www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD představuje nové Ryzen 3000XT plus čipové sady B550 a A520

AMD představuje nové Ryzen 3000XT plus čipové sady B550 a A520
, , aktualita
Společnost AMD včera odpoledne představila nové procesory Ryzen 3000XT, o čemž jsme věděli už dopředu, stejně jako o čipové sadě B550, na níž založené desky se právě dostaly na trh. Připravují se pak i další s A520. 
K oblíbeným
reklama
Procesory AMD Ryzen 9 3900XT, Ryzen 7 3800XT a Ryzen 5 3600XT už tak máme oficiálně potvrzeny jako vůbec první modely Ryzen, které nesou označení XT. Potvrzuje se, že jde o procesory s vyššími takty, jenomže ne o tolik, jak se dříve udávalo. Těšili jsme se totiž i na zvýšení základních taktů, a to i o více než 200 MHz, ale nakonec z toho ve všech případech je pouhé navýšení maximálního turba, a to právě o 100 MHz, nebo v případě 3800XT o 200 MHz. Nové modely XT pak pouze nahrazují staré verze X na jejich původních cenách, čili postupně 499, 399 a 249 dolarů. 
 
 
S ohledem na to by se dala trošku přehodnotit i včerejší zpráva serveru Digitimes, která tvrdí, že AMD chce odsunout nástup CPU Ryzen 4000 do příštího roku. Tu jsme komentovali tak, že právě i kvůli chystaným Ryzen 3000XT by takové pozdržení příští generace mělo smysl, ovšem pokud ty představují jen zvýšení turba o 100 či 200 MHz, tento smysl se nám vytrácí. Ale i kdyby byly výrazně lepší, stále platí, že AMD slíbilo Zen 3 včetně CPU Ryzen 4000 na tento rok a to stále platí, dokud se z oficiálních zdrojů nedozvíme něco jiného.  
 
 
Další novinka je, že včera se oficiálně začaly prodávat nové základní desky s čipovou sadou AMD B550, čili nový mainstream, který bude mít zajištěnu také podporu právě i pro chystané procesory generace Zen 3. Starší desky ji budou mít samozřejmě také, ale v jejich případě už ji AMD původně nechtělo garantovat. 
 
Vedle toho AMD také potvrzuje, že se chystají desky s čipsetem A520 a ve vývoji je aktuálně přes 40 verzí. Dříve se přitom objevila informace, že A520 nemá podporovat budoucí Ryzen 4000 a možná že právě na základě toho nyní AMD uvádí konkrétně podporu 3. generace procesorů Ryzen i té příští (for 3rd Gen AMD Ryzen processors and beyond).
 
 
AMD mimochodem mluví o optimalizovaném 7nm procesu, který umožnil dosažení vyšších turbo frekvencí nových procesorů XT. Nicméně ani jeden z nich nepřesahuje takt 4,7 GHz, který už od loňského podzimu nabízí procesor Ryzen 9 3950X. AMD také doporučuje, abychom si pro nové procesory XT připravili výkonný chladič, a to ideálně AIO vodníka s alespoň 280mm radiátorem. Ovšem model Ryzen 5 3600XT přichází s vlastním boxovaným Wraith Spire. 
 
Procesory Ryzen 9 3900XT, Ryzen 7 3800XT a Ryzen 5 3600XT budou dle očekávání k dispozici od 7. července 2020 a desky s čipovou sadou A520 se očekávají na trhu v srpnu. Připraví je obvyklé společnosti jako ASRock, ASUS, Biostar, Colorful, GIGABYTE či MSI.

Zdroj: TZ AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux
Xiaomi dnes oficiálně představilo svou první OLED TV, která zároveň otevírá novou řadu špičkových televizorů Mi TV Master Series. Zákazníky se snaží přesvědčit 65palcovým panelem se 120 Hz nebo HDMI 2.1. A jaká bude cena?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik