www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD možná nahradilo některé 14nm procesory Ryzen pomocí 12nm čipů

AMD možná nahradilo některé 14nm procesory Ryzen pomocí 12nm čipů
, , aktualita
Vysoce spekulativní zpráva mluví o tom, že AMD mohlo nahradit 14nm procesory novějšími 12nm čipy, a to alespoň v případě modelu Ryzen 5 1600. Šlo by tak o Zen+ a ne původní Zen, což může být pro zákazníky pochopitelně jen dobře. 
K oblíbeným
reklama
Procesory AMD Ryzen 5 1600 se stále prodávají a u nás jsou dostupné za cca 2500 Kč s daní, přičemž novější Ryzen 5 2600 stojí o nějakých 700 korun více, takže rozdíl mezi nimi není zanedbatelný. Čili kdyby se potvrdilo, že dnes dostupný Ryzen 5 1600 je ve skutečnosti Ryzen 5 2600 architektury Zen+, jen se sníženými takty, šlo by o velice zajímavou koupi. 
 
 
My také dobře víme, že 12nm proces, jímž se procesory Zen+ vyrábí, je jen optimalizovaný 14nm proces a ne jiná technologie, čili pro AMD by nemusela taková případná změna být vůbec nákladná, i když je otázka, proč by něco takového vůbec mělo dělat. V úvahu připadá třeba snaha o uvolnění čistě 14nm linek v GlobalFoundries pro jinou výrobu, nebo prostě to, že ty byly postupem času modernizovány pro vyladěný 12nm proces, to prostě nevíme. Takže co naopak víme? 
 
V podstatě pouze to, co vychází z rozdílu mezi Zen a Zen+, což je mírně vyšší IPC právě ve prospěch Zen+. Má jít konkrétně o procesory Ryzen 5 1600 s označením YD1600BBM6IAF oproti starším s YD1600BBM6IAE, jež mají mít například v Cinebench R20 o 400 bodů vyšší skóre než původní procesory z roku 2017. Nicméně zde jde právě i o to, zda náhodou nejde o dobře známý fakt, že se procesory Ryzen od svého uvedení výkonnostně zlepšily, což jde na vrub postupně vyladěnému mikrokódu, kompatibilitě s paměťmi a také systém Windows jim byl postupně uzpůsobován. Rozdíl daný v označení procesorů by pak mohl znamenat prostě jen nový stepping, který se obvykle výkonu netýká. 
 
Na druhou stranu, 400 bodů je velký rozdíl a navíc by zhruba odpovídal procesoru generace Zen+ na taktech Ryzenu 5 1600, čili 3,2 až 3,6 GHz. Dozvídáme se také, že daný procesor, který máme nahoře vyfocen, se nedal zrovna dobře taktovat, takže se vkrádá myšlenka, zda snad AMD tímto způsobem nepoužívá čipy Zeppelin generace Zen+, které se zrovna nepovedly a pro Ryzen 5 2600 se nehodí. Pod tuto pokličku už ale vůbec nevidíme, takže zbývají jen takovéto úvahy. 
 
Nakonec ještě můžeme zmínit, že dle fór Guru3D se procesory YD1600BBM6IAF také lépe chovají s ohledem na své turbo, které nepracuje tak těžkopádně. A to by právě také ukazovalo na druhou generaci procesorů Ryzen, kde bylo turbo opravdu značně vylepšeno a dokázalo naprosto plynule a po malých krocích měnit takt procesoru na základě počtu zatížených jader. 
 
Zdroj: reddit


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář