procesoru Ryzen 7 1800X konkurovat především kvůli své vysoké ceně 1089 USD. Vypadá to tak, že brzy nezůstane ušetřen ani model Core i7-6950X, který jako jediný ze své skupiny nabídne 10 jader, ale to právě za 1723 dolarů. Očekávat můžeme, že i 16jádrové Ryzen budou výrazně levnější, a to kolem 1000 dolarů, přičemž jejich 16 jader oproti intelovským 10 bude mít mnohem vyšší celkový výkon.

Co nového nám ale říkají DonanimHaber? I dle tohoto zdroje se mají objevit 16jádrové i 12jádrové procesory Ryzen, které budou v obou případech v podobě MCM (Multi Chip Module), čili půjde o dva osmijádrové čipy Summit Ridge v jednom pouzdře. Modely s 12 jádry mají mít v každém CCX deaktivováno jedno jádro, takže půjde o konfiguraci 3+3+3+3. AMD tak prostě "jen" využije dva osmijádrové procesory Ryzen v jednom pouzdře, což ale bude vyžadovat nový socket. Ten byl již označen jako AM44, což ale ještě musí být potvrzeno a má jít o typ LGA s více než 4000 kontakty.

A že má jít o běžné Summit Ridge v MCM konfiguraci, bude využita dvojnásobná šířka sběrnice pro paměti DDR4 a čtyři kanály a pak také každý čip poskytne své linky PCI Express 3.0, a to celkově 58. Pouze jedno jádro má být spojeno s čipovou sadou pomocí čtyř linek, což odpovídá starším informacím o platformě X399.

DonanimHaber navíc uvádějí, že zdvojnásobení počtu jader nebude vykoupeno snížením taktovacích frekvencí, což by bylo skutečně skvělé. Však Core i7-6950X pracuje na 3 až 3,5 GHz, zatímco 16jádrový Ryzen by mohl běžet až na 4 GHz. Co se týče TDP, aktuálně se mluví o 140 W v případě 12jádrové verze a 180W 16jádrové verzi. AMD má tyto procesory odhalit letos na Computexu v Tchaj-pej, čili na začátku června a na trh se mají dostat nedlouho poté.

Zdroj: techPowerUp
reklama
reklama
reklama
reklama