www.svethardware.cz
>
>
>

AMD Radeon Instinct MI100: zastíní v FP32 i nový Ampere?

AMD Radeon Instinct MI100: zastíní v FP32 i nový Ampere?
, , aktualita
Od AdoredTV tu máme prezentaci, která ukazuje údajné informace o chystaném akcelerátoru Radeon MI100. Očekávat máme 120 Compute Unit s architekturou CDNA, 32 GB HBM2 a možná výkon, který předčí i nový Ampere.
K oblíbeným
reklama
Už dříve se mluvilo o tom, že Radeon MI100 geenrace Arcturus nabídne až 120 jednotek CU (Compute Unit) a 32 GB paměti HBM2, což nové informace od AdoredTV podporují. Věřit jim samozřejmě nemusíme, ovšem je pravda, že nové Radeony s architekturou CDNA byly slíbeny na konec tohoto roku, takže nyní už musí existovat jejich prototypy a jejich specifikace už také musí být stanoveny, tedy snad až na konečné takty a jiné "drobnosti". 
 
 
Dozvídáme se tak opět o 120 CU, čili o 7680 jádrech a dále o 32 GB paměti HBM2 s ECC a velice slušnou propustností 1,2 TB za sekundu. Výkon v FP32 pak má činit cca 42 TFLOPS, což by v této disciplíně neznamenalo, že by nový Instinct dokázal NVIDII Ampere A100 jen překonat, to by znamenalo, že by s Amperem vytřel podlahu, neboť ten nabízí "jen" 19,5 TFLOPS. Jenomže to je pouze jedno měřítko a s ohledem na výkon v FP64 by byl Ampere naopak mírně lepší (o 0,2 TFLOPS) a v FP16 by naopak A100 měl dosáhnout dvojnásobného výkonu a zadupat Arcturus do země, pokud mám být opět mírně expresivní. 
 
Dále se počítá s možností přímého propojení s až sedmi dalšími GPU Arcturus, což bude ostatně základ pro vytvoření velice výkonných systémů, na nichž budou založeny i první superpočítače AMD éry exascale. A co se týče dostupnosti, ta odpovídá tomu, co jsme dosud slyšeli, čili první kusy ještě letos a dostupnost pro OEM až na začátku příštího roku. 
 
 
Rozhraní propojující jednotlivá GPU bude založeno na Infinity Fabric (konkrétněji to pak bude celá Infinity Architecture) a zde se počítá s kompatibilitou s procesory Rome a Milan (EPYC) a co se týče propojení pouze v rámci GPU, to bude fungovat i na systémech s Xeony. A jak bylo jasné, grafické pipeline bychom zde hledali marně, ostatně od toho je také architektura CDNA a jak jsme rozebrali výše, v single precision (FP32) by MI100 měl překonat konnkurenční A100, ale v ostatních ohledech to bude horší. 
 
 
Pak tu máme i dva příklady nasazení nových MI100 v serverech, kde se v rámci 1U verze mohou uplatnit čtyři GPU se dvěma procesory EPYC a v 3U verzi pak až osm GPU. Právě pro 1U verze se počítá i s možností nasazení konkurenčních procesorů Xeon a s dostupností už během letošní prosince, zatímco 3U mají přijít až v březnu. 
 
 
Pro ty, kteří se těší na novou generaci grafických karet, je důležité především to, že MI100 by měl excelovat právě v FP32. Tento formát je nedůležitější právě pro výkon ve hrách a dalo by se očekávat, že zrovna v něm by mohla vynikat i nová rodina Radeonů s RDNA2. 
 
Zdroj: Adoredtv


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Co se také říká o Ampere: NVIDIA zablokuje část RAM, než se ukáže konkurence Co se také říká o Ampere: NVIDIA zablokuje část RAM, než se ukáže konkurence
Očekávaný souboj firem AMD a NVIDIA může popustit uzdu fantazii, takže lze narazit na různé divoké scénáře. Ten od kanálu Moore's Law is Dead zmiňuje vyčkávací taktiku NVIDIE, která má zahrnovat softwarovou blokaci části RAM u testovacích vzorků.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu? Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu?
Generace Ice Lake nás minulý rok moc nenadchla, a to i kvůli jejím slabým základním taktům a velkému rozpětí turba. Jak to ale vypadá, alespoň v některých případech by na tom Tiger Lake mohly být mnohem, mnohem lépe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Muskova Boring Company prodlouží tunel až do Resorts World Las Vegas Muskova Boring Company prodlouží tunel až do Resorts World Las Vegas
The Boring Company Elona Muska před čtvrt rokem dokončila ražení tunelu Las Vegas Convention Center Loop (LVCC Loop). Nyní bylo rozhodnuto, že se prodlouží až do nového centra Resorts World Las Vegas.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Radeon Navi 2X s 12 a 16 GB paměti, chystá se prý už Navi 4X Radeon Navi 2X s 12 a 16 GB paměti, chystá se prý už Navi 4X
Z fór Chiphell přichází informace, která je v podstatě v souladu s tím, co jsme nedávno slyšeli i o nových GeForce. Jde o kapacitu paměti na nových kartách a vedle toho se podíváme i na zprávy o teprve chystaných GPU Radeon.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA nechává pandemii za sebou a vyhlíží nový rok, jaký bude? NASA nechává pandemii za sebou a vyhlíží nový rok, jaký bude?
NASA již ústy svého šéfa Jima Bridenstina mluví o pandemii jako o věci minulosti, se kterou se úspěšně vypořádala a nyní už pomalu vyhlíží další rok. My se můžeme podívat na to, co si pro něj chystá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek