reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Radeon "Hawaii" vyfocen, v testech překonal Titan

23.9.2013, Jan Vítek, aktualita
AMD Radeon "Hawaii" vyfocen, v testech překonal Titan
Aktualizováno: Na Internet se dostala fotografie odstrojené grafické karty AMD, která je považována za model Radeon R9 290X s čipem Hawaii a celkem čtrnácti paměťovými čipy GDDR5. Jednat by se tedy mělo o novou vlajkovou loď v nabídce firmy...
Aktualizováno: Na Internet se dostala fotografie odstrojené grafické karty AMD, která je považována za model Radeon R9 290X s čipem Hawaii a celkem čtrnácti paměťovými čipy GDDR5. Jednat by se tedy mělo o novou vlajkovou loď v nabídce firmy AMD, která zvedne její výdělky a přijde s velmi slušným výkonem. To alespoň dle nedávno odhalených neoficiálních specifikací karty Radeon R9 290X, jež má nabídnout podstatně více stream procesorů než čipy Tahiti.

Design karty Hawaii se od Tahiti moc neliší, a to včetně napájecí oblasti, která si bude brát energii především ze dvou konektorů PCIe, přičemž jeden je šestipinový a druhý osmipinový. Nároky na energii by se tedy u těchto karet neměly příliš lišit.

Nová generace karet by přitom již měla být za dveřmi, protože AMD dříve oznámilo, že jejich GPU oficiálně představí na AMD GPU ‘14 Tech Day, který proběhne již tuto středu. Brzy tedy zjistíme, zda se na trh v dohledné době dostane celá nová série karet, nebo to bude pouze jeden top model, jejž AMD pošle na předvánoční trh. Oznámeno bylo také, že nové karty nebudou prodávány jako naprostý hi-end, takže by neměly stát 999 USD, jako spíše kolem 649 USD.

Zatím se o Hawaii tedy šíří spíše jen dohady a zaručených informací je pomálu. Jasné je, že čip bude vyráběn stávající 28nm technologií, bude o cca 30 % menší než NVIDIA GK110, což dává plochu cca 385 mm2 a 5 miliard tranzistorů a také byla slíbená vyšší efektivita v porovnání s GK110. Oproti předchozím dohadům má karta nést pomalejší paměti GDDR5 na 5 GHz, ovšem již ne s 384bitovým rozhraním, ale rovnou 512bitovým.A nyní k prvním testům, z jejichž výsledků je označení karty z pochopitelných důvodů odstraněno. Ty mají původ u UDteam, veškeré najdete na serveru Videocardz a my si uvedeme jen několik, z nichž vyplývá, že nový Radeon R9 290X by měl být ve většině titulů výkonnější než NVIDIA GeForce GTX Titan. Čili výkonnější nebude vždy a někde má zaostávat i za kartou GTX 780.Měřila se rovněž spotřeba, evidentně celé sestavy, která ukázala spotřebu pohybující se mezi GTX Titan a GTX 780. To je také slušný výsledek a jestli tedy tyto údaje odpovídají skutečnosti, můžeme se už jen čekat na to, jakou cenu AMD nasadí a na případnou reakci firmy NVIDIA. Zcela jasnou výhodou AMD jsou menší rozměry jejího čipu Hawaii a z toho vyplývající nižší náklady na výrobu.


Zdroj: X-bit labs
reklama
reklama