www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD potvrzuje, Vega přijde do konce června

AMD potvrzuje, Vega přijde do konce června
, , aktualita
Samotná CEO společnosti AMD Lisa Su potvrdila, že nové herní grafické karty s čipy Vega dorazí ještě v této polovině roku. Vedle toho se mají na trh dostat i profesionální a podnikové karty s těmito čipy
K oblíbeným
reklama
Lisa Su potvrdila nástup Vegy ve svém proslovu při příležitosti oznámení aktuálních finančních výsledků firmy AMD, na něž reagovala cena akcií prudkým sestupem téměř o čtvrtinu hodnoty, za nímž můžeme vidět zklamání, ale i korekci a vystřízlivění z jejich nadhodnocení, které vyvolalo nadšení z nástupu procesorů Ryzen. V každém případě tržby firmy AMD nikam raketově neposkočily, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že Ryzen zasáhly do prvního kvartálu jen okrajově, ovšem ani předpokládaný růst tržeb za tento kvartál není zrovna raketový.

Nyní ale už k Veze, kterážto architektura se má do velké míry vymykat z dosavadní nabídky. I oproti GPU Polaris nám architektura Vega nabídne velké změny, jako je nový paměťový subsystem, novou generaci geometrických pipelline, nový Compute Engine a nový Pixel Engine. Ve výsledku má být Vega energeticky mnohem účinnější než předchozí architektury, a to by také měla být, aby mohla vytvořit silnou konkurenci alespoň pro aktuální GPU NVIDIA Pascal.

Vega si tedy zachovává odkaz architektury GCN (Graphics Core Next), na níž je založena, ale její základní blok, který mají společný všechna GPU Radeon, čili Compute Unit, je zcela nový. To nám dává jistou naději, že Vega opravdu bude stát za to a je otázka, jak moc lepší bude v porovnání s Polaris, která na tom s ohledem na energetickou efektivitu není zdaleka tak dobře jako Pascal.

Doufejme také, že slib Lisy Su o představení Vegy na trh v tomto čtvrtletí nakonec nebude znamenat, že bude papírově představena 30. června a reálně k dispozici bude v červenci. Ve skutečnosti může dorazit kdykoliv, ale to se jistě dozvíme s předstihem přinejmenším několika dní. Jako nejvíce pravděpodobné datum se přitom jeví přelom května a června, kdy proběhne jako obvykle Computex.

Nově zveřejněný výtah z linuxových ovladačů pak ukazuje na 4096 Stream procesorů, 4 Shader Enginy, 256 texturovacích jednotek a 64 rasterizačních jednotek.
  • case CHIP_VEGA10:
  • adev->gfx.config.max_shader_engines = 4;
  • adev->gfx.config.max_tile_pipes = 8;
  • adev->gfx.config.max_cu_per_sh = 16;
  • adev->gfx.config.max_sh_per_se = 1;
  • adev->gfx.config.max_backends_per_se = 4;
  • adev->gfx.config.max_texture_channel_caches = 16;
  • adev->gfx.config.max_gprs = 256;
  • adev->gfx.config.max_gs_threads = 32;
  • adev->gfx.config.max_hw_contexts = 8;


Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV
Sony do první velké aktualizace PlayStationu 5 zahrnulo také opravu chyby, kvůli které nefungovalo hraní ve 4K s HDR a 120 Hz na televizích od Samsungu. Konzole se také konečně naučila automaticky přepínat mezi SDR a HDR podle herního titulu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme? Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme?
Apple včera oficiálně oznámil, že jeho jarní keynote se bude konat 20. dubna. Zatím můžeme jen spekulovat, co vše se představí. Takřka jisté jsou nové iPady Pro, možná to budou i nové Macy s procesory M1 a další.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu
Na planetě Kerbin jej už dávno používají, ale na Zemi jej ještě zbývá vyvinout, i když princip je jasný, stejně jako cesta k vývoji fungující verze. Jde o jaderný pohon pro rakety, jejž si nyní u amerických firem "objednala" DARPA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání? Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání?
Intel by měl mít zájem vyslat na trh procesorovou generaci Alder Lake co možná nejdříve, ale zda to bude opravdu ještě letos, to se uvidí. Prozatím se můžeme podívat na fanouškovské schematické znázornění desktopových verzí S i mobilních P či M. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu
Na konci minulého týdne se měla poprvé do vzdušného prostoru Marsu dostat helikoptérka Ingenuity, ovšem přípravy na první let byly nakonec zrušeny, neboť se vyskytla jistá chyba. Nyní se čeká na softwarovou záplatu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek