Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD si užívá vysoké výtěžnosti Ryzenů

19.5.2017, Jan Vítek, aktualita
AMD si užívá vysoké výtěžnosti Ryzenů
Ve skutečnosti procesory Ryzen samozřejmě vyrábí GlobalFoundries, ale AMD má přirozeně zájem na tom, aby byla co nejlepší. Nyní pronikly na veřejnost informace, jak dobrá tato výtěžnost 14nm Summit Ridge vůbec je.
Z hledika výtěžnosti jde o to, kolik procesorů vyrobených na waferu je ve stoprocentním stavu, takže jsou všechny jejich části plně funkční, pak mohou být tvořeny mírně poškozené procesory a některé mohou být zcela nefunkční. Pokud se chyba objeví třeba v jednom z procesorových jader, výrobce pak může ta vadná natvrdo deaktivovat a prodávat výsledný čip jako nižší model. Dle Bitsandchips.it však AMD nemusí výtěžnost procesorů Summit Ridge, čili osmijádrových Ryzen, příliš řešit, neboť ty jsou z více než 80 procent plně funkční se všemi osmi jádry.
moderní 300mm wafer


Nedá se říci, že by taková výtěžnost byla nad očekávání dobrá. Očekávat se totiž dala, a to vzhledem k tomu, že společnost GlobalFoundries měla celý rok na vyladění 14nm LPP procesu, který si licencovala od Samsungu. A vedle toho Summit Ridge ani nejsou moc velké čipy, což také přispívá k vysoké výtěžnosti.

AMD tak bude moci na trh dostat snad dost procesorů, a to včetně nových Threadripper nebo Naples, které jsou tvořeny ze dvou nebo až čtyř osmijádrových čipů na MCM pouzdře pospojovaných pomocí Infinityt Fabric. Nejde tak o velké monolitické čipy, což je pro dosažení vysoké výtěžnosti také důležité. Je to dobrá zpráva i pro nás, a to vzhledem k ceně, kterou AMD nebude muset šroubovat nahoru, jako kdyby se výroba moc nedařila. Můžeme také srovnat čtyři jádra procesorů Ryzen, která mají zabírat 44 mm2, což je asi o desetinu méně než stejně vybavený (4C/8T) Skylake, který však má jen 256kB L2 cache na jádro oproti 512 kB u Ryzenů. I z toho je vidět, jak prostorově úsporná nová architektura firmy AMD je.

O Threadripper a Naples také vyjádřila zájem společnost Dropbox, která si je už mohla vyzkoušet a otestovat v počítačích s jednou paticí. Oceňují jejich vícejádrový výkon, paměťovou propustnost i I/O výbavu.

Zdroj: wccftech