www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 5000 "Cezanne": nová APU potvrzena pro AM4

AMD Ryzen 5000 "Cezanne": nová APU potvrzena pro AM4
, , aktualita
Společnost AMD si už pochopitelně chystá další generaci APU, která po dnešních Renoir ponese jméno dalšího mistra. Na monitory nám budou malovat APU Cezanne, která už byla potvrzena.   
K oblíbeným
reklama
Desktopové verze generace Renoir se sice ještě nedostavily, ale ty mobilní známe už řadu měsíců, a tak od nás generace Cezanne už nebude vzdálená více než rok. Lze je očekávat spíše už někdy na začátku toho příštího, a to i s přihlédnutím k tomu, co mají představovat. Nepůjde totiž dle dostupných informací o zrovna velký pokrok po všech stránkách, ale to se dalo očekávat, neboť ten předvedly právě Renoir. 
 
 
Čipy Cezanne tak mají být určeny pro patici AM4 a stále budou vybaveny Vegou a vyráběny 7nm procesem, nicméně se očekává alespoň nástup procesorové architektury Zen 3 a s ní spojený nárůst výkonu na takt. AMD také bude mít možnost navýšit počet Stream procesorů v grafickém jádru z dnešních 512, respektive opět navýšit, neboť v generaci Renoir se jejich počet snížil, což AMD dohání změnami v architektuře a nárůstem taktů. V příštím roce už také bude 7nm proces jistě ještě lépe vyladěn, aby si AMD mohlo dovolit aspoň trošku zvětšit svá APU, ale to všechno teprve uvidíme. 
 
 
AMD by celkově nemělo mít problémy s uvedením generace Cezanne na trh, neboť procesory založené na architektuře Zen 3 by v jejich době už dávno měly být dostupné a zbylá výbava pro APU Ryzen 5000 už v podstatě je připravena, i když nevíme, jakých případných dalších vylepšení se dočká integrovaná Vega. Ta by ale nemusela být vůbec žádná (krom počtu jader a taktů) vzhledem k tomu, že Cezanne mají stále využívat architekturu GFX9 z Renoir. 
 
 API s ID 1638 budou nejspíše Cezanne (_rogame)
 
O ID 1638 spojeném s Cezanne už dříve mluvil _rogame a Komachi Ensaka nyní toto ID potvrzuje, a to právě i včetně Vegy patřící do generace GFX9. 
 
Patice AM4 tu s námi zůstane ještě přinejmenším do roku 2021 a následující (AM5?) nastoupí nejdříve v následujícím roce, a to nejdříve pro následovníky CPU Vermeer a až pak někdy pro nová APU přichystaná po Cezanne. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ohlásil Thunderbolt 4 s univerzálními kabely Intel ohlásil Thunderbolt 4 s univerzálními kabely
Intel představil nové rozhraní Thunderbolt 4, které si chystá ještě pro tento rok ve spojení s platformou Tiger Lake. Dá se říci, že PC pod taktovkou Intelu směřují k využití jednak Thunderboltu 4 a vedle něj i k USB4.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tržní kapitalizace NVIDIE poprvé překonala Intel Tržní kapitalizace NVIDIE poprvé překonala Intel
Tržní kapitalizace společnosti NVIDIA, čili aktuální souhrnná hodnota všech jejích akcií na trhu, vůbec poprvé v historii překonala Intel. Tím se NVIDIA v tomto ohledu stala nejhodnotnějším americkým výrobcem čipů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI Optix G32CQ4: herní monitor se zakřiveným VA panelem a 165 Hz MSI Optix G32CQ4: herní monitor se zakřiveným VA panelem a 165 Hz
MSI přidává do své nabídky další monitor pro hráče. Model Optix G32CQ4 používá rozlišení WQHD či panel se zakřivením. Obnovovací frekvence dosahuje až 165 Hz a podporována je také technologie FreeSync.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty
Asus se svým nejnovějším Wi-Fi 6 routerem cílí na hráče, kteří neváhají pro vyšší výkon své domácí sítě utratit balík peněz. Model RT-AX89X AX6000 poznáte podle netradičního vzhledu s osmi anténami, ale zaujme i další výbavou.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware
Firefox Send je užitečná služba, která umožňuje sdílení souborů mezi uživateli. V posledních měsících si ovšem funkci oblíbili hackeři, kteří jejím prostřednictvím šířili malware. Mozilla se proto rozhodla zasáhnout.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik