Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

AMD prý rozdělilo Ryzeny na tři skupiny dle plánované výroby a dostupnosti

, , aktualita
AMD prý rozdělilo Ryzeny na tři skupiny dle plánované výroby a dostupnosti
Server wccftech se přihlásil s exkluzivními informacemi o dostupnosti procesorů AMD Ryzen pro desktopy. Ty mají být rozděleny na tři skupiny dle prioritizace výroby, což se samozřejmě odrazí na dostupnosti. 
AMD prý rozdělilo Ryzeny na tři skupiny dle plánované výroby a dostupnosti
Dnes jde o procesory Ryzen 3000 a navazující generaci 5000, přičemž wccftech mluví jen o "vlastních zdrojích" a nikoho konkrétního nejmenuje. Je nesporné, že AMD musí pečlivě zvažovat, které produkty vyšle na trh v jakém množství, alespoň pokud se v takovém případě jedná o výrobní kapacity, a to dnes především 7nm proces TSMC. Pokud jde ale o desktopové procesory Ryzen 3000 a 5000, v tomto případě jde v podstatě až o následující kroky a ne výrobu samotných čipů. 
 
 
Dané procesory jsou založeny na jednom či dvou 7nm čipletech a dále na I/O jádru, které vyrábí GlobalFoundries a mělo by jít spíše právě o výrobu čipletů, která bude nedostatková. Čili AMD se bude rozhodovat spíše o tom, ve kterých koncových produktech tyto čipy využije, a to samozřejmě i s ohledem na jejich kvalitu. Pokud jsou tedy informace serveru wccftech správné, jde spíše o stanovenou prioritu na základě poptávky na trhu a konečného výdělku. 
 
V takovém případě nás ani nepřekvapí, že dle údajného plánu má AMD v tomto čtvrtletí vyrábět s nejnižší prioritou procesory Ryzen 5950X, 5900X, 3800X, 3300X a 3100. Pro první dva modely jsou zapotřebí hned dva spíše kvalitnější čiplety, model 3800X byl zase vždy pokládán za méně výhodného bratříčka procesoru 3700X a pak tu máme low-endové 3300X a 3100, které by zákazníci sice rádi kupovali, ale pro AMD to jsou procesory, na nichž moc nevydělá. 
 
Střední prioritu pak mají mít modely 3900X, 3700X, 3200G, 3400G a 3600X, čili téměř všechny zbývající procesory předchozí generace, a to až na úspěšný Ryzen 5 3600, který má mít nejvyšší prioritu společně s 5800X a 5600X. 
 
Můžeme jen doufat, že si na wccftech tyto informace jen nevycucali z prstu, neboť takové rozřazení by dalo vytvořit i na základě informací o prodejích procesorů a jejich dostupnosti na trhu. Ostatně právě takové 3300X a 3100 jsou v podstatě nedostupné, což na druhou stranu ale neplatí pro 3800X (XT). Ale zdroj především mluví o tom, jaký je plán pro toto čtvrtletí, takže jde spíše o to, co teprve bude. 


reklama