www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD se pochlubilo hotovými designy pro FinFET

AMD se pochlubilo hotovými designy pro FinFET
, , aktualita
Společnost AMD zveřejnila své finanční výsledky, které nepřinesly investorům mnoho radosti, ale jsou tu i pozitivní zprávy. Podařilo se jí totiž dokončit design prvních čipů, které budou vyráběny procesem FinFET.
K oblíbeným
reklama
Firma Advanced Micro Devices včera tedy potvrdila, že design prvních čipů už je hotový, z čehož můžeme zhruba odhadnout další vývoj. AMD slovy své CEO Lisy Su však neuvedlo, jaké čipy má připraveny pro proces FinFET, ale lze předpokládat, že půjde také o procesory založené na architektuře Zen. Lisa Su také neuvedla, kdy přesně byly čipy dokončeny, a tak budeme předpokládat, že se tak stalo v posledních týdnech.

Mluví se o tzv. tape-out, což značí finální etapu vývoje designu čipů a jde o odeslání jejich návrhů k výrobě fotolitografických masek. Ty jsou následně odeslány samotnému výrobci, v tomto případě nejspíše firmě GlobalFoundries (nebo Samsungu?), který dle nich vyrobí první funkční vzorky. Výroba masek může trvat několik týdnů a produkční cyklus složitých čipů vyráběných procesem FinFET může trvat kolem třech měsíců. Můžeme tak očekávat, že AMD dostane své první vzorky na přelomu třetího a čtvrtého letošního kvartálu, ale to jsou samozřejmě jen pouhé odhady a dohady.

Dle předchozích informací by první FinFET čipy od AMD měly patřit do rodiny Summit Ridge. Půjde o klasické x86 procesory, jež mají nést až osm jader Zen, takže o budoucí AMD FX a Opteron. Vedle toho se chystají také nové grafické čipy Greenland založené na další verzi architektury Graphics CoreNext. AMD pak postupně plánuje kompletně přejít na výrobu pomocí technologie FinFET. Lisa Su pak opět slíbila, že první procesory architektury Zen a GPU nové generace přijdou na trh v příštím roce. Ani teď ale neuvedla, kdo bude tyto čipy pro AMD vyrábět.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů