www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Merlin Falcon: přichází SoC s podporou DDR4

AMD Merlin Falcon: přichází SoC s podporou DDR4
, , aktualita
Společnost AMD oficiálně uvedla na trh novou rodinu SoC založenou na jádrech Excavator, která jako první platforma této firmy podporuje paměti DDR4. Merlin Falcon mají navazovat na rodinu Carrizo, a tak je zřejmé, že půjde o tzv. embedded systémy.
K oblíbeným
reklama
Všechna nová SoC rodiny AMD Merlin Falcon tak patří do R-Series a konkrétně se jedná o pět modelů: RX-421BD, RX-418GD, RX-216GD, RX-421ND a RX-216TD. AMD se o Merlin Falcon zmínila na svých roadmapách ukazujících vývoj mezi lety 2014 a 2016, ovšem od té doby se řada věcí změnila, ale ne v případě těchto nových SoC. Ta tak přichází včas, takže se podívejme, co nabídnou.

Už bylo uvedeno, že podporují paměti DDR4, což je mezi procesory (APU, SoC) od AMD naprostá novinka (zpětně ale podporují i DDR3). Obsahují také jádra Excavator, čili poslední variaci na Bulldozery, po nichž už bude následovat Zen. Těchto jader mají až čtyři se 2 MB sdílené L2 cache. Dále tu máme architekturu HSA 1.0 a třetí generaci grafické architektury GCN, což je tedy na úrovni nejnovějších desktopových Fiji a Tonga. Čipová sada je plně integrovaná a nabízí rozhraní SATA, SD Card, SPI, čtyři až osm USB 2.0 a čtyři USB 3.0 plus maximálně tři obrazové výstupy (DP 1.2, HDMI 2.0, DVI) a až osm linek PCI Express 3.0. Novinka je pak rozhraní eDP 1.4.

Díky integraci čipsetu (PCH) do APU tedy vzniklo SoC, které je oproti APU Bald Eagle a čipsetu Bolton o 30 procent menší a nepotřebuje tak moc složité PCB. Celé SoC Merlin Falcon tak má jen 37 x 29 mm, což se v embedded sektoru bude velice hodit.

Všechny nové čipy mají konfigurovatelné TDP v rozmezí 12 až 35 W a liší se v počtu jader, taktech a výkonu grafického čipu, který může mít až 8 CU, čili dokonce až 512 shaderů na 800 MHz. Dva modely nemají žádný grafický čip a pak se připravuje ještě jisté iTemp APU, které bude určeno pro extrémní podmínky s teplotami od -40 °C do 105 °C. Jinak je standardem 0 až 90 °C.

Na 35W spotřebu jde tedy o velice zajímavou výbavu a bylo by zajímavé tyto čipy porovnat s dnešní desktopovou generací Kaveri.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek