Ked sa človek neženie za každy % navyše tak sa to da aj pasivne...
Taky priklad
ZEN5 9700 145W 110%
ZEN5 9700 80W 100%
ZEN5 9700 50W 90%
Keby nie ta šialena vašeň max OC u vyrobcov kludne by dnes mohli byť CPU chladene pasivne a to plati aj pre GPU tym keby sa ubralo 20% vykonu tak by spotreba klesla na polovicu :)
Odpovědět0 0
Výroba je drahá a proto se krom pár segmentů snaží vyždímat co nejvíce.
Když nepřinesou vyšší výkon tak zákazníci nebudou mít důvod kupovat, ono i u té 9700 se strhnul docela shitstorm proč to je úsporné a proč je nárůst výkonu nízký. Výkon už roste pomaleji než cena výroby, nový proces nabídne buď vyšší výkon nebo nižší spotřebu. Takže výrobce může nabídnout výkonnější nebo úspornější produkt při nějaké ceně, pokud by měl být výkonnější i úspornější, tak musí zvětšit plochu a tím i cenu, což zákazníky většinou nepotěší, když pouze zlepší efektivitu, tak zase většina nebude mít potřebu to koupit.
Já třeba mám UV, na CPU Eco mode 105>65W a na GPU limit fps, kvůli hlučnosti, jsem ale ochotný kvůli tomu i jít s kvalitou grafiky dolů. Většina ale chce co nejlepší poměr cena-výkon, proto to výrobci ženou tak do extrému.
Odpovědět2 1
Take se kdysi nechal poridit rozumny procesor za tri tisice a dnes?
dvojnasobek
S tim prislo AMD, kdyz nabidlo vice jader nez Intel
Odpovědět0 0
Propocitej si co udelala inflace za 10 let s realnou hodnotou penez. Mozna budete prekvapen ale v pomeru k prumerne mude jsou ty cpu i levnejsi nez tehdy.
Uz vubec… pokud byste pocitali realny vykon na korunu nakladu.
Odpovědět0 0
To vsechno vim, ale je pravda, ze vice kremiku na vice jader platime vsichni, vyrobenych lepsim procesem.
Kdysi, P4, planovan nastupce na az 20 GHz, by vyresil vsechno.
Technologicky se muselo jit cestou vice jader.
Odpovědět0 0
Tak inflace vliv má, ale když se podíváš na ten cenový trend tak to bude parabola a delší dobu jsme se pohybovali v nejnižší části a ceny stagnovaly - po očištění o inflaci stále ještě klesaly a lidé si na to zvykli. Pokud by ten reálný výkon/cena nerostl, tak toho moc neprodají a nedalo by se tomu říkat pokrok.
Dříve navrhovaly procesory týmy pár až desítek lidí, dnes to jsou spíše tisíce a cena návrhu prudce roste, na 5nm se mluvilo o půl miliardě $. Taky procesy už nepřináší takové skoky a každý krok je mnohem náročnější a dražší. Takže se dá očekávat že ceny půjdou dále nahoru rychleji než inflace. Dokud nepřijde nějaký zlom, který by vývoj a výrobu zjednodušil a zlevnil, tak se něco bude muset změnit. Buď ty ceny extrémně prostou, nebo prodloužit cyklus u těch mainstream produktů. To už vlastně udělalo AMD, když stále ještě drží podporu pro am4 (vývoj už se zaplatil a výroba je relativně levná) a am5 je spíše pro ty náročnější za vyšší ceny.
Odpovědět0 0
Tak ono nic Vám nebrání si to na ty nižší spotřeby nastavit.
Odpovědět2 0