www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD si užívá vysoké výtěžnosti Ryzenů

AMD si užívá vysoké výtěžnosti Ryzenů
, , aktualita
Ve skutečnosti procesory Ryzen samozřejmě vyrábí GlobalFoundries, ale AMD má přirozeně zájem na tom, aby byla co nejlepší. Nyní pronikly na veřejnost informace, jak dobrá tato výtěžnost 14nm Summit Ridge vůbec je.reklama
Z hledika výtěžnosti jde o to, kolik procesorů vyrobených na waferu je ve stoprocentním stavu, takže jsou všechny jejich části plně funkční, pak mohou být tvořeny mírně poškozené procesory a některé mohou být zcela nefunkční. Pokud se chyba objeví třeba v jednom z procesorových jader, výrobce pak může ta vadná natvrdo deaktivovat a prodávat výsledný čip jako nižší model. Dle Bitsandchips.it však AMD nemusí výtěžnost procesorů Summit Ridge, čili osmijádrových Ryzen, příliš řešit, neboť ty jsou z více než 80 procent plně funkční se všemi osmi jádry.
moderní 300mm wafer


Nedá se říci, že by taková výtěžnost byla nad očekávání dobrá. Očekávat se totiž dala, a to vzhledem k tomu, že společnost GlobalFoundries měla celý rok na vyladění 14nm LPP procesu, který si licencovala od Samsungu. A vedle toho Summit Ridge ani nejsou moc velké čipy, což také přispívá k vysoké výtěžnosti.

AMD tak bude moci na trh dostat snad dost procesorů, a to včetně nových Threadripper nebo Naples, které jsou tvořeny ze dvou nebo až čtyř osmijádrových čipů na MCM pouzdře pospojovaných pomocí Infinityt Fabric. Nejde tak o velké monolitické čipy, což je pro dosažení vysoké výtěžnosti také důležité. Je to dobrá zpráva i pro nás, a to vzhledem k ceně, kterou AMD nebude muset šroubovat nahoru, jako kdyby se výroba moc nedařila. Můžeme také srovnat čtyři jádra procesorů Ryzen, která mají zabírat 44 mm2, což je asi o desetinu méně než stejně vybavený (4C/8T) Skylake, který však má jen 256kB L2 cache na jádro oproti 512 kB u Ryzenů. I z toho je vidět, jak prostorově úsporná nová architektura firmy AMD je.

O Threadripper a Naples také vyjádřila zájem společnost Dropbox, která si je už mohla vyzkoušet a otestovat v počítačích s jednou paticí. Oceňují jejich vícejádrový výkon, paměťovou propustnost i I/O výbavu.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 2600 v Sandře, neslibuje velký nárůst výkonu AMD Ryzen 5 2600 v Sandře, neslibuje velký nárůst výkonu
V databázi výsledků benchmarku SiSoft Sandra se objevil procesor AMD Ryzen 5 2600, logický následovník procesoru Ryzen 5 1600. Dozvíme se tak už jeho takty, které byly dosud v případě 12nm procesorů Ryzen záhadou. 
19.1.2018, aktualita, Jan Vítek
Čtyřjádrové Core i3-8300 a další novinky očekávejme v polovině února Čtyřjádrové Core i3-8300 a další novinky očekávejme v polovině února
Intel dosud nedostal na trh všechny procesory z generace Coffee Lake, ale vypadá to, že se dalších kousků dočkáme v polovině února. Vedle toho bychom se ale také už konečně měli dočkat základních desek s čipsety B360, H370 a H310.
19.1.2018, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Definitivní verze Age of Empires přijde v únoru, bude i beta Definitivní verze Age of Empires přijde v únoru, bude i beta
Microsoft už v únoru vypustí do světa hru Age of Empires: Definitive Edition, čili řádně graficky přepracovaný původní titul. Vedle toho se může celkem sto tisíc registrovaných hráčů těšit na betu, která bude k dispozici ještě v lednu.
19.1.2018, aktualita, Jan Vítek
"Chytrá okna" používají nanočástice železa pro sběr tepla "Chytrá okna" používají nanočástice železa pro sběr tepla
Okna představují celkově obrovskou plochu, která by mohla být využita lépe než pro osvětlení interiéru. Pracuje se na průhledných solárních článcích, ale také na oknech pokrytých nanočásticemi železa, které mohou sbírat tepelnou energii. 
19.1.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel připravil 3D kamery RealSense D415 a D435 Intel připravil 3D kamery RealSense D415 a D435
Intel si připravil dvě nové kamery RealSense, které dokáží snímat okolí ve 3D, čili s hloubkovým vjemem. Jde o RealSense D415 a D435, jež mají našim počítačům přidat 3D vizi v reálném čase. 
19.1.2018, aktualita, Jan Vítek