www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 4000 "Renoir" slibují kvalitní pamětový kontroler a vysoké takty IF

AMD Ryzen 4000 "Renoir" slibují kvalitní pamětový kontroler a vysoké takty IF
, , aktualita
Generace AMD Ryzen 4000 v podobě OEM procesorů Renoir zaujala i kvalitou svého kontroleru pro paměti DDR4, který je umožní provozovat při vysokých frekvencích. Jde dle nejnovějších informací až o DDR4-6234. 
K oblíbeným
reklama
Jde pochopitelně o výsledek dosažený zkušeným overclockerem, a to konkrétně na modelu Ryzen 7 Pro 4750G, který ukazuje, že paměťové kontrolery na nových desktopových APU generace Renoir jsou velice slušné. Můžeme se těšit, že jejich testy se budou množit, ovšem AMD je uvedlo na trh zatím jen jako OEM procesory a nezdá se, že by zároveň rozeslalo nějaké testovací sady, takže uvidíme. Tyto procesory se už na veřejnost dostaly, ale jen poskrovnu a spíše v podobě inženýrských vzorků, takže na podrobné testy si ještě počkáme. 
 
 
Aktuální 7nm Ryzen 3000 Matisse dokáží provozovat svou sběrnici Infinity Fabric (FCLK v nastavení BIOSu) na 1800 MHz, což představuje při poměru 1:1 takt pamětí DDR4-3600. Pokud využijeme rychlejší paměti, už bude nejspíše třeba využít asynchronní poměr, a to způsobí větší latence. Ale ještě před oficiálním představení desktopových Renoir bylo zřejmé, že ty umožní nastavení FCLK na výrazně vyšší takt, a to až k 2000 MHz, čili to znamená provoz pamětí DDR4-4000 s poměrem 1:1. 
 
My jsme se k tomuto tématu přímo od AMD nic moc nedozvěděli a pokud to ani renomovaným serverům či testerům neposkytlo žádné vzorky, zbývají nám pouze tu a tam zveřejněné dílčí testy. Jde třeba o tuto tiskovou zprávu od MSI, která se chlubí přetaktováním právě APU Ryzen 7 PRO 4750G, a to na takt 5,8 GHz na desce MPG B550 GAMING CARBON WIFI. Na desce MEG X570 GODLIKE zase bylo v případě pamětí dosaženo DDR4-5500. Rekordní ale bylo nastavení DDR4-6118 na stejné desce s procesorem AMD Ryzen 3 PRO 4350G. 
 
Toto chlubení je ale s ohledem na to, že si daná APU zatím pro tyto desky stejně nekoupíme, vcelku zbytečné. Už nějaký ten pátek přitom víme, že řada značkových desek podporuje tato nová APU a dle toho to vypadá, jako by se AMD mělo snad na poslední chvíli rozhodnout k tomu, že je do obchodů jako samostatné zboží zatím nevypustí. 
 
Co se týče dosavadního rekordu v taktu pamětí na Ryzen 4000 Renoir, ten byl vytvořen na desce Asus ROG Strix B550-I Gaming s uvedeným Ryzen 7 Pro 4750G a konkrétně šlo o efektivní takt 6234,8 MHz. Nešlo ale zrovna o praktický scénář, neboť overclocker použil jediný modul Crucial DDR4-5100 s kapacitou 8 GB (P/N BLM8G51C19U4B.M8FN1). Je to jednostranný modul s čipy Micron N-die provozovaný na 1,45 V. A aby šlo dosáhnout na takový takt, muselo se uvolnit časování na CL24-27-27-58 T1.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel potvrzuje jádra Cypress Cove na RKL-S a slibuje alespoň 10% růst IPC Intel potvrzuje jádra Cypress Cove na RKL-S a slibuje alespoň 10% růst IPC
Intel si pochopitelně všímá toho, jaké ohlasy vyvolává nástup nových procesorů Ryzen 5000 připravených konkurenčním AMD. Zatím ale může vytáhnout do pole pouze s novými informacemi o chystaných Rocket Lake-S. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum
Na začátku letošního školního roku byly představeny nové GeForce, které obrátily trh s herními grafikami naruby. Kdo si myslel, že si hned bude moci koupit zbrusu nový model, a proto se ihned zbavil toho starého, udělal nejlépe, když si to zatím rozmyslel.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot
MSI přidalo do nabídky další herní monitor z řady Optix, který se příští měsíc dostane i na česý trh. Monitor nabídne rozlišení WQHD na úhlopříčce 27 palců a využívá technologii Quantum Dot, kterou můžeme znát z televizorů. 
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik10 komentářů