www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD představuje Opterony A1100 založené na architektuře ARM

AMD představuje Opterony A1100 založené na architektuře ARM
, , aktualita
Společnost AMD dnes oficiálně představila své procesory Opteron A1100, které nejsou založeny jako obvykle na architektuře x86, ale na dnes již konkurenční ARM. Dříve jsme tyto procesory znali pod označením Seatlle.
K oblíbeným
reklama
O procesorech Opteron A1100 "Seattle" jsme si mohli přečíst již v roce 2014, ovšem trvalo to až do těchto dnů, než byly připraveny. AMD si tedy pro ně nezvolilo klasickou CISC architekturu x86, ale RISC architekturu ARM. K tomu mu pomohla samotná společnost ARM, ale také Imagination Technologies, čili tato dvojice byla hlavním "dodavatelem know-how". ARM také již připravilo procesorová jádra, která už mohou být využita pro výrobu procesorů určených pro low-endové servery. Právě pro ně budou tedy určeny nové Opterony A1100, jež AMD vidí jako schůdnou a ekonomicky výhodnou alternativou pro klasické procesory.

AMD Opteron A1100 dokáží využít až osm 64bitových jader Cortex-A57, jež dnes už běžně najdeme ve výkonnějších telefonech i tabletech. ARM má tedy již k dispozici i rychlejší jádra Cortex-A72, ovšem AMD se zatím v případě první generace využít prověřenou architekturu.

Firma si zatím přípravila tři modely, a to A1170, A1150 a A1120, jež mají společné to, že obsahují celkem 8 MB L3 cache, dále mají 1 MB L2 cache na každou dvojici jader, určeny jsou pro DDR3-1600 MHz nebo DDR4-1866 MHz s podporou ECC a mohou pracovat při teplotě až 80 °C. Liší se v celkové spotřebě, která však nepřekročí 32 W, mají trošku rozdílné takty v rozmezí 1,7 až 2 GHz a model A1120 má na rozdíl od ostatních pouze 4 jádra. Každý procesor má dvoukanálový řadič, přičemž na každý kanál můžeme připojit maximálně 64 GB a pak je také vybaven integrovanými rozhraními PCI Express 3.0 s osmi linkami, 14 porty SATA 6 Gbps a dvěma 10Gb/s Ethernety, čili jde v podstatě o SoC.

AMD chce získat pro své nové Opterony zákazníky z mnoha oblastí, ale především je chce udat jako základ síťových řešení, úložných systémů a webových front-end serverů, což je ostatně typické teritorium pro systémy založené na ARM. Opterony ale budou mít svou konkurenci, kterou vyrábí třeba Applied Micro v podobě produktů X-Gene nebo Cavium se svými ThunderX. AMD také nejdříve bude muset najít hardwarové partnery, kteří budou produkovat hotové produkty, čili servery založené na Opteronech A1100. Firma už některé našla, a to například britský SoftIron, který připravuje 1U server Ovedrive 3000. Mark Lewis, CEO firmy SoftIron, věří, že nástup těchto procesorů je dobrá zpráva už jenom kvůli tomu, že jde o další konkurenci pro zaběhlé produkty. Těší se pak především na druhou generaci těchto Opteronů, které se mají teprve "rozjet". AMD si pro ně prý chystá vlastníma rukama upravená jádra ARM a také podstatně vylepšenou nabídku I/O možností. To nakonec uvidíme v roce 2017.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
"Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál "Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál
Bylo zřejmé, že je pouze otázka času, než se někomu povede vytvořit deepfake video, v němž bude počítačem vykreslený člověk k nerozeznání od originálu. Nové s "Tomem Cruisem" už je přesně takové a přináší naléhavé otázky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom? Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom?
Server Anandtech dokázal získat jeden z procesorů Core i7-11700K v jeho finální prodejní verzi, což není nic podivného vzhledem k tomu, že tyto procesory už byly v Německu v prodeji. Provést tak mohl už podrobný test.
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
Chystá si i AMD těžební speciály grafických karet? Chystá si i AMD těžební speciály grafických karet?
Na základě informací z nejnovějších ovladačů z linuxových ovladačů firmy AMD můžeme usuzovat, že nejen NVIDIA vypustí na trh těžební speciály založené na svých grafických kartách. Co si může chystat AMD?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD radí: při problémech s USB zatím využijte rady z Redditu AMD radí: při problémech s USB zatím využijte rady z Redditu
Právě na serveru Reddit se nedávno se zapojením zástupců firmy AMD začaly řešit problémy s rozhraním USB, se kterými se mohou potýkat někteří majitelé počítačů vybavených deskami s čipsety X570, B550.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře