www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD potvrzuje RDNA2 chystanou pro letošní podzim a 5nm Zen 4

AMD potvrzuje RDNA2 chystanou pro letošní podzim a 5nm Zen 4
, , aktualita
AMD včera pozdě večer zveřejnilo své nové finanční výsledky, které vypadají dobře. Tržby se už dostaly ke 2 miliardám USD a v tomto kvartálu už mají tuto hranici dalece překročit a AMD má teprve před sebou tři z nejdůležitějších produktových představení roku.
K oblíbeným
reklama
Těmi jsou pochopitelně jednak Ryzen "Vermeer", pak Navi 2X a nakonec APU v nových konzolích PlayStation 5 a Xbox Series X. Po zveřejnění finančních výsledků za druhý kvartál 2020 jako obvykle následovala konference, během níž AMD zveřejnilo další informace o svých plánech do budoucna.
 
 
Vzhledem k tomu, jakou bombu nedávno vypustil do světa Intel ohledně zpoždění svého 7nm procesu a využití kapacit cizích firem (nejspíše TSMC), se otázky přirozeně točily kolem toho, jak to bude mít AMD. My jsme se tak mohli hned dozvědět, že AMD slibuje předvídatelnou a stálou roadmap, na níž se tak nic nemění. To tak znamená, že nás čeká další 7nm generace Zen, čili Zen 3 na procesorech Vermeer a další generaci EPYC Milan a nejspíše i Threadripper s vylepšeným procesem. A poté už bude následovat 5nm generace Zen 4, která jistě bude vzhledem ke zbrusu novému procesu využívajícímu EUVL neméně zajímavá.
 
Zen 3 přitom dorazí letos, a to jak v podobě procesorů Vermeer pro desktopy, tak i jako serverové Milan, což bylo nyní opět potvrzeno. Stále jsme se ale nedozvěděli, kdy přesně bychom mohli nové Ryzeny očekávat, ale obecně se má za to, že ty přijdou na trh dříve než nové EPYC.
 

AMD také povrdilo nástup grafických čipů s architekturou RDNA2, a to konkrétně modelů pro běžné spotřebitele, čili herních Radeonů. Vedle nich totiž budou představeny také vůbec první karty založené na CDNA, odnoži původní RDNA určené pro akcelerátory.
 
Dále se dozvídáme, že APU určená pro nové konzole firem Microsoft a Sony už začala být dodávána, takže opravdu i z toho pramení prudce se lepšící výsledky divize Enterprise, Embedded and Semi-custom. A je zřejmé, že tyto dodávky se ve výsledcích za aktuální kvartál už projeví více, neboť jej logicky zasáhnout už celý a budou také postupně růst. AMD samo uvedlo, že právě tato APU se na celkových tržbách za tento rok značně podepíšou, a to na rozdíl třeba právě od CDNA, která se projeví spíše až v příštím roce. Nicméně právě už v příštím roce se očekává jako nástupce architektura CDNA2, ale i RDNA3.

Lisa Su dále uvedla, že Zen 4 už má AMD ve svých laboratořích a že jako architektura vypadá dobře. Chystaná je pro 5nm proces, což v případě TSMC už automaticky znamená využití extrémní ultrafialové litografie (EUVL) a je otázka, co nám to udělá především s takty. Potvrzena byla také generace Genoa coby serverové EPYC založené na Zen 4.
 
Další zajímavý střípek informace je ten, že AMD se spoléhá na RDNA2 jako na architekturu, která obrátí dosavadní sestupnou tendenci tržeb z prodeje herních karet. Jde ale především o to, že se chystá "plný refresh" a pod tím si tak lze představit nejen hi-end, ale i slabší karty s RDNA2. A pak se ještě dozvídáme, že zatímco APU pro nové konzole se mají podepsat především na finančních výsledcích tohoto kvartálu, v tom posledním tak půjde hlavně o Zen 3 a RDNA2. Z toho je tak zřejmé, že nové procesory a grafické karty nenastoupí až v závěru roku, ale mnohem dříve. Nicméně Lisa Su stále mluví o problematické situaci s dodávkami 7nm čipů od TSMC, z čehož je patrné, že AMD se nedostává tolik výrobních kapacit, jaké by dokázalo využít. Stále tak jedná s TSMC ohledně jejich možného zvýšení a nyní to navíc vypadá, že se do toho začal montovat Intel, který se také bude ucházet o výrobní kapacity firmy TSMC.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PNY uvedlo SSD XLR8 CS3040 s PCIe Gen4 a obřím chladičem PNY uvedlo SSD XLR8 CS3040 s PCIe Gen4 a obřím chladičem
Společnost PNY představila nová vysoce výkonná SSD řady XLR CS3040. Ty už využívají rychlého rozhraní PCI Gen4 a k vysokému výkonu jim má dopomoci i pokročilé chlazení. Najdete zde 45g heatsink se žebrováním.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Deepfakes útočí: AI pomáhala na fotkách "svlékat" ženy i mladé dívky Deepfakes útočí: AI pomáhala na fotkách "svlékat" ženy i mladé dívky
Deepfakes jsou velkou hrozbou pro politiku a manipulaci veřejným míněním falešnými fotografiemi a videi, ale zdaleka to nemusí skončit jen u toho. Objevil se např. bot, který "svlékal" ženy na dodaných snímcích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Uniklá roadmap ukazuje chystané procesory Intel Xeon Uniklá roadmap ukazuje chystané procesory Intel Xeon
Na světlo světa se dostala roadmap, která ukazuje plány Intelu na výrobu nových procesorů Xeon. Týká se nejbližších dvou let, pokud pomineme zbytek tohoto roku, přičemž se dozvíme o Ice Lake i Sapphire Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes
V posledních letech jsou deepfakes čím dál větším problémem. Společnost Adobe chce proti problému bojovat novým nástrojem, který bude součástí Photoshopu a Behance, nicméně nebude fungovat tak, jak bychom asi předpokládali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank
Canon představil pět nových ITS tiskáren. Ty mají velkoobjemové nádržky a velmi levný tisk. Nabídka novinek začíná u základní tiskárny Pixma G1420 a končí u multifunkce Pixma G3460 s připojením Wi-Fi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala