www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD oficiálně představuje desktopové Renoir s až osmi jádry Zen 2

AMD oficiálně představuje desktopové Renoir s až osmi jádry Zen 2
, , aktualita
Společnost AMD dnes oficiálně představila nová APU generace Renoir určená pro desktopy a rozhodla se, že je bude nabízet pouze výrobcům počítačů. Půjde tak překvapivě zatím jen o OEM produkty, které si samostatně nepořídíme. 
K oblíbeným
reklama
V dnešním článku jsme se už krátce podívali na to, co mohlo firmu AMD k takovému rozhodnutí přivést a nyní se už raději zaměříme více na představené produkty.
 
 
Mezi ně patří také nové Athlony, čili slabší APU s grafikou Radeon, jež nese pouze tři CU. Všechny tyto čipy také přijdou v podnikových verzích PRO s vyšší úrovní bezpečnosti, garantovanou dostupností po dobu alespoň dvou let, atd. 
 
Desktopová AMD Ryzen APU

Jádra/vlákna Základní takt Turbo TDP Compute Unit Takt GPU
Ryzen 7 4700G
8C/16T
3,6 GHz
4,4 GHz
65W
8
2,10 GHz
Ryzen 7 4700GE
8C/16T
3,1 GHz
4,3 GHz
35W
8
2,00 GHz
Ryzen 5 4600G
6C/12T
3,7 GHz
4,2 GHz
65W
7
1,90 GHz
Ryzen 5 4600GE
6C/12T
3,3 GHz
4,2 GHz
35W
7
1,90 GHz
Ryzen 3 4300G
4C/8T
3,8 GHz
4,0 GHz
65W
6
1,70 GHz
Ryzen 3 4300GE
4C/8T
3,5 GHz
4,0 GHz
35W
6
1,70 GHz
Athlon Gold 3150G
4C/4T
3,5 GHz
3,9 GHz
65 W
3
1,10 GHz
Athlon Gold 3150GE 4C/4T 3,3 GHz 3,8 GHz 35 W 3 1,10 GHz
Athlon Silver 3050GE 2C/4T 3,4 GHz 3,4GHz 35 W 3
1,10 GHz
 
Hned v prvním snímku prezentace se dozvídáme, že AMD sice přichází jako první se 7nm desktopovým procesorem s grafikou, ale ten bude určen jen pro OEM systémy.
 
 
Dále tu máme potvrzení očekávaných specifikací a toho, že ve skutečnosti přichází v podstatě jen tři modely Ryzen, a to ve verzích G a GE. Výbava je stejná, liší se pouze takty procesorů a integrované grafiky v souladu s TDP 65 W a 35 W. 
 
 
AMD pak slibuje oproti konkurenci především výrazně vyšší vícevláknový výkon procesorů a samozřejmě také mnohem vyšší grafický výkon, pokud jde o prostá Intel Core s 9. generací iGPU. 
 
 
Další srovnání si bere na pomoc starší generaci APU a konkrétně Ryzen 5 3400G, který pochopitelně v Cinebench jako čtyřjádrový procesor navíc se starší architekturou nemá šanci. Ovšem co se týče grafiky, zas tak propastný rozdíl tu není. 
 
 
Co se týče výkonu ve hrách, zde už AMD bohužel nesrovnává se svým předchozím modelem, neboť to by evidentně nevypadalo tak pěkně, jako když si vezme na pomoc opět procesory Core. A je vcelku jedno, že jde o starší 9. generaci, neboť i desátá je vybavena stejnými iGPU, které se s Radeony v APU pochopitelně nemohou rovnat. 
 
 
Navíc se ani nedozvíme, jaké skutečné snímkovací frekvence můžeme očekávat, takže poznámka o testování v rozlišením 1080p při nízké kvalitě grafiky je v podstatě zbytečná a pod čarou je napsáno pouze to, že se testovalo s ovladači verze 6.9.20.
 
 
Nakonec se už jen podíváme na přehled nových Athlonů (12nm Zen+) a jejich soupeřů v podobě Pentií a Celeronů. Ty tak poputují do levných sestav OEM výrobců a my se snad někdy brzy dozvíme, zda se AMD rozhoupá a desktopové Renoir také vyšle do obchodů jako samostatně prodejné zboží. Pokud k tomu dojde, což zástupci firmy nevyloučili, jako spíše raději nekomentovali, pak si lze představit, že se tak stane nejdříve při příležitosti vypuštění nové generace CPU Vermeer. 
 
Zdroj: AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek
Intel by měl nyní už rychle postupovat při vývoji procesorových generací pro servery, neboť Ice Lake si chystá ještě na tento rok a Sapphire Rapids byly potvrzeny na příští rok, takže je bude od sebe dělit právě jen cca rok. A co nové paměti 3D NAND Flash?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře