reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD se GeForce Titan nebojí a odpověď nechystá

19.2.2013, Jan Vítek, článek
AMD se GeForce Titan nebojí a odpověď nechystá
Server techPowerUp přinesl přepis nedávného rozhovoru mezi zástupci firmy AMD a novináři, který se týkal nejbližší budoucnosti a strategie této firmy výhradně s ohledem na grafické karty. My nyní přinášíme zkrácený výtah s tím nejzajímavějším...
Přepis rozhovoru na serveru techPowerUp se týká rozhovoru mezi marketingovým oddělením AMD (Devon Nekechuk, Darren McPhee a další) a novináři, kteří se ptali na plány firmy na tento rok, a to pouze ohledně grafických čipů a karet. O tom jsme informovali již v aktualitě, ovšem právě dnes zveřejněný přepis přinesl další zajímavé informace, které se nyní budu snažit z dlouhého rozhovoru vypíchnout.

Úvodní slovo si vzal Darren McPhee (ředitel, Graphics Product Marketing). Dozvěděli jsme se od něj, že AMD považuje svou řadu HD 7000 za velmi silnou, a to ve všech cenových oblastech, přičemž na tento rok si i tak AMD připravuje nové karty. Darren také nezapomněl říci, že momentálně nejsilnější karta na trhu má GPU od AMD. Jenomže jde samozřejmě o dvoučipový speciál Asus Ares II s cenou přes 30000 Kč.
Darren McPhee a Roy Taylor


Nicméně na přímou otázku (již pro D. Nekechuka, produktový manažer z týmu grafiků AMD), zda Radeon 7970 GHz Edition zůstane v tomto roce nejsilnějším GPU v herních kartách AMD, bylo odpovězeno kladně. Devon později prozradil, že AMD si chystá nějaké novinky z oblasti dvoučipových karet (HD 7990), takže možná se za tím skrývá také jejich vlastní referenční design či popřípadě nová verze.

Dále byla řeč o rodinách Sea Islands a Solar System (viz předchozí zpráva). Sea Islands mají být desktopová GPU a AMD již ohlásilo některé modely řady HD 8000 pro OEM, ovšem Devon odmítl upřesnit, zda se v této řadě objeví také čipy postavené na novější architektuře než původní GCN (Graphics Core Next). Čili můžeme opět jen tápat a hádat, neboť nikdo z AMD nemohl přinést přesné informace o dosud oficiálně neohlášených grafických čipech.

Zpomalené reakce vyvolala otázka ohledně GeForce Titan a toho, jakou odpověď si AMD na tuto kartu chystá. Z odpovědí lze vyčíst, že zástupci AMD si zatím nejsou jistí, čemu vůbec budou čelit. První odpověď byla, že i když se situace může změnit, tak dle prvních informací nebyla GeForce Titan navržena jako grafická karta (což tedy samozřejmě všichni vědí - jde o čip GK110 pro akcelerátory Tesla). Celou věc Roy Taylor (vicepresident, Worldwide Component Channel Sales) ukončil tím, že Titan dle dosavadních informací nebude tím nejrychlejším produktem na trhu.

údajná GeForce Titan


Dále Roy přešel do útoku a doslova řekl, že se vrátily staré časy velkých soubojů s firmou NVIDIA. AMD dle něj nabízí v každém cenovém segmentu nejvyšší výkon a dokud prý toto všem nebude jasné, nebude AMD mluvit o příštích generacích karet. Pak také slíbil, že na trh se brzy dostanou nové herní tituly, které mají jeho slova podpořit. Další otázka se ale vrátila ke GK110, které se Roy neobává především proto, že jde o čip z úplně jiného světa, který se NVIDIA snaží "přes koleno" namontovat do rodiny GeForce. Zároveň uvedl, že si AMD nechystá pro tento rok rychlejší GPU než HD 7970 GHz Edition proto, že by mělo technické či jiné potíže, ale proto, že jednoduše není třeba.

