www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD připravuje řešení propojující mobilní počítače a desktopové grafiky

AMD připravuje řešení propojující mobilní počítače a desktopové grafiky
, , aktualita
Společnost AMD se chystá prosazovat standardizované řešení, díky němuž budou moci uživatelé mobilních počítačů přijít domů a napojit si je na modul s desktopovou grafikou. Co přesně si tedy AMD chystá?
K oblíbeným
reklama
Myšlenka propojit notebook s desktopovou grafickou kartou není nijak nová a už také byla v řadě případů realizována. My jsme si třeba vyzkoušeli notebook MSI GS30, který takové řešení nabízí s využitím GeForce GTX 970, ovšem využívá k tomu vlastní rozhraní, které lze využít jen a pouze mezi ním a příslušnou dokovací stanicí. Vedle toho by bylo možné využít třeba rozhraní Thunderbolt, ovšem to je píseček Intelu a na ten AMD se svými snahami o vytvoření vlastního standardu nemůže. Musí tedy přijít s něčím jiným.

Je naprosto jasné, že základem pro takovéto řešení se stane rozhraní PCI Express, které je ostatně zahrnuto také v Thunderboltu. AMD ale zatím nezveřejnilo podrobnosti o svém řešení, ale už ukázalo prototyp hotového produktu, jenž obsahuje moderní Radeon (vypadá to na model R9 Nano). Vedle toho je na fotografii vidět ještě čtveřice portů USB, RJ-45 pro Ethernet, USB typu C a napájecí konektor, neboť je jasné, že takovéto zařízení bude potřebovat vlastní zdroj.

Obrázek zveřejnil Robert Hallock z AMD, dle nějž na trhu existuje prostor pro takovéto řešení. Jde o to, že lidé mají zájem o tenké notebooky, ovšem na nich si toho moc nezahrají. Pak už ale nebudou muset investovat do dalšího počítače a namísto něj využijí pouze modul se samostatnou grafikou, který bude také sloužit jako dokovací stanice, na niž budou napojeny příslušné periferie, monitor a domácí síť. Samotný notebook bychom tak pouze připojili jedním kabelem a nechali zaklapnutý ležet opodál. Opět, nejde o nic nového, ale také to není nic obvyklého. AMD chce takové řešení rozšiřovat pomocí nového standardu, který zde chyběl. Je jasné, že musí jít o dlouhodobě podporovaný standard, aby mělo pořízení takového řešení smysl. Samozřejmou výhodou totiž je možnost pozdější výměny grafické karty za lepší model.

Jde tedy právě o onu standardizaci, kterou řešení jako Alienware Graphics Amplifier a MSI Gaming Dock postrádají a výměna notebooku za jiný znamená, že nám bude celý modul s externí grafikou k ničemu. AMD ale bude muset nějak přesvědčit výrobce notebooků, aby jeho řešení přijali. Znamenat to bude pravděpodobně "pouze" zahrnutí speciálního konektoru s linkami PCI Express, jenomže vzhledem k nadvládě Intelu to nemusí být zrovna snadný úkol. Nicméně nikdo neříká, že by se takové řešení mělo objevit přes noc.

Zdroj: Robert Hallock
reklama
Nejnovější články
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prezident Biden chce napumpovat do výroby čipů v USA 37 mld. USD Prezident Biden chce napumpovat do výroby čipů v USA 37 mld. USD
Americký prezident Joe Biden se už dříve zaměřil na celosvětový problém s nedostatečnou kapacitou produkce počítačových čipů, který ohrožuje řadu dalších odvětví. Nařídil tak podrobné přezkoumání stavu průmyslu a dodavatelských řetězců. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů