www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 4000 "Renoir" slibují kvalitní pamětový kontroler a vysoké takty IF

AMD Ryzen 4000 "Renoir" slibují kvalitní pamětový kontroler a vysoké takty IF
, , aktualita
Generace AMD Ryzen 4000 v podobě OEM procesorů Renoir zaujala i kvalitou svého kontroleru pro paměti DDR4, který je umožní provozovat při vysokých frekvencích. Jde dle nejnovějších informací až o DDR4-6234. 
K oblíbeným
reklama
Jde pochopitelně o výsledek dosažený zkušeným overclockerem, a to konkrétně na modelu Ryzen 7 Pro 4750G, který ukazuje, že paměťové kontrolery na nových desktopových APU generace Renoir jsou velice slušné. Můžeme se těšit, že jejich testy se budou množit, ovšem AMD je uvedlo na trh zatím jen jako OEM procesory a nezdá se, že by zároveň rozeslalo nějaké testovací sady, takže uvidíme. Tyto procesory se už na veřejnost dostaly, ale jen poskrovnu a spíše v podobě inženýrských vzorků, takže na podrobné testy si ještě počkáme. 
 
 
Aktuální 7nm Ryzen 3000 Matisse dokáží provozovat svou sběrnici Infinity Fabric (FCLK v nastavení BIOSu) na 1800 MHz, což představuje při poměru 1:1 takt pamětí DDR4-3600. Pokud využijeme rychlejší paměti, už bude nejspíše třeba využít asynchronní poměr, a to způsobí větší latence. Ale ještě před oficiálním představení desktopových Renoir bylo zřejmé, že ty umožní nastavení FCLK na výrazně vyšší takt, a to až k 2000 MHz, čili to znamená provoz pamětí DDR4-4000 s poměrem 1:1. 
 
My jsme se k tomuto tématu přímo od AMD nic moc nedozvěděli a pokud to ani renomovaným serverům či testerům neposkytlo žádné vzorky, zbývají nám pouze tu a tam zveřejněné dílčí testy. Jde třeba o tuto tiskovou zprávu od MSI, která se chlubí přetaktováním právě APU Ryzen 7 PRO 4750G, a to na takt 5,8 GHz na desce MPG B550 GAMING CARBON WIFI. Na desce MEG X570 GODLIKE zase bylo v případě pamětí dosaženo DDR4-5500. Rekordní ale bylo nastavení DDR4-6118 na stejné desce s procesorem AMD Ryzen 3 PRO 4350G. 
 
Toto chlubení je ale s ohledem na to, že si daná APU zatím pro tyto desky stejně nekoupíme, vcelku zbytečné. Už nějaký ten pátek přitom víme, že řada značkových desek podporuje tato nová APU a dle toho to vypadá, jako by se AMD mělo snad na poslední chvíli rozhodnout k tomu, že je do obchodů jako samostatné zboží zatím nevypustí. 
 
Co se týče dosavadního rekordu v taktu pamětí na Ryzen 4000 Renoir, ten byl vytvořen na desce Asus ROG Strix B550-I Gaming s uvedeným Ryzen 7 Pro 4750G a konkrétně šlo o efektivní takt 6234,8 MHz. Nešlo ale zrovna o praktický scénář, neboť overclocker použil jediný modul Crucial DDR4-5100 s kapacitou 8 GB (P/N BLM8G51C19U4B.M8FN1). Je to jednostranný modul s čipy Micron N-die provozovaný na 1,45 V. A aby šlo dosáhnout na takový takt, muselo se uvolnit časování na CL24-27-27-58 T1.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek
Intel by měl nyní už rychle postupovat při vývoji procesorových generací pro servery, neboť Ice Lake si chystá ještě na tento rok a Sapphire Rapids byly potvrzeny na příští rok, takže je bude od sebe dělit právě jen cca rok. A co nové paměti 3D NAND Flash?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře