reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

AMD Ryzen trpí na zranitelnost SQUIP, doporučuje se vypnout SMT

, , aktualita
AMD Ryzen trpí na zranitelnost SQUIP, doporučuje se vypnout SMT
Máme tu další zranitelnost v moderních procesorech. Ta další se týká procesorů AMD s architekturami Zen 2 i 3. Chyba se týká samostatných front plánovače pro funkci SMT, která umožňuje odhalení 4096bitových šifrovacích klíčů RSA.
AMD Ryzen trpí na zranitelnost SQUIP, doporučuje se vypnout SMT
Bezpečnostní výzkumníci odhalili další bezpečnostní chybu v moderních procesorech. Tentokrát jde o procesory společnosti AMD, a to o generace architektur Zen 1 až Zen 3 (konkrétně Ryzeny sérií 2000 až 6000, 1. až 3. generace EPYCu,...). Dostala název SQUIP (Scheduler Queue Usage via Interference Probing) a jde o chybu samostatných front plánovače ve výpočetních jednotkách procesoru. Podobný přístup sice mají i procesory Apple řady M1 (není jasné, zda i M2), nicméně ty nevyužívají technologii zpracování většího počtu vláken na jednom jádře jako AMD. Ta nese známý název SMT (Simultaneous MultiThreading) a právě v ní je zakopaný pes.
 
AMD Ryzen
ilustrační foto, autor: Daniel Foster, CC BY-NC-SA 2.0, přes Flickr
 
Pokud je SMT aktivní, mohou u samostatných front plánovače rozdělujícího úlohy pro jednotlivá vlákna vzniknout interference, které pomocí sledování čítačů a časovače mohou pomoci útočníkovi odhalit podobu 4096bitových šifrovacích klíčů RSA. Aby se útočník dostal k datům, potřebuje nejprve zajistit, aby jeho malware běžel na stejném jádru procesoru jako vlákno, ze kterého se snaží dostat data.
 
AMD chybu označilo jako AMD-SB-1039 Execution Unit Scheduler Contention Side-Channel) a přisoudilo ji střední závažnost. Pokud byste se jí chtěli opravdu účinně bránit, bude potřeba vypnout podporu SMT, a tedy přijít o schopnost zpracovat dvojnásobný počet vláken ve srovnání s počtem jader, což může výrazně negativně ovlivnit výsledný výkon procesoru. AMD o chybě ví a snad se s ní už v Zenu 4 nesetkáme.
 


reklama
reklama
reklama