Do toho vstoupil novinář s tím, že jestli tedy probíhá nová bitva mezi AMD a NVIDIA, tak proč AMD nabízí již po více než dva roky v podstatě ta samá GPU. V odpovědi na tuto narážku jsme se dozvěděli, že prodeje karet HD 7000 stále stoupají, a to především těch výkonnějších. Dále bylo uvedeno, že dnes AMD začíná sklízet ovoce v podobě nových áčkových herních titulů, jejichž vývoj poslední době podporovalo. Jde o nové Crysis 3, Bioshock Infinite či Tomb Raider, které jsou i součástí akce Never Settle Reloaded. A proto je desktopová řada Radeonů HD 7000 dle zástupců AMD stále zdravá a perspektivní.
Asus Ares II


Nový dotaz opět vrátil diskuzi k tématu GeForce Titan a jelikož hype funguje spolehlivě, týkala se toho, jak chce AMD bojovat proti situaci, kdy NVIDIA možná vypustí na trh jen hrstku karet Titan, což jí ale dovolí tvrdit, že prodává nejrychlejší GPU na světě. Darren upřesnil předchozí odpovědi Roye, když v reakci na to uvedl, že dle jeho informací nebude Titan schopen překonat nový ROG Ares II. Jenomže když se na toto podíváme z jiného úhlu, pak Ares II nese dva kousky Radeon HD 7970 GHz Edition, zatímco Titan má být pochopitelně jednočipovou kartou, což se dá v marketingu snadno uchopit a využít. Tvrzení, že NVIDIA nabízí nejsilnější herní GPU, by tak nebylo napadnutelné.

Ostatní části reakce Darrena, Devona a Roye jen potvrdily, jak moc AMD spoléhá na podporu herních vývojářů a nových herních titulů, jež mají jejich karty spolehlivě doprovodit skrz tento rok. Roy si nakonec neodpustil rýpnutí, když řekl, že NVIDIA je dle jeho názoru dobrá společnost a že on plně respektuje její pokus stát se firmou plně se zaměřující na oblast smartphonů.
hlavní nabídka akce Never Settle Reloaded


Poté se přihlásil další novinář s logickým dotazem, zda se tedy nedočkáme namísto souboje na poli křemíku spíše zápolení marketingových oddělení starajících se o to, kdo zajistí pro své karty podporu více AAA herních titulů, čímž se myslí i softwarové optimalizace pro daný hardware. Odpověď byla diplomatická, čili nicneříkající a ujišťující o tom, že takový scénář nehrozí. Darren s Devonem dále obratně převedli téma opět k akci Never Settle Reloaded a pohovořili o tom, jak pěkné vztahy navázali s herními vývojáři pracujícími na novém Crysis, Bioshock a Tomb Raider, z čehož máme těžit především my, zákazníci. Nebylo ovšem uvedeno nic konkrétního.

Darren svou odpověď zakončil, že právě toto je výsledek zvýšené snahy jeho firmy zajímat se také o onen "obsah", který je na grafických kartách provozován, za což měla být v minulosti kritizována. Devon nadto ještě uvedl, že vývojáři jsou nezávislí lidé, které nelze s úspěchem nutit k využívání konkrétních produktů a on nás může ujistit, že oni využívají k tvorbě svých her platformy s grafickými kartami Radeon. To nám prý řeknou oni sami na nadcházející konferenci (GDC).
interní benchmark firmy NVIDIA firmě AMD opravdu moc důvodů k obavám nedává


Rozhovor byl zakončen, jak jinak, opětovným návratem k tématu GeForce Titan. Jeden z novinářů se dotázal na to, co celou dobu viselo ve vzduchu, a sice zda AMD věří, že bude mít na trhu i po příchodu Titanu na trhu nejsilnější jednočipovou kartu. Slovo jednočipová bylo přitom zvláště zdůrazněno, což ale zástupci AMD nechtěli slyšet a dále zmiňovali kartu Ares II. Až po upozornění, že dotaz je opravdu ohledně jednočipové karty, jsme se mohli dozvědět, že zatím je ještě brzy soudit, ale že v kartě GeForce Titan nevidí hrozbu.

Tímto celý rozhovor skončil a Darren McPhee už jen znovu uvedl klíčové body, jichž se grafické oddělení AMD bude v blízké budoucnosti držet.

Zdroj: techPowerUp
Zamlouvá se vám strategie firmy AMD?
V anketě šlo hlasovat od 19.2.2013 do 19.2.2014. Počet hlasujících: 40
Ano15 %
Ne20 %
Je mi to jedno65 %
reklama