www.svethardware.cz
>
>
>

AMD prý prohlašuje éru 4GB karet za ukončenou, opravdu?

AMD prý prohlašuje éru 4GB karet za ukončenou, opravdu?
, , aktualita
Společnost AMD na svém blogu zveřejnila příspěvek, kterým oroduje za grafické karty vybavené více než 4 GB operační paměti. Doplňuje jej o benchmarky a někteří v tom vidí důkaz, že se s dalšími 4GB kartami Radeon už nesetkáme. 
K oblíbeným
reklama
Server techPowerUp tak mluví rovnou o konci éry 4GB grafických karet AMD a wccftech říká v podstatě to samé, když spekuluje o tom, že Navi 2 už budou mít ve výbavě větší kapacitu paměti. Nic z toho samozřejmě vyloučeno není, ovšem AMD na svém blogu nic takového neříká
 
 
Daný příspěvek můžeme vidět spíše jako pokus marketingového oddělení firmy AMD z očividných důvodů prosazovat prodej karet s vyšší kapacitou paměti, což mohou být jednak ještě starší lépe vybavené modely Polaris (RX 550 až 580 mohou mít právě i jen 4 GB RAM), anebo už spíše Radeony RX 5500 XT s 8 GB RAM. Právě RX 5500 XT je jediná moderní karta firmy AMD, která nabízí i jen 4 GB RAM. 
 
AMD pak ukazuje na několika herních titulech, co můžeme získat díky vyšší kapacitě paměti z hlediska výkonu. Jde pochopitelně ve všech případech o moderní hry s nastavenou vysokou či nejvyšší kvalitou grafiky. Firma testovala na kartách s ovladači verze 20.2.2 a na sestavě s Core i9 9900K, 16GB DDR4 3200MHz, Gigabyte Z390 Aorus Elite a Win10 Pro x64 18362.
 
Sděluje také, že majitel karty s vysokou kapacitou paměti se zpravidla nesetká s varováním, že ta na dané nastavení nestačí a také že tolik nehrozí náhlé poklesy snímkovací frekvence či postupné dočítávání textur. 
 
Nakonec se firma poměřuje s neuvedenou "konkurencí" čili jednoduše s NVIDIÍ a tvrdí, že její produkty "za podobné ceny poskytují přinejlepším 4 GB VRAM, což evidentně pro dnešní hry nestačí". S tím se ovšem nedá souhlasit bez výhrad. V případě moderních karet se 4 GB RAM NVIDIA končí na ceně 159 USD (GeForce GTX 1650 Super) a její 6GB karty začínají na 219 USD (GeForce GTX 1660). AMD pak v maloobchodě nabízí jedinou moderní 4GB kartu, a to Radeon RX 5500 XT za 169 USD a její 8GB verze přijde na 199 USD. GTX 1660 pak má sice méně paměti (stejně tak ovšem ještě dražší AMD RX 5600), ale zato je výkonnější než RX 5500 XT, takže se dá říci, že v tomto ohledu je nabídka obou firem víceméně vyrovnaná. 
 
AMD však na rozdíl od NVIDIE nestáhlo z trhu své staré karty, takže Polaris (RX 580 a spol.) můžeme stále běžně koupit, zatímco Pascaly už z trhu dávno zmizely. Čili AMD se skutečně může chlubit tím, že má na trhu i levné karty s 8 GB RAM (RX 570 za ceny mírně přes 4000 Kč), jenomže otázka je, k čemu jim dnes právě v případě moderních her tato výbava vůbec může být. A zde si prosím povšimněte, že AMD ve svém výše uvedeném grafu vůbec neuvádí absolutní hodnoty FPS, namísto nichž je tu jen rozdíl v procentech, který nám toho moc neřekne. Jde také o graf s výkonem karty RX 5500 XT, přičemž srovnání v případě starších Polarisů zcela chybí, a přitom právě v jejich případě by přišlo vhod právě s ohledem na snahu firmy AMD měřit se s konkurenční nabídkou.
 
V každém případě, co z příspěvku firmy AMD už vůbec vyčíst nelze, je ono výše odkazované tvrzení, že by měla skoncovat se 4GB kartami. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty
Asus se svým nejnovějším Wi-Fi 6 routerem cílí na hráče, kteří neváhají pro vyšší výkon své domácí sítě utratit balík peněz. Model RT-AX89X AX6000 poznáte podle netradičního vzhledu s osmi anténami, ale zaujme i další výbavou.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware
Firefox Send je užitečná služba, která umožňuje sdílení souborů mezi uživateli. V posledních měsících si ovšem funkci oblíbili hackeři, kteří jejím prostřednictvím šířili malware. Mozilla se proto rozhodla zasáhnout.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
100TB SSD Nimbus ExaDrive DC100 dostává cenovku: 40.000 USD 100TB SSD Nimbus ExaDrive DC100 dostává cenovku: 40.000 USD
Před dvěma lety oznámila společnost Nimbus svá nová SSD ExaDrive. Model DC100 sliboval nebývale vysokou kapacitu 100 TB. Nyní dostává i cenovku a stojí více než základní verze elektromobilu Tesla Model 3
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
TikTok může být zakázán i v USA: vláda ho podezřívá, že jde o spyware TikTok může být zakázán i v USA: vláda ho podezřívá, že jde o spyware
Sociální síť TikTok možná bude mít další problém. Poté, co byla zakázána v Indii kvůli obavám ze špehování uživatelů, hrozí totéž i v USA. I zdejší vláda se obává toho, že jde o spyware s vazbami na čínskou vládu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Sega Astro City Mini: osobní hrací automat v šestinové velikosti Sega Astro City Mini: osobní hrací automat v šestinové velikosti
Sega si připravila novou miniaturní herní konzoli, která je tentokráte kopií velkého automatu Astro City a ne domácí konzole. Podobné produkty už na trhu máme s cenou již od cca tisíce korun, ale nyní jde o samotnou Segu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek