www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Radeon RX 460 lze odemknout na plných 1024 Stream procesorů

AMD Radeon RX 460 lze odemknout na plných 1024 Stream procesorů
, , aktualita
Pokud vlastníte, nebo si chcete pořídit grafickou kartu Radeon RX 460, máte slušnou šanci, že jí půjde odemknout plný počet Stream procesorů, které Polaris 11 nese. Získat tím můžeme až nezanedbatelných 12,5 % výkonu navíc. Jak?
K oblíbeným
reklama
Grafické karty Radeon RX 460 se dostaly na trh v srpnu jako nový low-end firmy AMD. Jde o jediné SKU založené na čipu Polaris 11, přičemž v základní konfiguraci má 896:56:16 (SP, TMU, ROP), ovšem GPU Polaris 11 nese celkem 1024 SP, jež nyní lze odemknout, čímž si pochopitelně dopomůžeme k vyššímu výkonu. To ovšem za předpokladu, že máme v ruce kartu s bezchybně vyrobeným GPU a pokud ne, máme jednoduše smůlu. Navíc tu je i jisté riziko.

Odemknout by měly jít 2GB i 4GB verze karty Radeon RX 460, přičemž Overclocking.Guide mají úspěšně vyzkoušeno odemknutí dvou konkrétních modelů: ASUS RX 460 STRIX OC a Sapphire RX 460 Nitro OC. Právě STRIX získal ve hře Witcher 3 o 10 procent vyšší výkon a v syntetickém 3DMark Firestrike to bylo o 9 %. Teoreticky je to až 12,5 %, ale praxe se jako vždy trošku liší, však nejde pouze o výkon samotných Stream procesorů.

A jaké je ono zmíněné riziko? Odemknutí karet totiž spočívá ve využití jiného BIOSu, takže je zřejmé, o co jde. Flashováním BIOSu na grafické kartě, a zvláště takového, který na ní v podstatě nemá co dělat, případně může vyústit v to, že si z ní uděláte jen nepotřebný mrtvý hardware (tzv. bricknutí). Potřebujete také ten pravý upravený BIOS pro danou kartu, přičemž Overclocking.Guide je nabízí pro obě zmiňované karty. Ve stáhnutých zipech přitom najdete vše potřebné. Nejdříve bude velice vhodné si zálohovat původní BIOS, k čemuž poslouží buď příslušný dávkový soubor (backup bios.bat) nebo funkce utility GPU-Z. Pak už jen spustíte druhý dávkový soubor (flash unlocked bios.bat) a do nějakých 15 sekund bude hotovo. V jejich průběhu se můžete modlit, aby nevypadl proud.
- klikněte pro zvětšení -


Pokud flash BIOSu proběhl v pořádku, měli byste to ihned zjistit třeba právě v GPU-Z, kde se ukáže 1024 shaderů. A pokud nemáte tu pravou kartu s čipem RX 460 a chcete si zkusit odemknout plný počet SP, nezbývá než počkat, zda se později neobjeví upravený BIOS i pro ni. Případně o to můžete požádat samotné autory (viz zdroj).

Zdroj: Overclocking.Guide
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek