www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním

AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním
, , aktualita
Jako Navy Flounder byl už dříve označen čip Navi 22, ale to není tak jednoznačné. Nyní se ale dozvídáme o tom, že Navy Flounder má být v podstatě nástupce Navi 10 s rovněž 40 jednotkami CU. 
K oblíbeným
reklama
AMD se chystá své nové Radeony představit 28. října, takže nám zbývá ještě více než měsíc a především pak budeme do té doby řešit nové procesory Zen 3. A zatím to vypadá, že ty nám udělají více radosti než nové Radeony, ale nechme se překvapit. 
 
 
AMD zatím zveřejnilo pouze to, že odhalí nové Radeony RX 6000, takže nevíme, které z Navi 2X to budou. Jednoznačně se očekává Navi 21, čili tzv. velké Navi (Sienna Cichlid), vedle nějž to může být ještě Navi 22 a/nebo 23. Právě Navi 22 či 23 nese označení Navy Flounder a dle starších zpráv by to mělo být právě Navi 22. Napovídá tomu i nově uváděná výbava 40 jednotek CU (Compute Unit), což je naprosto stejný počet jako v Navi 10 (RX 5700 XT). Výkon na watt by ale měl být v případ nových Navi 2X podstatně vyšší, jenomže se také mluví o pouze 192bitové sběrnici. A to je na tom to podivné. 
 
 
Samotné AMD slibuje o polovinu vyšší výkon na watt, jenomže to pochopitelně neznamená, že nové GPU se 40 CU bude o polovinu výkonnější než staré GPU se 40 CU. Právě nárůst výkonu jednotek CU není známý a v krajním případě by to (teoreticky) mohlo dopadnout tak, že nová karta s GPU o 40 CU bude víceméně stejně výkonná jako stará, jen výrazně úspornější. 
 
Jenomže právě tomu by odpovídala informace o pouze 192bitové sběrnici, což by znamenalo, že i s využitím rychlejších GDDR6 by se taková karta v propustnosti přinejlepším vyrovnala dnešním RX 5700 XT, což leccos vypovídá i o jejím výkonu. 
 
V zásadě by to nemusel být problém, prostě by šlo o konkurenci pro očekávané GA106 (RTX 3060), jež mají mít také 192bitovou sběrnici (tím nemíníme verzi Super) a lze říci, že NVIDIA také z hlediska paměťové propustnosti nepředvede velký pokrok, pokud jde o karty RTX 3070 a nižší. Zrovna RTX 3070 má už potvrzeny specifikace a dle nich nezíská oproti RTX 2070 ani ždibec paměťové propustnosti navíc a bude mít i stejnou kapacitu pamětí, takže proč by si propustností starších verzí nevystačilo i AMD?
 
Informace o 192bitové sběrnici pro Navy Flounder zde přitom není založena na kapacitě pamětí (což ani zdaleka nemůže být jednoznačné), ale na informacích z firmwaru pro toto GPU vytaženého z linuxového kernelu. Dle hodnoty gc_num_tccs ukazující na počet cache pro texturovací kanály (zde 12), která se obvykle vztahuje k šířce paměťové sběrnice, by Navy Flounder měl mít právě 192 bitů (12 x 16). Ovšem jisté to není, jsou tu i výjimky. 
 
Jde ale právě o velké Navi, které by tím pádem asi skončilo s 256bitovou sběrnicí a s použitím GDDR6 by nabídlo přinejlepším 512 GB/s, stejně jako letité Radeon R9 Fury X s první verzí HBM. Právě na to ukazuje rovněž firmware z linuxového kernelu a hodnota gc_num_tccs rovnající se 16 (čili 16 x 16). 
 
Takže buď si AMD opravdu dokáže vystačit s úzkou sběrnicí, nebo můžeme na hi-end (či cokoliv blízko něj) v podání této firmy opět zapomenout, anebo je tu stále něco, co nevíme a veškeré informace o šířce sběrnic nových Radeonů jsou mylné. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem
Streamovací služba Spotify může částečně slavit. Počet posluchačů se mezi ročně opět výrazně zvýšil, a to o 29 % na nynějších 320 milionů lidí. Bohužel ohledně ziskovosti to už není tak moc slavné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede? Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede?
Na světlo světa se dostaly testy nového osmijádrového procesoru generace Intel Rocket Lake-S, takže my si můžeme výsledky už srovnat s tím, co předvádí aktuální generace Comet Lake-S. Vypadá to na výrazné zvýšení výkonu na takt? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář