www.svethardware.cz
>
>
>

AMD si patentovalo aktivní můstkový čiplet s cache, k čemu bude?

AMD si patentovalo aktivní můstkový čiplet s cache, k čemu bude?
, , aktualita
Už dlouho se mluví o tom, že křemíkové spoje sloužící k propojení čipů nemusí obsahovat jen datové či napájecí cesty, ale také logiku či paměťové buňky. Přesně o tom může být Active Bridge Chiplet od AMD.
K oblíbeným
reklama
AMD už dávno využívá pasivní interposery, čili křemíkové spoje ležící pod všemi a celými čipy, které jsou jimi propojené. Intel vsadil spíše na úspornější EMIB, ovšem obě řešení mají společné to, že jde o pouze a jen spoje. Když už se ale mají takto propojovat dva (či více) čipy, tak proč by se nemohla využít nabízející se plocha interposeru také alespoň pro další paměť. Logicky se pak nabízí L3 cache či prostě LLC (Last Level Cache), která poslouží zároveň všem čipům či čipletům, které jsou na interposer napojeny. Zde ale můžeme mluvit konkrétně o aktivním můstkovém čipletu, čili Active Bridge Chiplet. 
 
 
Nově zaregistrovaný patent mluví konkrétně o GPU čipletech, a je tak vcelku jasné, odkud vítr vane. AMD v nové generaci Radeonů využívá integrovanou Infinity Cache, která vychází z L3 cache procesorů Zen a je součástí samotného GPU. Pokud by se Infinity Cache přesunula do interposeru, mohla by posloužit dvěma i více GPU čipletům zároveň. 
 
 
Active Bridge Chiplet by tak v podstatě zastal některé z úloh I/O čipu v procesorech Ryzen a EPYC a jedná se o vylepšení patentu zaregistrovaného letos v lednu, v němž šlo ještě o pasivní propojení GPU čipletů, kde by každý měl svou část LLC. 
 
 
Otázka je, jak a kdy bude AMD chtít takovou věc využít. Je už v podstatě jisté, že čipletové grafiky do několika let přijdou na trh v podání AMD, NVIDIE i Intelu a nejblíže k tomu má právě Intel. Nejdříve by ale mohly nastoupit v profesionálních či datacentrových produktech (Intel Ponte Vecchio) a také AMD by se mohlo rozhodnout je využít nejdříve v produktech s architekturou CDNA (Radeon Instinct) a ne v herních RDNA a pokud jde o NVIDII, v jejím případě hledíme směrem ke generaci Hopper (NVIDIA GH100), zatímco ještě před ní má přijít generace Lovelace (anebo bude Hopper pro datová centra a Lovelace pro běžné grafiky). 
 
Nicméně to neznamená, že Active Bridge Chiplet budou nasazeny hned v první generaci čipletových GPU, takže nezbývá než čekat.
 
Zdroj: VideoCardz 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Noctua připraví nové montážní kity pro LGA 1700 a dnešní chladiče Noctua připraví nové montážní kity pro LGA 1700 a dnešní chladiče
Desktopové procesory Intel se s nástupem další generace zvětší, respektive prodlouží, ovšem dle reakce firmy Noctua nebude zcela nutné pořizovat nový procesorový chladič. Noctua nám opět připraví nové montážní sady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek