www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD možná nahradilo některé 14nm procesory Ryzen pomocí 12nm čipů

AMD možná nahradilo některé 14nm procesory Ryzen pomocí 12nm čipů
, , aktualita
Vysoce spekulativní zpráva mluví o tom, že AMD mohlo nahradit 14nm procesory novějšími 12nm čipy, a to alespoň v případě modelu Ryzen 5 1600. Šlo by tak o Zen+ a ne původní Zen, což může být pro zákazníky pochopitelně jen dobře. 
K oblíbeným
reklama
Procesory AMD Ryzen 5 1600 se stále prodávají a u nás jsou dostupné za cca 2500 Kč s daní, přičemž novější Ryzen 5 2600 stojí o nějakých 700 korun více, takže rozdíl mezi nimi není zanedbatelný. Čili kdyby se potvrdilo, že dnes dostupný Ryzen 5 1600 je ve skutečnosti Ryzen 5 2600 architektury Zen+, jen se sníženými takty, šlo by o velice zajímavou koupi. 
 
 
My také dobře víme, že 12nm proces, jímž se procesory Zen+ vyrábí, je jen optimalizovaný 14nm proces a ne jiná technologie, čili pro AMD by nemusela taková případná změna být vůbec nákladná, i když je otázka, proč by něco takového vůbec mělo dělat. V úvahu připadá třeba snaha o uvolnění čistě 14nm linek v GlobalFoundries pro jinou výrobu, nebo prostě to, že ty byly postupem času modernizovány pro vyladěný 12nm proces, to prostě nevíme. Takže co naopak víme? 
 
V podstatě pouze to, co vychází z rozdílu mezi Zen a Zen+, což je mírně vyšší IPC právě ve prospěch Zen+. Má jít konkrétně o procesory Ryzen 5 1600 s označením YD1600BBM6IAF oproti starším s YD1600BBM6IAE, jež mají mít například v Cinebench R20 o 400 bodů vyšší skóre než původní procesory z roku 2017. Nicméně zde jde právě i o to, zda náhodou nejde o dobře známý fakt, že se procesory Ryzen od svého uvedení výkonnostně zlepšily, což jde na vrub postupně vyladěnému mikrokódu, kompatibilitě s paměťmi a také systém Windows jim byl postupně uzpůsobován. Rozdíl daný v označení procesorů by pak mohl znamenat prostě jen nový stepping, který se obvykle výkonu netýká. 
 
Na druhou stranu, 400 bodů je velký rozdíl a navíc by zhruba odpovídal procesoru generace Zen+ na taktech Ryzenu 5 1600, čili 3,2 až 3,6 GHz. Dozvídáme se také, že daný procesor, který máme nahoře vyfocen, se nedal zrovna dobře taktovat, takže se vkrádá myšlenka, zda snad AMD tímto způsobem nepoužívá čipy Zeppelin generace Zen+, které se zrovna nepovedly a pro Ryzen 5 2600 se nehodí. Pod tuto pokličku už ale vůbec nevidíme, takže zbývají jen takovéto úvahy. 
 
Nakonec ještě můžeme zmínit, že dle fór Guru3D se procesory YD1600BBM6IAF také lépe chovají s ohledem na své turbo, které nepracuje tak těžkopádně. A to by právě také ukazovalo na druhou generaci procesorů Ryzen, kde bylo turbo opravdu značně vylepšeno a dokázalo naprosto plynule a po malých krocích měnit takt procesoru na základě počtu zatížených jader. 
 
Zdroj: reddit


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá
Microsoft letos v lednu ukončil rozšířenou podporu operačního systému Windows 7, takže se dalo očekávat, že jeho obliba půjde dolů, jak lidé začnou více přecházet na jiné systémy. Nynáí se můžeme podívat na čerstvá čísla z NetMarketShare. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací
Sociální sítě si s Donaldem Trumpem užijí mnohé. Po jeho výpadech na Twitteru a Facebooku mají s jeho příspěvky problém i na Snapchatu. Agresivní příspěvky amerického prezidenta způsobily, že zmizí z propagované sekce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu
Pokud vás zajímá, jak to asi vypadá v místnosti s instalovaným superpočítačem, pak přesně na takovou (virtuální) prohlídku vás zve společnost AMD. Jde konkrétně o moderní superpočítač Hawk instalovaný v německém Stuttgartu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe
Leaker Momomo_US zveřejnil dvě uniklé roadmap firmy Intel, které ukazují její plány ohledně nových počítačů třídy NUC - Next Unit of Computing. Zajímavé je na nich především to, že ačkoliv zahrnují i Tiger Lake, nefiguruje v nich grafika Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her
Kvalita textur je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících grafickou stránku her a jejich vylepšením můžeme ze staré hry, nad kterou by už většina lidí ohrnula nos, udělat ještě vizuálně ucházející titul. Právě zde se už často uplatní umělá inteligence.
Včera, aktualita, Jan Vítek