www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck

AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
, , aktualita
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
K oblíbeným
reklama
AMD se chystá rozšířit svou přítomnost na konzolovém trhu pomocí další firmy, a to Valve, která podobně jako Sony a Microsoft využije ve svých produktech APU využívající architektury Zen a RDNA. V případě Valve Steam Deck půjde v podstatě o mobilní APU se Zen 2 a RDNA 2 doplněné o 16 GB paměti LPDDR5. To by přitom snad mělo v rozlišení displeje (800p) dosáhnout v AAA hrách na nízké až střední nastavení kvality alespoň 30 FPS, jak firma Valve slíbila, ale podrobné informace jsme se ještě nedozvěděli. Ostatně za tím bude i ten prostý fakt, že ještě zdaleka neskončil celý vývoj konzole. 
 
 
Jde tu především o ten fakt, že konzole bude vybavena linuxovým systémem vybaveným softwarovou vrstvou Proton, která zajistí možnost hrát v podstatě veškeré hry z knihovny firmy Valve, čili i ty pro Windows. Jsou tu tedy dva hlavní faktory, které ovlivní výkon her. APU s moderní RDNA 2 přitom patří mezi ty pozitivní, zatímco Proton bude mít v moci běh her spíše jen zpomalovat. Pak ale můžeme zmínit také technologii FidelityFX Super Resolution, která bude jistě na konzoli k dispozici, ale zde záleží spíše na podpoře ze strany her. 
 
AMD s Valve však nyní pracují na tom, aby hardware ve Steam Deck běžel efektivně. Půjde především o vylepšené linuxové ovladače pro jádra Zen 2. Tato práce se dle Phoronixu týká především škálování výkonu procesoru a toho, že aktuální ovladač ACPI CPUFreq nefunguje na platformách AMD příliš efektivně.
 
Jinými slovy jde o to, aby procesor byl schopen pružněji reagovat na potřebu výkonu a zvyšovat svůj takt, což je důležité i vzhledem k tomu, že CPU jádra se budou muset s grafikou podělit na celkovém TDP 15 W (max.). 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s
Společnost Kioxia, která vznikla relativně nedálo z bývalé Toshiba Memory, si připravila SSD, jež již budou určena pro rozhraní PCIe 5.0, a nabídnout tak vysoké přenosové rychlosti končící až na 14 GB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Doporučené PC sestavy: září 2021 Doporučené PC sestavy: září 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek22 komentářů
NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP
Nevýhody lithiových akumulátorů se dají řešit různě. Automobilka NIO to nyní řeší "novým" typem akumulátorů, který využívá hybridní konstrukce. Kombinuje články NMC a LFP, které mají různé vlastnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP Envy 34: AiO PC dostane až GeForce RTX 3080 HP Envy 34: AiO PC dostane až GeForce RTX 3080
HP představilo nové All-in-One PC Envy 34. To má ultra širokoúhlý 34" displej IPS, výkonný procesor Intel Core i9 a grafickou kartu až GeForce RTX 3080. Nabídne 16MPx webkameru i porty Thunderbolt 4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 5 3600 mizí z trhu a zbývají jen staré, nebo drahé modely Ryzen 5 3600 mizí z trhu a zbývají jen staré, nebo drahé modely
Od společnosti AMD jsme se už nejednou dozvěděli o tom, že kvůli omezeným výrobním kapacitám se snaží preferovat výrobu spíše dražších produktů. Nyní se to zřejmě ukazuje na dalším příkladu a sice na Ryzenu 5 3600. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů