reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Polaris 10: cca 232 mm čtverečných, co lze očekávat?

2.5.2016, Jan Vítek, aktualita
AMD Polaris 10: cca 232 mm čtverečných, co lze očekávat?
Na webu se objevila první fotografie GPU AMD Polaris 10, které má přijít již relativně brzy na trh. Slíbeny jsou karty, které nabídnout velice zajímavý poměr výkonu a ceny, aby si mohlo kvalitněji zahrát více lidí než doposud.
Poté, co AMD oznámilo své finanční výsledky, jsme začali rozlišovat chystané čipy Polaris 10 a Polaris 11 jiným způsobem. Z vyjádření firmy je totiž zřejmé, že Polaris 11 bude určen především na pozici mobilní grafiky a měl by se dostat na karty Radeon R9 M480 jako středně výkonná mobilní karta. Polaris 10 už bude desktopové GPU, na něž se můžeme podívat díky serveru Videocardz, který zveřejnil jednu zajímavou fotomontáž.
Polaris 11 "Baffin"


Dříve se ale podívejme na čip Polaris 11, respektive na to, co bylo možné vytáhnout z nejkvalitní fotografie. No a pak tu máme Polaris 10, jehož fotografii zveřejnilo samotné AMD na následujícím banneru:

Je zřejmé, že AMD na tomto banneru ukazuje GPU, které je nové, neboť rozmístění viditelných prvků neodpovídá ničemu, co bylo uvedeno na trh předtím. Ve VideoCardz vzali tento baner a "našroubovali" jej na existující GPU.
Polaris 10 "Ellesmere"

Použili k tomu GPU Tonga, což je celkem pochopitelné. Tonga je společně s Fiji nejmladší GPU od AMD a jediné, které je založeno na architektuře GCN 1.2. Polaris 10 už ale budou GCN 1.3 (nebo spíše dle nového označení GCN 4.0). Pokud ale odpovídá velikost kovové masky kryjící GPU destičku a vypadá to, že ano, tak můžeme poměrně snadno zjistit, jak by Polaris 10 měl být veliký. Žlutý rámeček na fotografii označuje velikost GPU Tonga, což je jak známo 359 mm čtverečných.

V případě, že provedení pouzdra je stejné, měl by Polaris 10 zabírat plochu 234 mm2, což je pozoruhodný výsledek. Už v únoru se totiž objevily informace o tzv. Projektu F, pod nímž se skrýval vývoj 14nm GPU AMD, které má velikost 232 mm2. Když si to tedy dáme dohromady, vyjde nám, že Projekt F je Polaris 10, ačkoliv jde stále o nepotvrzené informace.

Raja Koduri už dříve také slíbil, že Polaris by měly být asi 2,5x efektivnější než 28nm GPU, ale to nejde prostě vztáhnout na velikost GPU, spíše na poměr výkonu a spotřeby. Při srovnání 14nm a 28nm GPU ale můžeme vycházet z velice jednoduché a často využívané premisy, že 14nm čip bude mít při stejné spotřebě dvojnásobek tranzistorů, takže Polaris 10 by měl v tomto odpovídat asi 464mm2 28nm GPU. To je asi o 30 mm2 více než má Grenada Pro a XT na kartách Radeon R9 390 a 390X. Navíc je třeba počítat s tím, že byla vylepšena také architektura, která podobně jako u konkurenčních čipů Pascal slibuje vyšší efektivitu. Vypadá to tedy zajímavě.

Zdroj: VideoCardz
reklama