www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 4000 "Renoir": unikly specifikace desktopových APU

AMD Ryzen 4000 "Renoir": unikly specifikace desktopových APU
, , aktualita
Igor Wallosek provozující server Igor's Lab opět jednou přispěchal se zajímavými informacemi, které se tentokrát týkají očekávaných APU Ryzen 4000. Půjde o první 7nm APU pro desktopy a očekává se od nich slušný nárůst výkonu. 
K oblíbeným
reklama
AMD Ryzen 4000 už jsou na trhu, ovšem zatím pouze jako mobilní APU. Ta desktopová by měla následovat v dohledné době a až někdy po nich, doufejme ještě letos, nastoupí CPU Ryzen 4000, ovšem ta už budou ve výrobní technologii a architektuře opět o krok napřed. 
 
 
APU se tak v tomto dotahují na CPU a v případě desktopových Ryzenů 4000 s IGP to vypadá, že na ně budeme čekat přibližně rok po představení 7nm CPU od AMD. Ale tomu se nelze divit, neboť APU patří mezi levné produkty (aktuální generace končí na 149 USD), a přitom jde o poměrně velké monolity, a to ve srovnání s prostým 7nm čipletem. Je tak logické, že přicházejí na trh spíše později, kdy už má AMD s daným výrobním procesem své zkušenosti a může si zařídit co možná nejvyšší efektivitu. 
 
 
Od desktopových Renoir očekáváme v podstatě to samé, co od mobilních verzí, takže o žádné velké překvapení nepůjde. V podstatě to budou stejné čipy, které jen budou vyladěny pro vyšší spotřebu a TDP 35 a 65 W. Do jejich výbavy se pak budou počítat 4 až 8 CPU jader a 5 až 8 CU v grafice, čili 320 až 512 Stream procesorů. Právě výbava iGPU vypadá na první pohled jako slabá, ostatně aktuální generace má až 11 CU (704 SP), ovšem Vega v Renoir je z hlediska architektury výrazně pozměněna a také se můžeme podívat na takty dosahující až 2100 MHz. Ty na aktuálních desktopových APU končí na 1400 MHz.
 
 
Nejlepší desktopový Renoir bude mít ke svým 8 fyzickým procesorovým jádrům ještě SMT, čili 8C/16T (respektive SMT budou mít všechny modely) a pak zmíněných 512 Stream procesorů v grafice. Počítá se stále s paměťmi DDR4-3200, až 8 MB L3 cache a obvyklými 512 kB L2 cache na jádro. 
 
 
 
A co frekvence CPU jader? V případě nejvýkonnějšího 65W modelu s 8 jádry půjde o turbo až 4450 MHz, takže AMD se skutečně nezdráhá tlačit na pilu. Však takové APU svým výkonem zastíní i kdejaký moderní desktopový Ryzen a vypadá to, že AMD je už nemusí nabízet za ceny low-endu. Ano, L3 cache je sice výrazně osekaná, ale počet jader a jejich takt v mnoha případech dodá výkon srovnatelný i s Ryzenem 7 generace Matisse, takže s cenou do 150 dolarů skutečně asi nelze počítat. Na druhou stranu by to snad nemělo být o moc více a AMD může překvapit, takže jako obvykle uvidíme.
 
Je také škoda, že dle těchto materiálů budou mít plných 8 CU ve výbavě svých iGPU pouze modely s 8 CPU jádry, neboť v případě slabých herních sestav založených pouze na APU (bez samostatné grafiky) by dnes bohatě stačilo 4C/8T CPU, ovšem pochopitelně s co nejvýkonnějším grafickým jádrem. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux
Xiaomi dnes oficiálně představilo svou první OLED TV, která zároveň otevírá novou řadu špičkových televizorů Mi TV Master Series. Zákazníky se snaží přesvědčit 65palcovým panelem se 120 Hz nebo HDMI 2.1. A jaká bude cena?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik