www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD odhalilo Ryzen, soupeře i pro Broadwell-E

AMD odhalilo Ryzen, soupeře i pro Broadwell-E
, , aktualita
AMD na včerejší den slíbilo poodhalení nových procesorů Zen, což se na akci New Horizon v Austinu skutečně stalo. Dozvědět jsme se také mohli, že procesory Ryzen skutečně budou soupeřit i s HEDT procesory Intelu včetně Broadwell-E.
K oblíbeným
reklama
Nedávno se označení Ryzen objevilo ve zprávách jako jedna z nedávno zaregistrovaných značek a nyní je už jisté, že se pod ní budou prodávat první desktopové procesory Zen s až osmi jádry. Můžeme jen spekulovat, proč si AMD tuto značku vybralo a zda snad nejde o podobnost se slovem "rising", která by naznačila, že AMD se snaží povstat. Však to vypadá, že se mu to konečně podaří a že procesory Ryzen nám dovolí zapomenout na hluché místo v historii firmy, které stále ještě vyplňují zastaralé 32nm procesory Vishera a málo výkonná APU.

Už dříve se také mluvilo o tom, že Zeny budou schopny soupeřit i s Broadwell-E, ale tehdy vznikaly obavy, že možná jen co se týče IPC. V daných testech se totiž utkaly čipy taktované pouze na 3 GHz a vznikla otázka, jakého taktu budou Zeny schopny dosáhnout. Nyní už je zřejmé, že to bude v případě osmijádrových procesorů 3,4 GHz, což je základní takt. Osmijádrový Intel Core i7-6900K má přitom základ na 3,2 GHz, takže tyto obavy můžeme dát stranou.

Kódové označení pro Ryzen je stále staré známé Summit Ridge a krom počtu jader a frekvence se dozvíme také o 20 MB L2 a L3 cache. To lze snadno rozklíčovat, protože víme, že každý CPU komplex (CCX) Zen se skládá ze čtyř jader a 8 MB L3 cache. Osmijádrový procesor tak má 16 MB L3 cache a zbytek je 4 MB L2 cache rozdělených po 512 kB mezi jednotlivá jádra. Jeho TDP je také 95 W, což zní velice zajímavě vzhledem k tomu, že se má alespoň vyrovnat 140W procesoru Core i7-6900K.

Co se týče platformy založené na patici AMD AM4, zde se jako klíčová ukazuje podpora pamětí DDR4, sběrnice PCI Express 3.0, rozhraní USB 3.1 Gen 2, NVMe a SATA Express. Pokud tak bude 10Gb/s rozhraní USB integrováno přímo do čipových sad, AMD tím dokonce předhoní Intel. Ten nebude toto rozhraní přímo podporovat ani u nových 200 Series pro Kaby Lake, takže desky stejně jako u 100 Series budou muset využívat speciální kontrolery. AMD mimochodem na vývoji svých nových čipsetů pracovalo s firmou ASMedia, která tyto kontrolery sama vyvíjí.
- klikněte pro zvětšení -


Podrobnější informace o Ryzen jsme si uvedli již ve včerejší aktualitě, takže nyní je můžeme pouze potvrdit, neboť už jsou konečně k dispozici z oficiálních zdrojů. Navázat můžeme obrázky z prezentace nové architektury, které mluví o chytřejším zpracování instrukcí s využitím prefetcheru, jenž bude schopen se za běhu učit a přednostně do cache načítat ta data, která budou dle jeho předpokladu brzy zapotřebí. AMD mluví o technologiích SenseMI (jako Machine Intelligence), a snaží se tak hrát na populární strunu AI. Ostatně právě AI je dle AMD "příští velká věc", která se bude v příštích letech raketově rozvíjet a firma chce být přirozeně u toho. Ovšem to už bude především píseček nových grafických čipů.
- klikněte pro zvětšení -


Nás ale také zajímalo, zda AMD na New Horizon konečně stanoví něco konkrétního k vypuštění procesorů Ryzen na trh. Lisa Su však stále mluví prostě o prvním kvartálu, a tak se rozplývá naděje, že nové procesory uvidíme už na CES 2017 nebo brzy po něm. Není asi třeba moc připomínat, že na procesorech Ryzen a jejich úspěchu stojí i budoucnost společnosti AMD. Však ta už je na pouhých 27 % tržeb, které za procesory a grafické karty měla ještě v roce 2011 a neúspěch si nemůže dovolit.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková