www.svethardware.cz
>
>
>

AMD, NVIDIA i jiní prahnou po interposerech, TSMC má plno

AMD, NVIDIA i jiní prahnou po interposerech, TSMC má plno
, , aktualita
Vypadá to, že použití křemíkových interposerů se v rámci příštích generací grafických karet podstatně rozšíří, neboť se dozvídáme, že o technologii CoWoS firmy TSMC je obrovský zájem. Otázka je, na kterých produktech se to projeví. 
K oblíbeným
reklama
AMD i NVIDIA své zkušenosti s využitím interposerů už mají, přičemž AMD na rozdíl od druhé firmy je už nasadilo i v herních grafikách. Můžeme o nich mluvit také jako o technologii Chip-on-Wafer-on-Substrate (CoWoS), jejíž samotný název už říká, o co jde. V případě grafických karet to zatím v důsledku znamená jedinou věc, a sice využití pamětí typu HBM namísto GDDR, ovšem v budoucnu by to také mělo představovat možnost výroby GPU ze dvou či více čipů. 
 
 GPU NVIDIA V100 na interposeru vedle pamětí typu HBM
 
Paměti typu GDDR6 sice nabízí slušnou propustnost a ještě stále by měly mít potenciál k jejímu zvyšování, ovšem HBM2 jim už přesto utekly na nedosažitelnou úroveň. Dnes se používají přinejlepším GDDR6 s 15,5 GT/s na pin a kdyby se použily na RTX TITAN a jejím 384bitovém rozhraní, získali bychom 744 GB/s. Pokud přijdou i 18GT/s verze, pak by to bylo dokonce 864 GB/s, ovšem moderní HBM2E už mají možnost v případě čtyř modulů a 4096bitového rozhraní překročit hranici 2 TB/s, což je pro GDDR6 jednoduše nesplnitelné. 
 
Nyní je otázka, zda pro NVIDII či spíše pro AMD bude mít smysl vytvořit další herní generaci, která využije HBM2. Nyní už by neměl být velký problém dosáhnout propustnosti třeba kolem 800 GB/s na 2048bitovém rozhraní a jde spíše o to, jak půjde pouzdření takových pamětí na jeden interposer vedle GPU, k čemuž firmě AMD poslouží právě technologie CoWoS od TSMC. 
 
Právě AMD s NVIDIÍ přitom vedle firem HiSilicon, Xilinx či Broadcom mají rezervovány či už využívají příslušné kapacity pro CoWoS, takže lze očekávat, že přinejmenším hi-endové akcelerátory budou na pamětech HBM2 postaveny. Zda to ale bude platit i pro běžné herní grafiky, to zatím nelze říci. TSMC zatím dle Digitimes (via Tom's Hardware) najelo na plnou výrobní kapacitu CoWoS pouzdření, takže dle toho lze usuzovat, že i AMD a NVIDIA už začínají plnit sklady. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář