www.svethardware.cz
>
>

AMD nejspíš potopí dvoujádrové čipy s 2x 1MB cache

, , aktualita
Z neověřených zdrojů se ozývají hlasy, že červencové snižování cen u AMD bude doprovázeno odstraněním některých procesorů z nabídky. Po eleminaci jednojádrových Athlonů 64 3700+ a 4000+, které se v socketu AM2 vůbec nevyskytují, tak možná...
K oblíbeným
reklama
Z neověřených zdrojů se ozývají hlasy, že červencové snižování cen u AMD bude doprovázeno odstraněním některých procesorů z nabídky. Po eleminaci jednojádrových Athlonů 64 3700+ a 4000+, které se v socketu AM2 vůbec nevyskytují, tak možná přibudou i dvoujádrové Athlony 64 X2 s 1 MB L2 cache na jádro. Jednat by se tedy mělo o modely 4000+, 4400+ a 4800+. Jádra JH-F2 sloužící za základ těchto modelů mají fyzickou velikost přes 220 mm2, což značně zvyšuje náklady. V důsledku razantní cenové války zahájené Intelem je zřejmě AMD nuceno začít šetřit. Namísto výrobně drahého jádra JH tak patrně bude preferovat jádro BH, které má poloviční velikost L2 cache, a je tudíž výrobně levnější (stále ovšem dražší než Intelův Conroe).

Jádra JH-F2 nadále zůstanou vyráběna pro Athlon 64 FX a zároveň je také budou používat Opterony pro nový socket F, ale také pro socket AM2 (pokud je AMD "nezlikviduje", jak se tomu stalo u modelů pro socket 939). Fanouškům velké cache tak zřejmě nezbude než poohlédnout se právě po Opteronu, popřípadě přejít ke konkurenci. Zda se opatření dotkne také starších jader JH-E6 používaných u socketu 939, není zatím jasné.

UPDATE: Informace byla potvrzena. Z ceníků českých distributorů již zmizely Athlony 64 X2 4000+, 4400+ a 4800+ pro socket AM2. Modelů pro socket 939 se toto opatření zatím netýká, jsou stále v nabídce. Další zprávy hovoří o tom, že se v brzké době očekává ukončení výroby jednojádrových Athlonů 64 3000+, 3200+ a 3700+ pro socket 939. U prvních dvou zmíněných to není překvapením, již dávno mají ohlášen konec životnosti.
reklama
Nejnovější články
Dell oznámil nové monitory UltraSharp a desktopy XPS s Comet Lake Dell oznámil nové monitory UltraSharp a desktopy XPS s Comet Lake
Dell dnes představil novou generaci stolních počítačů XPS vybavenou aktuálními procesory Intel Core v menším balení. Řada monitorů UltraSharp se potom rozrostla o několik novinek pro domácí zábavu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
WD navyšuje kapacity: podnikové HDD s 16, 18 i 20 TB WD navyšuje kapacity: podnikové HDD s 16, 18 i 20 TB
Společnost WD znatelně rozšířila nabídku svých podnikových pevných disků o vysoké kapacity. Do řady disků WD Gold poputují verze s 16 TB a 18 TB. Řada Ultrastar přinese dokonce dříve jen těžko představitelných 20 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NVIDIA nabízí Death Stranding zdarma k GeForce RTX NVIDIA nabízí Death Stranding zdarma k GeForce RTX
Společnost AMD si pro nás připravila Assassin’s Creed Valhalla k moderním procesorům Ryzen 7 a 9, zatímco NVIDIA dokázala svou chystanou akci lépe utajit a neočekávaně přichází s Death Stranding ke všem GeForce RTX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft brání v prodeji verzí her pro Xbox Series X v podobě DLC Microsoft brání v prodeji verzí her pro Xbox Series X v podobě DLC
Herní nakladatelé si dle VideoGamesChronicle chtějí v některých případech přilepšit tím, že by zákazníky nutili kupovat si již jednou zaplacené hry v podobě DLC, a to v případě, že by je chtěli hrát na nové konzoli Xbox Series X. To se nelíbí Microsoftu.
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GA106 a GA107 pro slabší Ampere jsou prý připraveny NVIDIA GA106 a GA107 pro slabší Ampere jsou prý připraveny
V záplavě informací o nových herních grafických kartách firmy NVIDIA nechybí už ani zmínka o novém mainstreamu a také low-endu. Výsledné karty pochopitelně dorazí až někdy později po výkonných modelech. O jaké půjde?
Včera, aktualita, Jan Vítek