www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Radeon RX 6000: nabídnou i Infinity Cache? A k čemu?

AMD Radeon RX 6000: nabídnou i Infinity Cache? A k čemu?
, , aktualita
Grafické karty Radeon RX 6000 by měly nabídnout jistou paměť zvanou Infinity Cache, již bychom mohli dle označení spojit se známou Infinity Fabric, ale je otázka, zda mají něco společného. K čemu může tato paměť sloužit?
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD se nás snad chystá překvapit a vypustit na trh už opravdu slušnou generaci grafických karet, která by nás mohla nadchnout. Bylo by to už opravdu potřeba po minulých hubených letech, ale o tom se přesvědčíme 28. října. 
 
 
Prozatím tu máme zprávy o jisté paměti Infinity Cache, kterou zatím neznáme. Víme o Infinity Fabric, což je škálovatelné rozhraní využité v rámci procesorů Ryzen, Threadripper a EPYC, kde propojuje jednotlivé CCX, CCD i celé procesory. 
 
Už nějakou dobu se přitom mluví o tom, že nové Radeony a přinejmenším pak očekávané "Big Navi" - Navi 21 - využije speciální cache zahrnutou v paměťovém subsystému. Právě ta by mohla být nakonec označena jako Infinity Cache, a to je nakonec vcelku jedno, jde pouze o název. 
 
Mnohem důležitější je to, jak tato cache bude fungovat a co nabídne. Mohla by být totiž klíčem k vyššímu výkonu vzhledem k tomu, že i karty s Navi 21 dle zatím nezaručených zpráv využívají paměti GDDR6, a to na pouze 256bitovém rozhraní. S takovou výbavou by skutečně nemohly pomýšlet na hi-end, tedy v případě, že tu nebude nějaké další překvapení. Tím by mohla být nová až zázračně efektivní technologie pro kompresi dat, anebo právě další velice rychlá paměť ve stylu konzole Xbox 360. Ta využívala 512 MB pomalejší GDDR3 a k tomu 10 MB rychlé eDRAM na svém GPU Xenos právě od ATi/AMD. Že by tedy AMD oprášilo tento přístup? 
 
Můžeme si snadno spočítat, že i se 16Gb/s verzí pamětí GDDR6 by nové Radeony na 256bitové sběrnici mohly nabídnout 512 GB/s celkové propustnosti, což není špatné, ale na hi-end je to už nedostatečné, když ten se přibližuje už k plnému 1 TB/s. Takový paměťový subsystém by ale byl sám o sobě relativně levný (nehledě na kapacitu pamětí), díky čemuž se může v rozpočtu najít místo pro cache. Jenomže jak by ta mohla být velká, v jaké podobě a kde by mohla být umístěna a především, mohla by taková věc spolehlivě fungovat nezávisle na podpoře ze strany her či jiného softwaru? To se zatím nedozvíme, takže si ještě počkáme. 
 
Zdroj: Videocardzwccftech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů