www.svethardware.cz
>
>
>

AMD Milan se 32 jádry se v testu téměř vyrovná dvěma 28jádrovým Xeonům

AMD Milan se 32 jádry se v testu téměř vyrovná dvěma 28jádrovým Xeonům
, , aktualita
AMD si chystá novou serverovou generaci procesorů označenou po vzoru italského města Milan, která bude založena na architektuře Zen 3 stejně jako procesory Ryzen 5000. Jak si vede proti konkurenci?
K oblíbeným
reklama
Procesory AMD Milan se na trh ještě nedostaly, ale už by to nemělo dlouho trvat. Intel by jim měl vyslat v ústrety nové Ice Lake-SP tvořené již 10nm procesem, ale v této době nemá na trhu ještě nic lepšího než staré 14nm Xeony s maximálně 28 jádry. Ty by ale dle nejnovějších informací měly dorazit na trh až někdy v polovině tohoto roku, takže dříve rozhodně očekáváme procesory AMD Milan. 
 
 
Recept firmy AMD je tu v podstatě stejný jako v případě Ryzen 5000. Zůstává platforma patice SP3 i počet jader, který bude díky 8 čipletům až 64, ovšem nové budou právě ony čiplety, v nichž už všechna jádra tvoří jeden velký celek schopný najednou využít celou přítomnou L3 cache. Tím v podstatě zmizí jedna doména, která u starších procesorů tvořila brzdu a řeč je samozřejmě o čtyřjádrových jednotkách CCX. To může být zvláště důležité v případě procesorů EPYC, které už tak musí pomocí centrálního I/O čipu řídit až osm čipletů. 
 
Pokud jde o testovaný EPYC 7543 nové generace, ten má 32 jader, takže to ukazuje na čtyři čiplety. Ovšem na rozdíl od svého předchůdce v podobě EPYC 7542 má ve výbavě dvojnásobnou kapacitu L3 cache, a to 256 MB. To znamená, že je ve skutečnosti vybaven osmi čiplety, ovšem každý má jen polovinu aktivovaných jader a s ohledem na to jde možná spíše o nástupce modelu EPYC 7532, který má také 256 MB L3 cache. 
 
Zajímavé je také to, že základní takt na novém EPYC 7543 je oproti starší verzi o 100 MHz nižší, ovšem turbo je naopak o 300 MHz vyšší. Jde konkrétně o takty 2,8 až 3,7 GHz a pokud to srovnáme s EPYC 7532 (256MB verze), ten pracuje pouze na 2,4 až 3,3 GHz. Čili pracovní frekvence se dají považovat v případě daného Milanu za velice slušné. 
 
 
Dle výsledku v Geekbench 4, kde se EPYC 7543 utkal se systémem se dvěma Xeon Platinum 8280, měl nový AMD výrazně vyšší jednovláknový výkon, ale o ten tu pochopitelně nejde. Srovnáváme celkový vícevláknový výkon a v něm se 32jádrový AMD dokázal téměř vyrovnat celkem 56 jádrům ve dvou Intelech. 
 
Bude ale třeba si počkat na další benchmarky či spíše celkové shrnutí výkonu a zatím to vypadá, že procesory Milan chystané pro tento kvartál budou mít velkou výhodu v tom, že se postaví staré 14nm konkurenci. A ani ta nová v podobě Ice Lake-SP se bohužel pro Intel těžko dokáže novým CPU EPYC a jejich hrubému výkonu alespoň vyrovnat, a to už jen kvůli tomu, že se počítá maximálně se 36 fyzickými jádry. Ale počkejme si. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů