Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Mendocino: chystá se APU s RDNA 2 pro mainstreamové notebooky

23.5.2022, Jan Vítek, aktualita
AMD Mendocino: chystá se APU s RDNA 2 pro mainstreamové notebooky
Jako by snad došla kódová označení procesorů. Máme tu totiž opět procesorovou (konkrétně APU) řadu zvanou Mendocino. Tentokrát ale už pochopitelně nejde o několiksetmegahertzové Celerony, ale o Zen 2 s RDNA 2. 
Procesory Mendocino má jistě ve své paměti řada lidí, kteří si díky nim dopomohli k vyššímu výkonu v dobách, kdy světu x86 vládla Pentia a Celerony se velice dobře taktovaly prostým přepnutím FSB ze 66 na 100 MHz. Nedávno se ale Mendocino objevilo znovu a tentokrát ve spojení s AMD. 
 
My přitom čekáme na to, kdy či zda se moderní APU Ryzen 6000 "Rembrandt" dostanou také do notebooků, kde by mohly opravdu uplatnit svou integrovanou grafiku, která jim v drahých modelech se samostatným GPU není k ničemu. A jak to vypadá, právě takovou úlohu by mohly mít právě APU Mendocino, i když je tu otázka, jak silné bude jejich RDNA 2 iGPU a zde se vůbec bude moci srovnávat s tím, co nabízí dnešní Ryzeny 6000. 
 
 
APU Mendocino budou určena pro notebooky v ceně 400 až 700 dolarů a půjde o 6nm čipy vyráběné firmou TSMC, které dostanou 4 fyzická jádra Zen 2 (4C/8T) a zmíněnou integrovanou grafiku RDNA 2, o níž se ale bohužel zatím nedozvíme vůbec nic bližšího. 
 
Nelze ale počítat s tím, že iGPU v Mendocinu bude schopno vyrovnat se grafickému čipu v Rembrandtech. Vypadá to spíše na celkově slabší hardware pro levné počítače, na což ukazuje i logo operačního systému Chrome vedle Windows. 
 
Ale uvidíme, AMD by totiž mohlo jednoduše využít svůj křemík, který připravilo pro konzole Steam Deck. Jde o APU Van Gogh, které rovněž nesou čtyři jádra Zen 2 a k tomu grafiku RDNA 2, která je vybavena osmi CU (512 shaderů) na 1,6 GHz a důležité jsou tu také paměti LPDDR5-5500. S takovou výbavou by mohli majitelé notebooků s Mendocinem pomýšlet i na hraní her.
 
Není však jasné, zda jsou Van Gogh rovněž 6nm APU, i když se už mluvilo o tom, že využijí jistý vylepšený 7nm proces, což by sedělo právě i na 6nm technologii, ale těžko říci. Necháme se překvapit a do 4. kvartálu, kdy má Mendocino přijít na trh, se jistě objeví i nějaké informační úniky.