www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD oficiálně představuje desktopové Renoir s až osmi jádry Zen 2

AMD oficiálně představuje desktopové Renoir s až osmi jádry Zen 2
, , aktualita
Společnost AMD dnes oficiálně představila nová APU generace Renoir určená pro desktopy a rozhodla se, že je bude nabízet pouze výrobcům počítačů. Půjde tak překvapivě zatím jen o OEM produkty, které si samostatně nepořídíme. 
K oblíbeným
reklama
V dnešním článku jsme se už krátce podívali na to, co mohlo firmu AMD k takovému rozhodnutí přivést a nyní se už raději zaměříme více na představené produkty.
 
 
Mezi ně patří také nové Athlony, čili slabší APU s grafikou Radeon, jež nese pouze tři CU. Všechny tyto čipy také přijdou v podnikových verzích PRO s vyšší úrovní bezpečnosti, garantovanou dostupností po dobu alespoň dvou let, atd. 
 
Desktopová AMD Ryzen APU

Jádra/vlákna Základní takt Turbo TDP Compute Unit Takt GPU
Ryzen 7 4700G
8C/16T
3,6 GHz
4,4 GHz
65W
8
2,10 GHz
Ryzen 7 4700GE
8C/16T
3,1 GHz
4,3 GHz
35W
8
2,00 GHz
Ryzen 5 4600G
6C/12T
3,7 GHz
4,2 GHz
65W
7
1,90 GHz
Ryzen 5 4600GE
6C/12T
3,3 GHz
4,2 GHz
35W
7
1,90 GHz
Ryzen 3 4300G
4C/8T
3,8 GHz
4,0 GHz
65W
6
1,70 GHz
Ryzen 3 4300GE
4C/8T
3,5 GHz
4,0 GHz
35W
6
1,70 GHz
Athlon Gold 3150G
4C/4T
3,5 GHz
3,9 GHz
65 W
3
1,10 GHz
Athlon Gold 3150GE 4C/4T 3,3 GHz 3,8 GHz 35 W 3 1,10 GHz
Athlon Silver 3050GE 2C/4T 3,4 GHz 3,4GHz 35 W 3
1,10 GHz
 
Hned v prvním snímku prezentace se dozvídáme, že AMD sice přichází jako první se 7nm desktopovým procesorem s grafikou, ale ten bude určen jen pro OEM systémy.
 
 
Dále tu máme potvrzení očekávaných specifikací a toho, že ve skutečnosti přichází v podstatě jen tři modely Ryzen, a to ve verzích G a GE. Výbava je stejná, liší se pouze takty procesorů a integrované grafiky v souladu s TDP 65 W a 35 W. 
 
 
AMD pak slibuje oproti konkurenci především výrazně vyšší vícevláknový výkon procesorů a samozřejmě také mnohem vyšší grafický výkon, pokud jde o prostá Intel Core s 9. generací iGPU. 
 
 
Další srovnání si bere na pomoc starší generaci APU a konkrétně Ryzen 5 3400G, který pochopitelně v Cinebench jako čtyřjádrový procesor navíc se starší architekturou nemá šanci. Ovšem co se týče grafiky, zas tak propastný rozdíl tu není. 
 
 
Co se týče výkonu ve hrách, zde už AMD bohužel nesrovnává se svým předchozím modelem, neboť to by evidentně nevypadalo tak pěkně, jako když si vezme na pomoc opět procesory Core. A je vcelku jedno, že jde o starší 9. generaci, neboť i desátá je vybavena stejnými iGPU, které se s Radeony v APU pochopitelně nemohou rovnat. 
 
 
Navíc se ani nedozvíme, jaké skutečné snímkovací frekvence můžeme očekávat, takže poznámka o testování v rozlišením 1080p při nízké kvalitě grafiky je v podstatě zbytečná a pod čarou je napsáno pouze to, že se testovalo s ovladači verze 6.9.20.
 
 
Nakonec se už jen podíváme na přehled nových Athlonů (12nm Zen+) a jejich soupeřů v podobě Pentií a Celeronů. Ty tak poputují do levných sestav OEM výrobců a my se snad někdy brzy dozvíme, zda se AMD rozhoupá a desktopové Renoir také vyšle do obchodů jako samostatně prodejné zboží. Pokud k tomu dojde, což zástupci firmy nevyloučili, jako spíše raději nekomentovali, pak si lze představit, že se tak stane nejdříve při příležitosti vypuštění nové generace CPU Vermeer. 
 
Zdroj: AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum
Na začátku letošního školního roku byly představeny nové GeForce, které obrátily trh s herními grafikami naruby. Kdo si myslel, že si hned bude moci koupit zbrusu nový model, a proto se ihned zbavil toho starého, udělal nejlépe, když si to zatím rozmyslel.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot
MSI přidalo do nabídky další herní monitor z řady Optix, který se příští měsíc dostane i na česý trh. Monitor nabídne rozlišení WQHD na úhlopříčce 27 palců a využívá technologii Quantum Dot, kterou můžeme znát z televizorů. 
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik10 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala