reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

AMD potvrzuje, že 5,5GHz Ryzen 7000 nebyl přetaktován

, , aktualita
AMD potvrzuje, že 5,5GHz Ryzen 7000 nebyl přetaktován
Prezentace procesorů Ryzen 7000 v předvečer začátku Computexu přinesla nové otázky, které se týkají především toho, jaký výkonnostní pokrok si pro nás AMD vůbec chystá. Nyní můžeme zodpovědět alespoň jednu z nich.
Otázky točící se kolem Ryzenů 7000 se týkají především výkonu na takt, taktů samotných a také počtu jader, i když nyní už lze říci, že AMD s velkou pravděpodobností zůstane na maximálních 16 jádrech a nechá se předhonit Intelem. Na druhou stranu, Intel už využívá odlišnou architekturu kombinující silná jádra se slabšími a chystané Raptor Lake mají přinést vyšší počet právě jen těch slabších. Ovšem v počtu fyzických jader může Intel od letošního podzimu už vést, přičemž v posledních letech to byl právě tým modrých, který v tomto ohledu musel dohánět nabídku firmy AMD. 
 
 
Dále je tu otázka IPC, kde již začíná být jasné, že nepůjde o velkolepé dvoumístné cifry, o nichž se dříve mluvilo, které v kombinaci se zvýšenými takty dosáhnout ještě výraznějšího nárůstu výkonu jednotlivých jader. Záleží pochopitelně na typu zátěže, ovšem pokud AMD uvádí, že nyní dosahuje o 15 procent vyššího výkonu jednoho jádra v testu Cinebench, pak v renderovacích úlohách lze počítat s minimálním růstem IPC.
 
Vycházíme tu z toho, že Ryzen 9 5950X dosahuje taktu až 4,9 GHz a vzorky nové generace pak kolem 5,5 GHz, což je asi 12procentní nárůst, čili bonus IPC by se mohl pohybovat pod pěti procenty, a to pokud bude vůbec nějaký měřitelný, neboť 5,5 GHz není potvrzený nejvyšší takt aktuálních vzorků. Ovšem je tu i otázka vlivu pamětí DDR5 na výkon a samozřejmě musíme počítat s tím, že díky AVX-512 a novým AI instrukcím to v jiných aplikacích může být velice odlišné. 
 
A pak tu máme ony takty, a to již zmíněných 5,5 GHz ve hře Ghostwire: Tokyo. Hry pochopitelně dokáží využívat více jader, čili právě proto není jasné, zda jde o nejvyšší takt, jaký dnes Ryzen 7000 zvládne. Máme ale díky PCWorldu potvrzeno, že procesor AMD v daném demu nebyl přetaktovaný a dle Roberta Hallocka, který byl zpovídán společně s Frankem Azorem, nebylo ani využito žádné speciální chlazení. To je samozřejmě narážka na již letité demo Intelu, který chtěl ukázat 5 GHz na všech jádrech, k čemuž využil silně chlazený okruh s kapalným médiem. AMD tu konkrétně využilo vodní chladič Asetek s 280mm radiátorem, čili to sice není originální BOX chladič, ale skutečně ani nic zvláštního. 
 
Takt procesoru ve hře Ghostwire: Tokyo osciloval mezi 5,2 a 5,5 GHz a my se bohužel nedozvídáme, zda je 5,5 GHz skutečně maximum pro zatížení jednoho jádra. Hallock ale potvrdil, že 170 W skutečně není maximální TDP chystaných procesorů, ale PPT patice AM5, čili TDP by se mělo dostat maximálně na cca 125 W, ale to už je jen odhad.  


reklama
reklama
reklama
reklama