www.svethardware.cz
>
>

AMD nejspíš potopí dvoujádrové čipy s 2x 1MB cache

, , aktualita
Z neověřených zdrojů se ozývají hlasy, že červencové snižování cen u AMD bude doprovázeno odstraněním některých procesorů z nabídky. Po eleminaci jednojádrových Athlonů 64 3700+ a 4000+, které se v socketu AM2 vůbec nevyskytují, tak možná...
K oblíbeným
reklama
Z neověřených zdrojů se ozývají hlasy, že červencové snižování cen u AMD bude doprovázeno odstraněním některých procesorů z nabídky. Po eleminaci jednojádrových Athlonů 64 3700+ a 4000+, které se v socketu AM2 vůbec nevyskytují, tak možná přibudou i dvoujádrové Athlony 64 X2 s 1 MB L2 cache na jádro. Jednat by se tedy mělo o modely 4000+, 4400+ a 4800+. Jádra JH-F2 sloužící za základ těchto modelů mají fyzickou velikost přes 220 mm2, což značně zvyšuje náklady. V důsledku razantní cenové války zahájené Intelem je zřejmě AMD nuceno začít šetřit. Namísto výrobně drahého jádra JH tak patrně bude preferovat jádro BH, které má poloviční velikost L2 cache, a je tudíž výrobně levnější (stále ovšem dražší než Intelův Conroe).

Jádra JH-F2 nadále zůstanou vyráběna pro Athlon 64 FX a zároveň je také budou používat Opterony pro nový socket F, ale také pro socket AM2 (pokud je AMD "nezlikviduje", jak se tomu stalo u modelů pro socket 939). Fanouškům velké cache tak zřejmě nezbude než poohlédnout se právě po Opteronu, popřípadě přejít ke konkurenci. Zda se opatření dotkne také starších jader JH-E6 používaných u socketu 939, není zatím jasné.

UPDATE: Informace byla potvrzena. Z ceníků českých distributorů již zmizely Athlony 64 X2 4000+, 4400+ a 4800+ pro socket AM2. Modelů pro socket 939 se toto opatření zatím netýká, jsou stále v nabídce. Další zprávy hovoří o tom, že se v brzké době očekává ukončení výroby jednojádrových Athlonů 64 3000+, 3200+ a 3700+ pro socket 939. U prvních dvou zmíněných to není překvapením, již dávno mají ohlášen konec životnosti.
reklama
Nejnovější články
Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty? Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty?
AMD nás před týdnem svým představením nových Radeonů založených na slabší verzi Navi zrovna moc nepotěšilo. V podstatě představilo jen jednu desktopovou kartu a jednu mobilní a my se nedozvěděli ani podrobnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM Čipset AMD B550A spatřen: PCIe 3.0 a pouze pro OEM
AMD v poslední době najelo na OEM vlnu. V srpnu byly představeny grafické karty Radeon RX 600, což jsou opět Polaris a nedávno jsme se dozvěděli o dvou nových OEM procesorech Ryzen, z nichž je jeden navíc pouze pro Čínu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Alfatest Microsoft Flight Simulatoru začne už tento měsíc Alfatest Microsoft Flight Simulatoru začne už tento měsíc
Microsoft Flight Simulator byl naposledy vypuštěn na trh ve verzi X, která nastoupila už v roce 2006 a později nastoupila jeho Steam verze, která je sice podstatně mladší, ale technicky jen o málo vyspělejší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft na své nové klávesnice přidal funkce pro Office a smajlíky Microsoft na své nové klávesnice přidal funkce pro Office a smajlíky
Už je to pěkná řádka let, co se řešila role Microsoftu při vývoji počítačových klávesnic. Tato firma přitom jejich funkčnost výrazně ovlivnila, i když tu byly i jiné faktory. Nyní Microsoft navazuje na svou starou roli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super Inno3D zmínila GeForce RTX 2080 Ti Super
Společnost Inno3D na svých stránkách několikrát zmínila grafickou kartu GeForce RTX 2080 Ti Super, na niž zatím čekáme marně. Nyní se to týká prodejní akce na podporu GeForce RTX a GTX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře