
AMD Opteron A1100 dokáží využít až osm 64bitových jader Cortex-A57, jež dnes už běžně najdeme ve výkonnějších telefonech i tabletech. ARM má tedy již k dispozici i rychlejší jádra Cortex-A72, ovšem AMD se zatím v případě první generace využít prověřenou architekturu.

Firma si zatím přípravila tři modely, a to A1170, A1150 a A1120, jež mají společné to, že obsahují celkem 8 MB L3 cache, dále mají 1 MB L2 cache na každou dvojici jader, určeny jsou pro DDR3-1600 MHz nebo DDR4-1866 MHz s podporou ECC a mohou pracovat při teplotě až 80 °C. Liší se v celkové spotřebě, která však nepřekročí 32 W, mají trošku rozdílné takty v rozmezí 1,7 až 2 GHz a model A1120 má na rozdíl od ostatních pouze 4 jádra. Každý procesor má dvoukanálový řadič, přičemž na každý kanál můžeme připojit maximálně 64 GB a pak je také vybaven integrovanými rozhraními PCI Express 3.0 s osmi linkami, 14 porty SATA 6 Gbps a dvěma 10Gb/s Ethernety, čili jde v podstatě o SoC.

AMD chce získat pro své nové Opterony zákazníky z mnoha oblastí, ale především je chce udat jako základ síťových řešení, úložných systémů a webových front-end serverů, což je ostatně typické teritorium pro systémy založené na ARM. Opterony ale budou mít svou konkurenci, kterou vyrábí třeba Applied Micro v podobě produktů X-Gene nebo Cavium se svými ThunderX. AMD také nejdříve bude muset najít hardwarové partnery, kteří budou produkovat hotové produkty, čili servery založené na Opteronech A1100. Firma už některé našla, a to například britský SoftIron, který připravuje 1U server Ovedrive 3000. Mark Lewis, CEO firmy SoftIron, věří, že nástup těchto procesorů je dobrá zpráva už jenom kvůli tomu, že jde o další konkurenci pro zaběhlé produkty. Těší se pak především na druhou generaci těchto Opteronů, které se mají teprve "rozjet". AMD si pro ně prý chystá vlastníma rukama upravená jádra ARM a také podstatně vylepšenou nabídku I/O možností. To nakonec uvidíme v roce 2017.
Zdroj: Hexus.net