www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD oficiálně uvádí na trh Radeony RX 500

AMD oficiálně uvádí na trh Radeony RX 500
, , aktualita
AMD dnes dle očekávání vypustilo na trh novou sérii grafických karet Radeon, čili RX 500. Podívat se už tak můžeme na oficiální ceny v českých obchodech i na první recenze. Překvapilo nás AMD nakonec?
K oblíbeným
reklama
AMD uvádí, že Radeony RX 500 jsou založeny na druhé generaci architektury Polaris, která oproti té první přináší vyšší takty, a tedy i výkony. Ovšem jak se očekávalo a psalo už řadu dní, velké rozdíly mezi RX 400 a RX 500 nejsou. AMD také sděluje, že RX 500 jsou optimalizovány pro moderní API, a to DirectX 12 a Vulkan. Nicméně her, které je podporují a zvláště v případě DX12 je dokáží opravdu efektivně využít, je stále poskrovnu.

Pak byla zmíněna funkce Radeon Chill pro energetickou efektivitu, podporu nového Radeon FreeSync 2 s HDR a Radeon ReLive pro nahrávání a sdílení záznamu z her. Máme tu celkem čtyři nové modely, a to Radeon RX 580 (4 a 8 GB) pro AAA tituly v rozlišení až 1440p, Radeon RX 570 (pouze 4 GB) pro 1080p, Radeon RX 560 pro online hry v 1080p a nakonec RX 550 (2 GB), kterou AMD označuje jako cenově výhodnou grafiku s podporou moderních technologií.

Na trh přichází zatím jen dvě nejvýkonnější nové grafické karty přičemž RX 550 budou na trhu od 20. dubna a RX 560 od začátku května. To je patrně i důvod, proč se tyto karty neukazovaly v uniklých testech a zprávách. Doporučené ceny pro Radeon RX 580 (4 a 8 GB) jsou 6199 a 7099 Kč, RX 570 přijde na 5199 Kč a RX 550 na 2499 Kč. Server Extremetech už otestoval model Gigabyte RX 580 Aorus OC, čili přetaktovanou verzi, která soupeří především s GTX 1060 6GB, a to také přetaktovanou.Dva grafy ukazují, že RX 580 bude s GTX 1060 6GB srovnatelná karta, ale to už se dalo říci i o RX 480, a tak AMD dle očekávání moc velký pokrok z hlediska výkonu nepředvedlo. Navíc je tu propastný rozdíl ve spotřebě při zátěži, který z karet s čipy Pascal dělá mnohem efektivnější řešení, a to cca o polovinu při srovnání počtu FPS na spotřebovaný watt.

Pro srovnání tu máme ještě spotřebu karty Sapphire Radeon RX 580 Nitro LE naměřenou serverem Hexus, kde se už neukazuje tak obrovský rozdíl mezi přetaktovaným RX 580 Aorus a řadovým RX 480, ale stále jde o citelný nárůst spotřeby.

Zdroj: AMD, Extremetech
reklama
Nejnovější články
AMD Renoir: nová APU už v lednu? AMD Renoir: nová APU už v lednu?
Můžeme být velice zvědaví na to, v jakém světle se ukáže příští generace APU od společnosti AMD. Očekáváme totiž už přechod na 7nm výrobní technologii a snad už i podstatný nárůst výkonu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED
Společnost Gigabyte pod značkou Aorus připravila novou sadu pamětí RAM, a to v rámci řady Aorus RGB Memory. Jedná se o sadu s kapacitou 16 GB a možností dokoupit dvě svící atrapy navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že Intel brzy vypustí ze své nabídky NUC Crimson Canyon s nepovedeným 10nm procesorem. Jako náhrada přijdou NUC 10 vybavené procesory Comet Lake-U, čili opět 14nm čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události
Anthem bylo další zklamání v podání studia BioWare, které namísto živoucího světa plného zábavy dodalo nedodělanou hru, jejíž vývoj ztratil směr. V září jsme se ale dozvěděli, že Anthem čekají zásadní změny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů
Procesory Ryzen Threadripper se začnou prodávat až ke konci tohoto měsíce, kdy přijde na trh také nový Ryzen 9 3950X. Tyto procesory tak můžeme zatím zkoumat jen z teoretického hlediska, nicméně jsou tu i desky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře