www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD oficiálně uvádí APU Kaveri: aktualizováno

AMD oficiálně uvádí APU Kaveri: aktualizováno
, , aktualita
Společnost AMD konečně již oficiálně představila nová APU pro socket FM2+, která přijdou na trh již na začátku příštího týdne. Jedná se o nové čipy Kaveri, které mají dle interních testů překonat i výkon Core i5-4670K generace Haswell.
K oblíbeným
reklama
Naposledy jsme si AMD Kaveri připomněli ve zprávě, která hovořila o jejich distribuci se hrou Battlefield 4 zdarma, což se zatím nepotvrdilo a ani popisky v obchodech o tom nemluví. Hardwarové specifikace ale již dlouho nejsou tajemstvím, takže se ví o výkonu až 856 GFLOPS v případě nejvýkonnějšího Kaveri - A10-7850K se čtyřmi jádry Steamroller (dva moduly) na 3,7 GHz a 720MHz grafickým jádrem s osmi GCN jednotkami (512 Stream procesorů). Výkonu má napomoci také paměťová architektura HUMA (heterogeneous unified memory architecture).

Celkově se pak mluví o HSA - Heterogeneous System Architecture, jež má spojit výkon procesorů a GPU. Právě na to AMD sází při srovnávání s procesory Intel, když říká, že A10-7850K je o 24 až 87% rychlejší než Core i5-4670K. Je jasné, že tento procesor nemůže překonat pouhým výkonem svých procesorových jader, to by se musel stát zázrak. Musí se tedy spoléhat i na výkon grafiky a zde se můžeme ptát, v jakých situacích bude jejích 512 Stream procesorů využitelných.

AMD nám ukazuje nějaké benchmarky, z nichž získal uvedená procenta. Jde o 3DMark, PCMark8 a Basemark CL. Tyto benchmarky testují i výkon grafického jádra z hlediska her, případně jde o GPGPU, takže je celkem jasné, že Kaveri se svým výkonným Radeonem R7 musí integrované grafiky v procesorech Intel převálcovat. Dostupný výkon ale nebude ani zdaleka všude využitelný, a často se tak budeme muset spokojit pouze s výkonem dvou modulů Steamroller a tady už by srovnání s Intelem dopadlo zcela jinak.

Výsledné grafy ale ukazují také srovnání s čipem A10-6800K, čili nejlepším modelem předchozí generace Richland a tady už můžeme srovnávat zcela objektivně. Zajímavý je především rozdíl ve 3DMarku, kde se ukazuje cca 30% nárůst výkonu. Můžeme se tedy těšit na to, že AMD Kaveri přijdou s podstatně větším nárůstem výkonu, než jaký předvedly v minulém roce právě Richland.

Nové Kaveri tedy přijdou na trh v úterý 14. ledna, kdy si budeme moci pořídit nové A10-7850K a A10-7700K. Cena výkonnějšího modelu začíná už cca na 4400 Kč a slabší pak přijde na 3900 Kč. Ve srovnání s cenou A10-6800K (cca 3400 Kč) si tedy něco připlatíme, ale cenový rozdíl by měl odpovídat i rozdílu ve výkonu.

Aktualizováno: Dnes se již konečně potvrdilo, že k procesorům A10-7850K a A10-7700K dostaneme Origin klíče pro hru Battlefield 4, o čemž se spekulovalo již dříve (viz výše). Vedle těchto dvou APU se pak na trhu zezačátku ukáže také A8-7600. Další informace hovoří o schopnosti připojit 4K displej (3840 x 2160) s obnovovací frekvencí 60 Hz a celkem připojit až čtyři monitory.

APU AMD Kaveri jsou tedy dostupné od dnešního dne.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2 V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2
Singapurská společnost Sunseap Group chce v Indonésii na ostrově Batam postavit obrovskou solární elektrárnu, která bude plovoucí. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů