www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD oficiálně uvádí APU Kaveri: aktualizováno

AMD oficiálně uvádí APU Kaveri: aktualizováno
, , aktualita
Společnost AMD konečně již oficiálně představila nová APU pro socket FM2+, která přijdou na trh již na začátku příštího týdne. Jedná se o nové čipy Kaveri, které mají dle interních testů překonat i výkon Core i5-4670K generace Haswell.
K oblíbeným
reklama
Naposledy jsme si AMD Kaveri připomněli ve zprávě, která hovořila o jejich distribuci se hrou Battlefield 4 zdarma, což se zatím nepotvrdilo a ani popisky v obchodech o tom nemluví. Hardwarové specifikace ale již dlouho nejsou tajemstvím, takže se ví o výkonu až 856 GFLOPS v případě nejvýkonnějšího Kaveri - A10-7850K se čtyřmi jádry Steamroller (dva moduly) na 3,7 GHz a 720MHz grafickým jádrem s osmi GCN jednotkami (512 Stream procesorů). Výkonu má napomoci také paměťová architektura HUMA (heterogeneous unified memory architecture).

Celkově se pak mluví o HSA - Heterogeneous System Architecture, jež má spojit výkon procesorů a GPU. Právě na to AMD sází při srovnávání s procesory Intel, když říká, že A10-7850K je o 24 až 87% rychlejší než Core i5-4670K. Je jasné, že tento procesor nemůže překonat pouhým výkonem svých procesorových jader, to by se musel stát zázrak. Musí se tedy spoléhat i na výkon grafiky a zde se můžeme ptát, v jakých situacích bude jejích 512 Stream procesorů využitelných.

AMD nám ukazuje nějaké benchmarky, z nichž získal uvedená procenta. Jde o 3DMark, PCMark8 a Basemark CL. Tyto benchmarky testují i výkon grafického jádra z hlediska her, případně jde o GPGPU, takže je celkem jasné, že Kaveri se svým výkonným Radeonem R7 musí integrované grafiky v procesorech Intel převálcovat. Dostupný výkon ale nebude ani zdaleka všude využitelný, a často se tak budeme muset spokojit pouze s výkonem dvou modulů Steamroller a tady už by srovnání s Intelem dopadlo zcela jinak.

Výsledné grafy ale ukazují také srovnání s čipem A10-6800K, čili nejlepším modelem předchozí generace Richland a tady už můžeme srovnávat zcela objektivně. Zajímavý je především rozdíl ve 3DMarku, kde se ukazuje cca 30% nárůst výkonu. Můžeme se tedy těšit na to, že AMD Kaveri přijdou s podstatně větším nárůstem výkonu, než jaký předvedly v minulém roce právě Richland.

Nové Kaveri tedy přijdou na trh v úterý 14. ledna, kdy si budeme moci pořídit nové A10-7850K a A10-7700K. Cena výkonnějšího modelu začíná už cca na 4400 Kč a slabší pak přijde na 3900 Kč. Ve srovnání s cenou A10-6800K (cca 3400 Kč) si tedy něco připlatíme, ale cenový rozdíl by měl odpovídat i rozdílu ve výkonu.

Aktualizováno: Dnes se již konečně potvrdilo, že k procesorům A10-7850K a A10-7700K dostaneme Origin klíče pro hru Battlefield 4, o čemž se spekulovalo již dříve (viz výše). Vedle těchto dvou APU se pak na trhu zezačátku ukáže také A8-7600. Další informace hovoří o schopnosti připojit 4K displej (3840 x 2160) s obnovovací frekvencí 60 Hz a celkem připojit až čtyři monitory.

APU AMD Kaveri jsou tedy dostupné od dnešního dne.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu
Ještě donedávna platilo, že společnost TSMC reagovala odmítavě na lákání Evropské unie, ovšem nyní se přímo od jejího předsedy dozvídáme, že to může nakonec dopadnout jinak. TSMC totiž láká představa továrny v Německu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí
S nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie stoupá také potřeba řešit jejich nestálost. Společnost Form Energy má řešení v podobě železito-kyslíkových baterií. Levnějších a ekologičtějších.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla
Federal Aviation Administration (FAA) změnila pravidla pro definici astronautů, a tak Richard Branson i Jeff Bezos a posádky jejich raket podle této novinky ještě nejsou astronauty. Jde o první změnu definice od roku 2004.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fallback ve FidelityFX Super Resolution otestován: když není k dispozici FP16 Fallback ve FidelityFX Super Resolution otestován: když není k dispozici FP16
AMD vytvořilo svou technologii FidelityFX Super Resolution skutečně tak, aby mohla pracovat na co možná nejširším okruhu grafických čipů. Tomu odpovídá i to, že můžeme využít tzv. FP32 fallback, pokud není k dispozici nejvhodnější hardware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek