www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD přeci jen slíbilo hi-end Navi s ray tracingem a APU s Navi

AMD přeci jen slíbilo hi-end Navi s ray tracingem a APU s Navi
, , aktualita
Mnozí byli jistě z prezentace AMD na CES 2020 zklamaní, a to ne kvůli tomu, jaké konkrétní produkty byly představeny, ale kvůli tomu, že neobsahovala vůbec nic bližšího o další procesorové a grafické generaci.
K oblíbeným
reklama
AMD na CES 2020 ukázalo nový 64jádrový Threadripper, další Radeony i mobilní procesory Ryzen 4000 jako ty hlavní novinky. Během tohoto roku ale očekáváme také výkonná GPU Navi s podporou ray tracingu a vedle toho i procesory Ryzen 4000, ale ne mobilní, nýbrž desktopové, takže už generaci Zen 3. O nich se ale ještě bavit nebudeme. 
 
 
Po své prezentaci si Lisa Su sedla k jednomu stolu se zástupci tisku, takže přirozeně přišla řeč právě na očekávané, ale neohlášené produkty či generace. Šéfka AMD ale aspoň takto dodatečně potvrdila, že vysoce výkonné karty Radeon RX letos skutečně nastoupí, což byla odpověď na otázku, zda bude mít AMD letos konkurenci pro GeForce RTX 2080 Ti či prostě hi-end od NVIDIE. Nedozvěděli jsme se ale nic bližšího o tom, kdy by taková konkurence mohla dorazit, takže to klidně může být až na samotném konci roku. 
 
Gordon Ung (PC World) položil otázku, zda si Lisa Su myslí, že AMD nutně musí mít svou kartu zastoupenou v hi-endu. Na to ovšem nemohl dostat jinou odpověď, než je velice důležité takovou kartu mít v portfoliu a že rovněž celý tento segment je pro AMD velice důležitý. K tomu se ale chce dodat, že AMD už více let nemá pro opravdový herní hi-end NVIDIE alternativu. 
 
Nicméně my nyní můžeme vyhlížet spíše letošní Computex (květen/červen), kde bychom se mohli dozvědět více a to znamená, že výkonné Navi v prvním pololetí nastoupí jen těžko. Ale to je jen odhad založený na tom, jak to obvykle chodí a k tomu lze ještě říci, že AMD možná s výkonnými Navi či i s dalšími produkty čeká i na to, až Apple opustí 7nm proces TSMC a uvolní kapacity. Právě to by mělo nastat někdy před dovršením prvního pololetí. 
 
AMD se dále nechalo slyšet, že aktuálně mohutně investuje do vývoje technologií pro ray tracing s hardwarovou akcelerací a staví kolem toho příslušný ekosystém. Lisa Su uvedla konkrétně to, že samostatné grafiky od AMD v tomto roce nabídnou podporu ray tracingu.
 
A nakonec tu máme odpověď na otázku zástupce ComputerBase, který se ptal na to, proč nová APU využívají Vegu a ne Navi. Lisa Su odpověděla jako obvykle tak, že se AMD snaží nabídnout vždy ty pravé produkty v ten pravý čas a že Vega už je velice dobře optimalizovaná a čipy Renoir se od začátku plánovaly jako APU se Zen 2 a Vegou. Ovšem aby bylo jasno, Navi se později přeci jen dostane do APU, takže na základě toho lze usuzovat, že by to mohla být příští generace s jádry Zen 3 a RDNA či už RDNA2. 
 
Zdroj: Anandtech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Integrované GPU Intel Xe s 96 EU dosahuje výkonu Nvidie MX350 Integrované GPU Intel Xe s 96 EU dosahuje výkonu Nvidie MX350
Nový procesor Intel Core i7-1165G7 generace Tiger Lake má integrovaný grafický čip Intel Xe s 96 výpočetními jednotkami. První benchmarky ukazují velmi slušný výkon na úrovni mobilní GeForce MX350.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P
Powerline adaptéry se v posledních letech staly oblíbeným způsobem, jak snadno a rychle rozšířit domácí síť prostřednictvím elektrických rozvodů. TP-Link do této kategorie přináší novou sadu TL-PA7017P s podporou rychlosti až 1 Gb/s.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi
Čínský výrobce Beelink se rozhodl svou nabídku mini PC rozšířit o nový model, který tentokrát nevyužívá procesor od Intelu, ale AMD. K tomu přidal několik prémiových funkcí a některé z nich, jako je čtečka otisků prstů, se objevují jen zřídka.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách
Italský výzkumný tým pracuje na vývoji čtyřnohých robotů, kteří dokážou i při nelehkých podmínkách udržet rovnováhu při stání na dvou končetinách. Budoucí roboti by tak mohli překonávat i velmi úzké mosty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty
Zájem o vývoj měkké robotiky projevují různé vědecké instituce, jednou z nich je i Harvardova univerzita. Tamní výzkumný tým vytvořil chytrou textilii pro měkké roboty, která je ovládaná na základě tepla. 
4.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře