www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 7 5700U v testech překonává starší Ryzen 7 4800U

AMD Ryzen 7 5700U v testech překonává starší Ryzen 7 4800U
, , aktualita
AMD se snažilo představením řady Ryzen 5000 přinést světlo do své nabídky procesorů, aby CPU už nebyla v označení své řady pozadu za APU. Ovšem na druhou stranu se můžeme připravit na to, že právě nabídka APU bude komplikovanějš. 
K oblíbeným
reklama
AMD Ryzen 7 5700U patří mezi APU nové generace a kdyby to šlo dle očekávání, AMD by prostě nabídlo ucelenou generaci s procesorovou architekturou Zen 3. Tak tomu ale nejspíše nebude, protože tu máme Ryzen 5000 se dvěma kódovými názvy, a sice Lucienne a Cezanne. Právě výše uvedený Ryzen 7 5700U patří mezi Lucienne, a to znamená, že na rozdíl od Cezanne se Zen 3 ještě využije architekturu Zen 2 stejně jako dnešní Renoir. 
 
 
Pro AMD to z výrobního hlediska nemusí činit žádné problémy. Opravdu nová APU budou Cezanne, zatímco Lucienne budou spíše přeznačené Renoir postavené na vyladěném 7nm procesu. Důvod je nejspíše ten, že Renoir jsou a stále budou mít slušný výkon, a tak mohou plnit roli těch slabších verzí pro plnotučné Cezanne. Ty jistě díky Zen 3 nabídnout výrazně vyšší výkon, a to navíc když budou mít i vyšší takty, ovšem my už víme, že jádra Zen 3 jsou větší než jádra Zen 2, takže i to bude pro AMD důvod vytvořit z Cezanne lepší "kastu", zvláště pak když půjde i o vyšší kapacitu L3 cache, neboť i ta zabere nemalou část prostoru čipu. 
 
 
Uniklý benchmark už ukazuje AMD Ryzen 7 5700U "Lucienne" v akci na notebooku HP Pavilion, přičemž jde zatím jen o Geekbench 5. Procesor má zde takt 1,8 až 4,3 GHz, čili jde oproti Ryzen 7 4800U jen o 100 MHz turba navíc, a tak ani nepřekvapí, že dle výsledků je nový Lucienne před modelem 4800U mírně výkonnější. I když výsledky Lucienne se zvláště ve vícevláknové zátěži výrazně liší, ale na to jsme v případě testů Geekbench zvyklí a hlavně, i skóre 6099 je lepší než výsledky v případě 4800U, které se pohybují pod hranicí 6000 bodů. Navíc zde jde i o tu informaci, že Lucienne jsou dle těchto testů už montovány do notebooků, takže jejich vypuštění na trh by už nemělo dlouho trvat. 
 
A to vše také znamená, že v rámci série APU Ryzen 5000U si budeme kupovat značně rozdílné modely s ohledem na procesorový výkon a je otázka, zda AMD využití architektury Zen 2 a Zen 3 nějak zohlední, aby se mohli dobře orientovat i méně informovaní zákazníci, Zatím to tak nevypadá, neboť z označení jednotlivých modelů nelze vyčíst nic podobného. 
 
Stále ale nevíme, kdy máme očekávat novou mobilní generaci AMD na trhu. Už ke konci září leaker MebiuW uváděl, že nová mobilní APU jsou k dispozici jako vzorky, takže dnes opravdu není překvapivé, že tu máme jejich testy v rámci notebooků, takže lze uvažovat o jejich vypuštění během prvního kvartálu příštího roku. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek