reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD připravuje hybridní procesory Phoenix s P-Core a E-Core jako u Intelu

27.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
AMD připravuje hybridní procesory Phoenix s P-Core a E-Core jako u Intelu
Hybridní architekturu s výkonnými a úspornými jádry už nebudou mít jen mobilní procesory na bázi ARMu a nové procesory Intelu, něco podobného chystá také společnost AMD. Její hybridní Phoenix by mohl mít konfiguraci 2+4.
Hybridní procesory kombinující více druhů jader nejsou ničím novým. Najdeme je v téměř každém telefonu na bázi architektury ARM, přišel s nimi také Intel od 12. generace svých procesorů Core. Pozadu nezůstane ani AMD, které by na tuto architekturu mělo přejít u hybridních variant mobilních procesorů Phoenix. Ty by měly být postaveny na architektuře Zen 4 a na rozdíl od Intelu, kde se výkonná a úsporná jádra liší nejen v taktech, ale také schopnostech (např. nepodporují Hyper-Threading), v případě AMD by mezi jádry neměly být tak velké rozdíly.
 
AMD Ryzen Phoenix
 
Hovoří se o tom, že by výkonná jádra P-Core i úsporná E-Core měla být v obou případech architektury Zen 4, a zatímco velikost jader Raptor Cove a Gracemont se u Intelu liší zhruba v poměru 3,5:1, u AMD by to mělo být jen okolo 2:1 a v zásadě by se o to měly postarat menší paměti cache. Počítá se také se snížením taktu, aby byl dosažen co nejlepší poměr výkonu a spotřeby.
 
O moc více údajů zatím nemáme a na veřejnost prosákly akorát informace o inženýrském vzorku hybridního APU Phoenix, které mělo 2 výkonná jádra a 4 úsporná. V prvních testech vzorku se ukázala frekvence okolo 4 GHz u výkonných jader a 2,7 GHz u úsporných, ve špičce ale chvilkově dosáhla okolo 4,8 GHz, resp. cca 3,6 GHz. Hovořilo se o tom, že zatímco výkonná jádra si brala okolo 7-8 W, úsporná se spokojila s pouhými 5 W. Celková spotřeba čipu se měla pohybovat mezi 15 až 20 W. Kdy se představí, zatím není jisté. Spekuluje se o druhé polovině letošního roku nebo o úplném začátku toho příštího na lednovém CES 2024.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama