www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD představilo RDNA2 a slibuje o polovinu vyšší výkon na watt oproti RDNA

AMD představilo RDNA2 a slibuje o polovinu vyšší výkon na watt oproti RDNA
, , aktualita
Dnešní den bude především o společnosti AMD, která vypustila do světa zásadní informace o tom, co si chystá pro letošní rok. Začneme s architekturou RDNA2, která slibuje oproti RDNA 50% zvýšení výkonu na watt.
K oblíbeným
reklama
AMD doposud s ohledem na výkon ve hrách oproti NVIDII právě v poměru výkon na watt tahalo za kratší konec, ale to by se mohlo brzy změnit, pokud firma dodrží svůj slib, že nové Radeony založené na RDNA2 nabídnou 50% zvýšení výkonu na watt. Znamenalo by to, že nové karty s RDNA2 přinesou v tomto ohledu víceméně stejné zlepšení jako první RDNA v porovnání s Vegou, jak nám AMD sdělilo na 2020 Financial Analyst Day. 
 
 
Vedle toho nám už z nových roadmap, pokud jde o tyto jednoduché obrázky ukazující jen ty základní informace, zmizely zmínky o procesu označovaném jako 7nm+, což se týká i procesorů, na něž se dnes také ještě podíváme. Toto označení způsobilo, že jsme si chystané produkty jednoznačně zařadili do kolonky 7nm s EUV, takže znamená to snad, že AMD i pro další generaci grafik a CPU využije stále stejný proces firmy TSMC jako RDNA a Zen 2? Ne nutně.
 
AMD se totiž chystá použitý proces odhalit někdy příště (Computex?) a nyní nechce, aby se stále mluvilo o 7nm s EUV. Ten to tak nakonec nemusí být, ale AMD jako budoucí největší zákazník firmy TSMC na 7nm procesu by mohlo získat třeba vyladěný proces pro vlastní účely, podobně jako má NVIDIA svůj 12FFN. Uvidíme. 
 
 
Další obrázek jasně ukazuje, že AMD se chystá na další skok výkonu na watt o 50 procent, takže pokud má jít navíc o "velké Navi" s výrazně vyšším počtem Stream procesorů oproti Navi 10, skutečně by se dalo mluvit o návratu AMD do hi-endu. Na druhou stranu samozřejmě ještě není nic jasné o tom, co si přichystá NVIDIA. 
 
 
RDNA2 nebude pouze herní architektura pro desktopy a notebooky, ale uplatní se také v profesionálních grafikách a také v cloudu. Navýšení výkonu na watt je také dobrá zpráva pro ty, kteří se těší na nové herní konzole a dále máme potvrzenu podporu variabilních shaderů a také ray tracingu (DXR 1.1, DirectX 12 DXR). 
 
 
A že půjde o společnou architekturu pro PC a konzole, to vše lze očekávat na nové PS5, Xboxu i samostatných grafikách. 
 
Nakonec se AMD krátce dotklo chystané architektury RDNA3, která využije už pokročilejší proces než 7nm DUV či EUV, takže buď 6nm, nebo 5nm, to se ještě uvidí. Očekávat ji můžeme v příštím až přespříštím roce, přičemž RDNA2 bude na trhu aktuální 5 až 6 kvartálů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů