Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD oficiálně promluvilo o socketu M2

20.10.2005, Eagle , aktualita
AMD oficiálně promluvilo o socketu M2
Běžnou praxí firem je nekomentovat zatím neohlášené produkty. Přesto jsme se zeptali AMD na rychle se blížící socket M2 a kupodivu se nám dostalo oficiální odpovědi. Tak tedy socket M2 je nový socket určený jak pro Athlony, tak pro levnou...
Běžnou praxí firem je nekomentovat zatím neohlášené produkty. Přesto jsme se zeptali AMD na rychle se blížící socket M2 a kupodivu se nám dostalo oficiální odpovědi. Tak tedy socket M2 je nový socket určený jak pro Athlony, tak pro levnou řadu Sempron. Socket by se měl objevit někdy v průběhu příštího roku (hovoří se o přelomu prvního a druhého čtvrtletí) a měl by nejprve pronikat z oblasti high-endu a mainstreamu. Úplný přechod včetně levných Sempronů má být dokončen do konce roku 2006.

Hlavní změnou M2ky a také jeho hlavní výhodou je podpora (pouze) DDR2 pamětí namísto v současnosti používaných DDR. Znamená to tedy, že pakliže výrobci budou nadále chtít používat klasické DDR-400, budou muset zůstat u socketů 754 a 939. M2 bude podle všeho podporovat dual-channel přístup k pamětem do DDR2-667 včetně a tento dual-channel budou mít podle všeho nejen Athlony 64, ale také Semprony. Protože se tím zjevně sníží výkonový rozdíl mezi těmito procesory, hodlá AMD Semprony odlišit především malou velikostí L2 cache a také jim nejspíš odepře bezpečností technologii Presidio a virtualizaci Pacifica. Právě druhá zmíněná technologie by měla být tím, co přiměje především korporátní zákazníky pořídit si Athlon 64 a nikoli Sempron - podle všeho by totiž virtualizace měla umožnit dvěma lidem pracovat na jednom počítači, nezávisle na sobě. Co to udělá s našimi kancelářemi, snad netřeba komentovat.