www.svethardware.cz
>
>
>

AMD prý prohlašuje éru 4GB karet za ukončenou, opravdu?

AMD prý prohlašuje éru 4GB karet za ukončenou, opravdu?
, , aktualita
Společnost AMD na svém blogu zveřejnila příspěvek, kterým oroduje za grafické karty vybavené více než 4 GB operační paměti. Doplňuje jej o benchmarky a někteří v tom vidí důkaz, že se s dalšími 4GB kartami Radeon už nesetkáme. 
K oblíbeným
reklama
Server techPowerUp tak mluví rovnou o konci éry 4GB grafických karet AMD a wccftech říká v podstatě to samé, když spekuluje o tom, že Navi 2 už budou mít ve výbavě větší kapacitu paměti. Nic z toho samozřejmě vyloučeno není, ovšem AMD na svém blogu nic takového neříká
 
 
Daný příspěvek můžeme vidět spíše jako pokus marketingového oddělení firmy AMD z očividných důvodů prosazovat prodej karet s vyšší kapacitou paměti, což mohou být jednak ještě starší lépe vybavené modely Polaris (RX 550 až 580 mohou mít právě i jen 4 GB RAM), anebo už spíše Radeony RX 5500 XT s 8 GB RAM. Právě RX 5500 XT je jediná moderní karta firmy AMD, která nabízí i jen 4 GB RAM. 
 
AMD pak ukazuje na několika herních titulech, co můžeme získat díky vyšší kapacitě paměti z hlediska výkonu. Jde pochopitelně ve všech případech o moderní hry s nastavenou vysokou či nejvyšší kvalitou grafiky. Firma testovala na kartách s ovladači verze 20.2.2 a na sestavě s Core i9 9900K, 16GB DDR4 3200MHz, Gigabyte Z390 Aorus Elite a Win10 Pro x64 18362.
 
Sděluje také, že majitel karty s vysokou kapacitou paměti se zpravidla nesetká s varováním, že ta na dané nastavení nestačí a také že tolik nehrozí náhlé poklesy snímkovací frekvence či postupné dočítávání textur. 
 
Nakonec se firma poměřuje s neuvedenou "konkurencí" čili jednoduše s NVIDIÍ a tvrdí, že její produkty "za podobné ceny poskytují přinejlepším 4 GB VRAM, což evidentně pro dnešní hry nestačí". S tím se ovšem nedá souhlasit bez výhrad. V případě moderních karet se 4 GB RAM NVIDIA končí na ceně 159 USD (GeForce GTX 1650 Super) a její 6GB karty začínají na 219 USD (GeForce GTX 1660). AMD pak v maloobchodě nabízí jedinou moderní 4GB kartu, a to Radeon RX 5500 XT za 169 USD a její 8GB verze přijde na 199 USD. GTX 1660 pak má sice méně paměti (stejně tak ovšem ještě dražší AMD RX 5600), ale zato je výkonnější než RX 5500 XT, takže se dá říci, že v tomto ohledu je nabídka obou firem víceméně vyrovnaná. 
 
AMD však na rozdíl od NVIDIE nestáhlo z trhu své staré karty, takže Polaris (RX 580 a spol.) můžeme stále běžně koupit, zatímco Pascaly už z trhu dávno zmizely. Čili AMD se skutečně může chlubit tím, že má na trhu i levné karty s 8 GB RAM (RX 570 za ceny mírně přes 4000 Kč), jenomže otázka je, k čemu jim dnes právě v případě moderních her tato výbava vůbec může být. A zde si prosím povšimněte, že AMD ve svém výše uvedeném grafu vůbec neuvádí absolutní hodnoty FPS, namísto nichž je tu jen rozdíl v procentech, který nám toho moc neřekne. Jde také o graf s výkonem karty RX 5500 XT, přičemž srovnání v případě starších Polarisů zcela chybí, a přitom právě v jejich případě by přišlo vhod právě s ohledem na snahu firmy AMD měřit se s konkurenční nabídkou.
 
V každém případě, co z příspěvku firmy AMD už vůbec vyčíst nelze, je ono výše odkazované tvrzení, že by měla skoncovat se 4GB kartami. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů